Rynek oferuje klientom niezliczone wręcz możliwości w zakresie artykułów oświetleniowych. Przy wyborze lamp należy jednak pamiętać, by nie kierować się jedynie wyglądem lub ceną, ale przede wszystkim funkcją, jaką pełnić ma oświetlenie. Jedne lampy będą przeznaczone do oświetlenia ogólnego, inne do punktowego, którego zadaniem będzie stworzenie odpowiedniego nastroju. Ogromnie ważne jest również dobranie odpowiednich lamp w zależności od pomieszczenia. Dla łazienek szczególnie istotna będzie kwestia wodoodporności, a dla kuchni moc, która pozwoli na bezpieczne wykonywanie kuchennych czynności.
Oświetlenie do przedpokoju
Projektując przedpokój, oświetlenie powinno być jednym z ważniejszych punktów, uwzględnionych już na tym etapie. Wybierając oświetlenie na przedpokój, należy wziąć pod uwagę, żeby światło było wystarczająco jasne — by uwidocznić ewentualne mankamenty wyglądu przed opuszczeniem domu. Lampa na przedpokój powinna więc mieć odpowiednią moc, ale również temperaturę barwową, by nie przekłamywała kolorów.
Przyjmuje się, że dla strefy wejścia potrzeba 100-150 lumenów na metr kwadratowy. Nie warto oszczędzać i zaniżać tych wartości, ponieważ dobrze dobierając oświetlenie, przedpokój może wydać się większy i bardziej przestronny, niż jest w rzeczywistości – nie wspominając już o tym, że w jasnym pomieszczeniu po prostu lepiej nam się będzie funkcjonować.
Lampy na przedpokój — rodzaje
Wybierając oświetlenie do przedpokoju, możemy wybierać spośród klasycznych, wiszących lamp, plafonów, kinkietów, opraw natynkowych, ale także oczek lub listew z osadzonymi w nich taśmami LED. Szczególnie estetycznym rozwiązaniem jest sufit podwieszany z oświetleniem LED. Lampy do przedpokoju muszą być również dostosowane do wielkości pomieszczenia. Zbyt duże przytłoczą małe wnętrze, a za małe „znikną” w dużym pomieszczaniu i nie oświetlą go dostatecznie. Warto również wspomnieć o kwestii energooszczędności. W dobie szalejących cen energii elektrycznej dobrze jest wybierać rozwiązania minimalizujące zużycie prądu.
Żyrandol do przedpokoju
Żyrandol na przedpokój będzie dobrym pomysłem do wysokich wnętrz. Mając do dyspozycji duże, wysokie pomieszczenie i instalując w nim efektowny żyrandol, przedpokój wyda się iście królewskim pomieszczeniem. W niskich wnętrzach może stanowić przeszkodę komunikacyjną – co będzie szczególnie uciążliwe w wąskich pomieszczeniach. Dobrze sprawdzi się model z rozłożystym abażurem, co ułatwi rozpraszanie światła. Lepiej unikać abażurów w formie metalowych, ażurowych konstrukcji, które będą rzucać irytujące cienie. W niewielkim przedpokoju wystarczy jedna lampa umieszczona centralnie. W dużych lub wyjątkowo długich pomieszczeniach warto zdecydować się na dwie. Wybierając żyrandole na przedpokój w liczbie mnogiej, wybierajmy identyczne modele lub te należące do jednej kolekcji. Ujednolicenie wyglądu poszczególnych elementów oświetlenia da wrażenie harmonii. Szklany żyrandol będzie doskonale pasował do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym lub glamour. Metalowa oprawa świetnie wpisze się w trend loftowy. Należy pamiętać, że lampa wisząca w przedpokoju jest widocznym i rzucającym się w oczy elementem. Poza swoją podstawową funkcją – oświetleniem, jest równocześnie elementem dekoracyjnym.
Plafon na przedpokój – dobry pomysł do niewielkiego holu
W niezbyt wysokim holu dobrym pomysłem będą niskie lampy sufitowe do przedpokoju zwane plafonami. Plafony mogą być wykonane z różnych materiałów i przybierać różną formę, dzięki czemu łatwo je dopasować do wystroju konkretnego wnętrza. Niektóre plafony dają możliwość regulacji natężenia światła, a także jego barwy. Sterowanie odbywa się za pomocą dołączonego do zestawu pilota. Plafony mogą mieć wymienne lub niewymienne źródło światła – weźmy to pod uwagę podczas zakupu, szczególnie jeśli zależy nam na możliwości wymiany żarówki. Plafony z niewymiennym źródłem światła to najczęściej plafony LED – bardzo oszczędne i długowieczne. Wśród tych ostatnich możemy spotkać plafony bardzo dyskretne, praktycznie niewidoczne. Wybierając taki plafon, przedpokój wyda się większy, bo lampa nie będzie zabierała przestrzeni korytarza.
Kinkiety na przedpokój
Ciekawym rozwiązaniem są również kinkiety do przedpokoju – jako główne lub uzupełniające źródło światła. Jeśli kinkiety będą głównym źródłem światła, to należy umieścić ich odpowiednią ilość w pomieszczeniu, by dobrze je oświetlały. Dla równomiernego oświetlenia warto umieścić kilka kinkietów w pewnej odległości od sobie, w równych odstępach, by zapewnić odpowiednią ilość światła w każdym zakątku pomieszczenia. Rozmieszczając w ten sposób kinkiety, przedpokój wyda się co prawda dłuższy, ale będzie też bardzo reprezentacyjny i elegancki – powtarzalność jest tutaj kluczem do efektu „WOW!”. Wieszając tylko jeden kinkiet, przedpokój będzie zdecydowanie zbyt słabo oświetlony. Kinkiet na przedpokój może stanowić również oświetlenie uzupełniające – najlepiej sprawdzi się przy lustrze. Może również oświetlać elementy dekoracyjne umieszczone w korytarzu.
Inne możliwości oświetlenia korytarza
Inną opcją są różnego rodzaju spoty, czyli niewielkie lampy sufitowe stanowiące punkty świetlne. Ich ilość musi być dostosowana do wielkości pomieszczenia i specyfikacji konkretnej lampy (wszystkie te informacje są podawane przez producenta). Alternatywą są szynoprzewody z możliwością instalacji różnych modeli reflektorów lub lamp wiszących. Dużą popularnością cieszy się również oświetlenie LED zamontowane w suficie podwieszanym. Mogą to być niewielkie lampki w formie oczek albo długie listwy osadzone w suficie, skrywające taśmy LED.
Decydując się na sufit podwieszany, przedpokój fizycznie obniży się o kilka centymetrów, ale taka konstrukcja pozwala na ukrycie przewodów prowadzących np. do oczek oświetleniowych. Sufit podwieszany jest dobrym rozwiązaniem, gdy podczas remontu chcemy zmienić umiejscowienie punktów oświetleniowych, a nie chcemy kuć bruzd w suficie. Oświetlenie tego typu nie będzie dobrym pomysłem we wnętrzach utrzymanych w stylu klasycznym czy angielskim – takie zestawienie będzie stanowiło stylistyczny zgrzyt. Instalując tego typu oświetlenie LED, przedpokój powinien być utrzymany raczej w nowoczesnym stylu.
Z kolei wykorzystanie lamp stojących i lampek stołowych w przedpokoju jest mało popularnym i rzadko spotykanym rozwiązaniem.