Jak wybrać komodę do sypialni?

Idealna sypialnia powinna stwarzać komfortowe warunki do snu i relaksu. To intymne miejsce, w którym można uciec od zgiełku codzienności i zanurzyć się w aurze spokoju i wygody. Tego typu pomieszczenie wypełniają elementy wyposażenia, które są spójne, tworzą harmonijną całość. Poza łóżkiem i stolikami nocnymi, istotnym dla estetyki i funkcjonalności sypialni jest także dobrze dobrana komoda. Czym się kierować przy jej wyborze?

Komoda w sypialni – funkcjonalność i estetyka

Dobierając części umeblowania, warto uwzględnić to, by spełniały zarówno funkcje praktyczne, ale też odpowiadały preferencjom estetycznym i wpisywały się w aranżację pokoju. Poszukując komody na ubrania, trzeba zwrócić uwagę na jej pakowność. Powinna być ona dopasowana do indywidualnych potrzeb. Dysponując garderobą, można zdecydować się na zakup mniejszego modelu.

Pojemny wariant pomieści ubrania, pościel i wszystkie inne przedmioty, które chce się przechowywać w tym miejscu. Wybierając odpowiednią opcję, trzeba zwrócić uwagę na liczbę przegródek, półek oraz szuflad i ich głębokość. Dobrze dobrana komoda w sypialni pomoże w organizacji rzeczy, dzięki niej łatwiej zachować porządek. Wzbogacić ją można o przydatne organizery, które służą do segregacji bielizny i akcesoriów.

Aranżacja komody w sypialni – modele dopasowane do stylu

Zakup mebli trzeba poprzedzić dokładnym wymierzeniem pomieszczenia. Komoda i inne wyposażenie pokoju musi być dostosowane do jego metrażu, by można było swobodnie się poruszać, otwierać drzwiczki, czy wysuwać szuflady. Trzeba tak zaprojektować sypialnię, by umeblowanie nie przytłaczało, a przestrzeń była przestronna.

Wybór ładnych i funkcjonalnych komód jest ogromny. Wykonane są z różnych materiałów: drewna, płyty meblowej, rattanu, wikliny, czy nawet metalu, coraz większą popularnością cieszą się też modele z części łączonych. Można znaleźć np. meble wzbogacone elementami stalowymi, szklanymi, betonem meblarskim, czy skórą naturalną.

Odpowiedź na pytanie, czy lepiej sprawdzi się komoda w starym stylu, czy może odpowiedniejszy będzie nowoczesny mebel, zależy od aranżacji pokoju. Do wnętrz w klasycznym klimacie pasują drewniane modele o ponadczasowym designie. Urządzając industrialny loft, można sobie pozwolić na ekstrawaganckie wariacje czy eklektyczne kombinacje. Komoda na nóżkach w klimacie vintage współgra z sypialnią boho, natomiast lustrzany mebel, czy też warianty na wysoki połysk z elementami złota lub srebra doskonale komponują się z wnętrzami typu glamour. Szukając komody, warto zwrócić uwagę na to, by była ona dopełnieniem stylu, harmonizowała z wystrojem pomieszczenia.

Jaka komoda do sypialni o małym metrażu?

Urządzenie sypialni, która ma mały metraż może być wyzwaniem, ale istnieją sposoby, które pozwalają optycznie powiększyć wnętrze. Wybierając komodę do pokoju, można zdecydować się na model wąski i wysoki – dzięki szufladom, które są poustawiane w pionie, można zaoszczędzić miejsce.

Masywne, ciężkie, duże komody do sypialni o małym metrażu raczej nie będą trafionym pomysłem. Zamiast tego warto rozważyć meble na nóżkach, stworzone np. z płyty MDF. Tego typu modele, szczególnie te w jasnych kolorach i o prostym designie, wprowadzają do wnętrza lekkość. Ciekawym sposobem, by powiększyć wizualnie przestrzeń, jest też zastosowanie lustrzanych frontów, które odbijają światło, rozjaśniając sypialnię.

Drewniana komoda – sypialnia w ponadczasowym stylu

Wśród mebli do sypialni, drewniane komody zajmują szczególne miejsce ze względu na swoją wszechstronność, trwałość i ponadczasowość. Elementy umeblowania zrobione z litego drewna kojarzone są z luksusem, długowiecznością, wysoką jakością wykonania i wytrzymałością.

To materiał, który starzejąc się, nabiera szlachetności. Można znaleźć modele z rozmaitych gatunków drewna. Każdy rodzaj wyróżnia się pod względem cech charakterystycznych: koloru, usłojenia, tekstury, twardości i odporności.

Wybór drewnianej komody zależy od osobistych preferencji, przewidzianego budżetu, czy też charakteru pomieszczenia. Dla przykładu elegancki dąb pasuje do klasycznego wystroju, natomiast egzotyczna szafka z mangowca harmonizuje z aranżacjami w klimacie boho. Niezależnie od użytego gatunku, drewno podkreśla prestiż miejsca, tego typu komoda w sypialni będzie stylowym uzupełnieniem wystroju.

Komody z płyty meblowej

Alternatywą dla komód z drewna są modele z laminowanej płyty wiórowej lub MDF. Tego typu meble dostępne są w różnych wariantach – mogą imitować drewno lub inne materiały np. szkło, lub stal – bogaty wybór wzorów i kolorów, a także przystępne ceny sprawiają, że każdy może dobrać idealne wyposażenie do swoich potrzeb i oczekiwań estetycznych.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii i dobrej jakości materiałów tworzone są solidne i trwałe płyty pilśniowe, które odznaczają się modnym designem. Komody powstają w rozmaitych wariantach, dzięki temu stwarzają wiele możliwości aranżacyjnych. Przykładem może być lekka, owalna szafka z białej lakierowanej płyty z frontami urozmaiconymi pionowymi żłobieniami, która doskonale sprawdzi się w niewielkiej sypialni lub wysoka bieliźniarka z tworzywa imitującego beton, której estetyka doskonale współgra z industrialnym wystrojem loftu, uzupełniając przestrzeń sypialnianą.

Mnogość rodzajów – rozmiarów, kolorów, kształtów i materiałów, z których są wykonane komody, sprawia, że każdy może znaleźć idealny model do swojej sypialni, niezależnie od jej stylu. Przed zakupem warto sprawdzić to, w jaki sposób wysuwają się szuflady i czy jest zamontowany system cichego domyku. Komfortowe wnętrze musi być funkcjonalne, harmonijne i miłe dla oka, by można było się w nim dobrze czuć i przyjemnie spędzać czas.