Dekoracje przedpokoju

Przedpokój zazwyczaj traktuje się jako pomieszczenie typowo użytkowe. Tymczasem poza aspektami praktycznymi nie powinniśmy również zapominać o względach estetycznych – wszak przedpokój jest wizytówką całego domu. Poza tym dużo milej przebywa się w pomieszczeniu ładnie urządzonym – nawet jeśli ten pobyt trwa krótko.
Aranżacja holu rządzi się swoimi prawami. Oczywiste jest, że ze względu na charakter pomieszczenia elementy dekoracyjne powinny raczej przyjąć postać obrazów, plakatów czy drobnych bibelotów, aniżeli dużych, wymagających przestrzeni rzeźb. Jeśli wciąż zastanawiasz się, jak urządzić przedpokój, mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi.

Obrazy na przedpokój

Nawet jeśli bardzo lubisz dekoracje, przedpokój nie powinien być nimi przeładowany. W niewielkich pomieszczeniach duża ilość artefaktów może przytłaczać. Przykładem mogą być obrazy zdobiące ściany. Lepiej wybrać jeden wyrazisty obraz na przedpokój niż wieszać mnóstwo niepasujących do siebie (i wnętrza) obrazków. Wieszając na ścianie nieodpowiednie dla wnętrza obrazy, przedpokój wyda się pomieszczeniem chaotycznym i nieuporządkowanym. Wybierając obrazy na przedpokój z zamiarem stworzenia z nich galerii, kierujmy się więc jakimś kluczem. Może to być jakiś kolor przewodni lub motyw łączący wszystkie dzieła w spójną całość. Dla osób niebojących się wyzwań ciekawym doświadczeniem może być próba namalowania własnego obrazu. Obraz na przedpokój autorstwa właściciela będzie pięknym powitaniem dla każdego gościa. Jak widać, obrazy doskonale sprawdzają się jako dekoracje na przedpokój. Nie znaczy to jednak, że ozdoby na przedpokój są ograniczone jedynie do nich.

Plakaty na przedpokój

Jako dekoracja przedpokoju równie dobrze sprawdzą się plakaty. Mogą to być plakaty filmowe albo ciekawe grafiki. Popularne są również plakaty z sentencjami charakterystycznymi dla przedpokoju (np. „Witamy w naszym domu”, „Witamy miłych gości”), opisującymi mieszkańców lub ich zwyczaje (np. „Dom kochających się wariatów”) oraz frazy żartobliwe (np. „Dom jest tam, gdzie Twoje Wi-Fi”). Wybierając plakaty na przedpokój, kierujmy się podobną zasadą jak w przypadku obrazów. Dobierajmy grafiki na zasadzie podobieństwa np. kolorystycznego. Trzymajmy się jednej palety barw, co pozwoli na stworzenie harmonijnej galerii. Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie tych samych ramek we wszystkich plakatach. Mogą się one różnić wielkością, ale dzięki jednakowej formie i ujednoliconej zawartości będą tworzyć na ścianie miłą dla oka kompozycję.

Galeria zdjęć

Żeby galeria zdjęć wyglądała ładnie, należy starannie dobrać fotografie. Jeśli mają one przedstawiać ludzi, to najlepiej będą się prezentować postaci uchwycone z tej samej perspektywy. Jeśli tematem przewodnim mają być krajobrazy, to idealnie by było dobrać je według klucza kolorystycznego. Fenomenalnie prezentują się zdjęcia oprawione w te same ramki, zawieszone obok siebie w geometrycznym porządku (np. 3 fotografie obok siebie, zawieszone w równej linii albo 9 zdjęć ułożonych w porządku 3×3). Jeśli zdjęcia przedstawiają mieszkańców, to należy je tak dobrać, by nie były one źródłem wstydu dla żadnego z domowników, gdyż przedpokój to strefa, do której dostęp mają również osoby postronne (listonosz, kurier, sąsiad, dostawca jedzenia itd.).

Elementy dekoracyjne do przedpokoju

Urządzając przedpokój, dekoracje powinniśmy traktować jako uzupełnienie wystroju pomieszczenia. Karygodnym błędem jest dobieranie ich w oderwaniu od stylistyki całego wnętrza. Jeśli więc mamy przedpokój urządzony w stylu prowansalskim, to doskonałym uzupełnieniem będą np. bielone, wiklinowe kosze. Możemy w nich przechowywać drobne elementy garderoby, takie jak szaliki, czapki czy rękawiczki. Postawione na komodzie lub szafie będą pasować do wnętrza. Te same kosze zastosowane we wnętrzu nowoczesnym całkowicie zniweczą efekt, jaki chcielibyśmy osiągnąć.
Innym elementem dekoracyjnym mogą być różnego rodzaju lampiony lub lampki, których nastrojowe światło będzie dawało efekt przytulności i gościnności. Szczególnie dobrze sprawdzą się, gdy czekamy na gości. Oczywiście będą nadawały się jedynie do przedpokoju, w którym ustawienie takich elementów nie spowoduje problemów np. z poruszaniem się. Dekoracyjne lampiony lub niewielkie lampki stołowe najlepiej sprawdzą się ustawione na komodzie, choć w obszernym przedpokoju możemy nawet pokusić się o postawienie smukłej lampy podłogowej.
Innym elementem przedpokoju, łączącym w sobie aspekt praktyczny i dekoracyjny, są różnego rodzaju pudła na akcesoria czy kapelusze. Mogą one być wykonane z grubej tektury lub mięsistej, specjalnie wzmocnionej tkaniny. Stanowią miejsce do przechowywania drobnych rzeczy i szczególnie dobrze sprawdzają się, gdy nie mamy do dyspozycji szuflad w szafie.

Czy przedpokój to miejsce na bibeloty?

Bibeloty to często elementy ukazujące naszą osobowość i traktujemy je jako jeden z elementów wyposażenia naszego domu. Przedpokój jest jego częścią i wizytówką, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by już od progu pokazać, kto w tym domu mieszka. Najlepszym miejscem dla takich osobistych drobiazgów będzie blat komody lub półka wisząca na ścianie. Doskonałym miejscem na wyeksponowanie swojej pasji może być również płytka gablotka skrywająca np. drobne pamiątki rodzinne. Warunkiem jest, by był to mebel płytki i niezajmujący przesadnie dużo miejsca.
Jeśli marzy Ci się, by Twój przedpokój zyskał jakieś dekoracje, ale nie masz na nie pomysłu, to może dobrym rozwiązaniem będą naklejki na ścianę przedpokoju? Szybkie do montażu, łatwe do usunięcia, z mnogością wzorów i kolorów mogą być dobrym sposobem na ożywienie nudnego holu. Naklejki mogą był płaskie, przylegające całą swoją powierzchnią do ściany, ale spotkać można również przestrzenne dekoracje (np. papierowe motyle, który element klejący mają tylko w centralnej części, a skrzydła efektownie odstają od ściany).
Ładny efekt dają również wazony z kwiatami lub suchymi trawami. Ustawione na komodzie lub podłodze dają wrażenie elegancji i gościnności.

Marta Langner
Prawie zawsze perfekcjonistka, zawsze estetka. Introwertyczka i wyjątkowo wrażliwa osobowość o artystycznych zapędach. Kreatywna i rozważna jednocześnie . Miłośniczka zwykłej codzienności, która w każdym jej skrawku potrafi dostrzec magię. Blogerka, copywriterka, ale przede wszystkim pasjonatka fotografii i pięknych wnętrz.