Urządzając przedpokój, nie musimy ograniczać się tylko do absolutnego meblowego minimum. Jeśli pozwala nam na to miejsce, to poza szafą, komodą i wieszakiem, warto również zastanowić się nad innymi meblami. Dobrym pomysłem może być krzesło lub siedzisko, ale świetnie sprawdzi się również stolik i konsola do przedpokoju.
Konsola na przedpokój – czy jest w ogóle potrzebna?
Odpowiedź brzmi: „to zależy”. Jeśli zależy nam na miejscu, by po powrocie do domu odkładać klucze albo listy wyjęte ze skrzynki pocztowej, to konsola na przedpokój sprawdzi się w tej roli doskonale. Konsola to zazwyczaj niewielki, niezbyt masywny mebel, który z racji swoich niewielkich gabarytów raczej nie zagraci przedpokoju. Jeśli nie dysponujemy w przedpokoju innym meblem, który miałby blat do odkładania przedmiotów, to konsola będzie bardzo dobrym rozwiązaniem.
Analogiczną funkcję będzie pełnić stolik na przedpokój, choć jego funkcjonalność w dużej mierze będzie zależała od jego kształtu i wielkości. Jeśli w niewielkim przedpokoju ustawimy stolik, który – ze względu na swój kształt lub wielkość – będzie zaburzał ciąg komunikacyjny, to zasadność jego ustawienia w tym miejscu staje się wątpliwa.
Konsola na przedpokój – jaką wybrać?
Wybierając konsolę na przedpokój, warto zdecydować się na model, który będzie korespondował z wystrojem pomieszczenia. Jeśli hol urządzony jest minimalistycznie, to warto, by konsola również miała prostą, nienachalną formę. We wnętrzach skandynawskich lub rustykalnych dobrze będzie wyglądać konsola drewniana. Zestawiona z wiklinowymi koszami do przechowywania ustawionymi na dolnej półce będzie nie tylko ładnym, ale również praktycznym elementem wyposażenia. W aranżacjach w stylu glamour odnajdzie się konsola w wysokim połysku, z nogami w kolorze chromu lub złota. Ustawiona na tle wzorzystej, eleganckiej tapety lub sztukaterii będzie budować charakter wnętrza. W przedpokoju w stylu industrialnym sprawdzi się konsola z metalowymi elementami: widocznymi śrubami, kątownikami czy drucianymi półkami.
Konsole na przedpokój mogą przybierać różne formy. Może mieć formę mebla z blatem w górnej części i półką w dolnej, a w bardziej rozbudowanych modelach praktycznym dodatkiem są szuflady. Co prawda niezbyt pojemne, ale znacząco zwiększające funkcjonalność mebla. W wersji minimalnej konsola to po prostu blat umieszczony na nogach.
Urządzając przedpokój, konsola wydaje się zbędnym elementem, ale jeśli jest taka możliwość, to warto wypróbować, czy może jednak nie okaże się strzałem w dziesiątkę. Wbrew pozorom, mimo niewielkich rozmiarów, jest to mebel o wielkich możliwościach. Poza aspektami praktycznymi (odkładanie kluczy czy korespondencji) generuje także miejsce na elementy dekoracyjne. Swoim wyglądem, jak również dobrze dobranymi dodatkami może pomóc w jednoznacznym wskazaniu stylu pomieszczenia.
Dlaczego konsola najlepiej sprawdza się w przedpokoju?
Jeśli marzy nam się konsola, przedpokój jest odpowiednim miejscem dla niej. Chociaż doskonale sprawdzi się również w innych pomieszczeniach, jak salon czy sypialnia, to jednak właśnie przedpokój zdaje się dla niej idealnym miejscem. Konsola zazwyczaj jest niewielka — ustawiona w przedpokoju pozwala na zachowanie proporcji między wielkością mebla a metrażem pomieszczenia. Przedpokój z konsolą będzie wydawał się pełniejszy, wykończony.
Jeśli nie jesteś pewien, czy konsola w przedpokoju sprawdzi się również u Ciebie, warto sobie ją zwizualizować za pomocą innych, dostępnych nam mebli. Najłatwiej będzie ze stolikiem, a w uzasadnionych przypadkach warto zrobić sobie tymczasową konstrukcję, np. z kartonów, by w miarę dokładnie określić rzeczywistą wielkość ewentualnej konsoli. Taki eksperyment pozwoli sprawdzić, czy wielkość konsoli będzie odpowiednia dla danego przedpokoju. Dla poprawnej kompozycji koniecznie zadbaj również o to, by ściana nad konsolą nie pozostała pusta. Warto nad nią zawiesić lustro, ozdobny zegar, szeroko pojętą sztukę albo galerię rodzinnych zdjęć. Dobrym pomysłem będą też wieszaki, służące do zawieszenia np. kolekcji kapeluszy.