Urządzanie przedpokoju w bloku

 

Mankamentem większości przedpokojów w bloku jest ich niewielki metraż. Mały przedpokój w bloku to bolączka jego właścicieli, którzy często zastanawiają się, jak sensownie zaaranżować tę mikrospokijną, ale jakże ważną przestrzeń. Podstawą jest takie jego zaprojektowanie, by codzienne użytkowanie było wygodne i nie przysparzało kłopotów. Więc jak urządzić przedpokój w bloku? Kluczem będzie maksymalne zagospodarowanie dostępnego miejsca z przygotowaniem przestrzeni do przechowywania.

Jak urządzić mały przedpokój w bloku?

Jasny przedpokój w bloku to jeden ze sposobów na zaaranżowanie tej przestrzeni. Jeśli zastanawiasz się, na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku, to postaw na jasne kolory. Pastelowe, świetliste barwy optycznie powiększą niewielki hol. Dobrze sprawdzą się delikatne beże, subtelne szarości, ale również biel. Ta ostatnia sprawdzi się doskonale, ponieważ jest uniwersalna i ponadczasowa, bez problemu łączy się z innymi kolorami, optycznie powiększa wnętrze i dobrze współgra ze sztucznym światłem. Poza jasnymi ścianami i podłogą dobrze jest również postawić na jasne meble, które analogicznie jak pozostałe powierzchnie będą odbijać światło. Skoro o świetle mowa, to jest to kolejny aspekt, o który należy zadbać w niewielkiej przestrzeni. Dobrze dobrane oświetlenie sprawi, że nawet najmniejszy przedpokój wyda się bardziej przyjazny i przestronny. Dobrym wyborem mogą okazać się wszelkie plafony ścienne i sufitowe, które równomiernie rozproszą światło. Ważna będzie również ich moc i temperatura barwowa – najlepiej sprawdzi się światło neutralne, o temperaturze 4000K. Pomysły na przedpokój w bloku często ograniczają się do wstawienia przypadkowych elementów wyposażenia, gdy tymczasem dobrze przemyślana aranżacja znacząco poprawi ergonomię tego pomieszczenia.

Nowoczesny przedpokój w bloku

Nowoczesny mały przedpokój w bloku brzmi jak oksymoron? Wcale nie! Dzięki poniższym wskazówkom nawet przedpokój w bloku z wielkiej płyty może wyglądać jak z katalogu. Duże znaczenie będą miały meble – najlepiej w zabudowie, by maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Ściany w jasnych kolorach optycznie powiększą przestrzeń. Nie ma znaczenia, czy będą wykończone tynkiem pomalowanym jasną farbą, czy też tapetą – ważne, by miały jasny odcień. Niech rządzą proste, geometryczne formy – urządzając nowoczesne wnętrze, należy unikać nawiązań do stylu klasycznego. Dobrym pomysłem będzie zastosowanie luster w dużych formatach, np. na ścianie lub frontach mebli. Dzięki odbiciu światła ulegnie ono zwielokrotnieniu i pozwoli na jeszcze lepsze rozświetlenie wnętrza. Zadbaj również o porządek w pomieszczeniu – bałagan będzie tworzył wrażenie chaosu i niepotrzebnie zagraci przestrzeń. Ciekawy pomysł na przedpokój w bloku to symboliczne oddzielenie go od pozostałych pomieszczeń np. szklanym przepierzeniem. Dzięki temu do przedpokoju będzie wpadało światło z innych pomieszczeń, a szklana ścianka swoją lekkością doda wnętrzu nowoczesnego charakteru.

Wąski przedpokój w bloku

Problemów może również przysparzać wąski przedpokój w bloku, gdzie ustawienie mebli i innych elementów wyposażenia może być kłopotliwe. Jeśli urządzasz wąski przedpokój w bloku zdjęcia innych, podobnych pomieszczeń mogą być dla ciebie inspiracją. Wąski przedpokój w bloku z szafą będzie trudniejszy do zaprojektowania niż ten na planie zbliżonym do kwadratu – dlatego warto zdecydować się na szafę na wymiar, która będzie idealnie dostosowana do szerokości holu. Standardowe szafy mają szerokość około 50-60cm, aby zmieścił się drążek na ubrania. Jeśli nie masz tyle miejsca, to zamawiając meble na wymiar, możesz zdecydować się na płytszą szafę, gdzie zamiast klasycznych drążków możesz wybrać drążek wysuwany. Pamiętaj, by mebli w wąskim przedpokoju nie stawiać po dwóch stronach pomieszczenia – ustaw je w jednej linii, tworząc dwa ciągi. Jeden z nich to ciąg mebli, a drugi to trakt komunikacyjny, prowadzący do drzwi wejściowych.

W jakim stylu urządzić przedpokój?

Jeśli urządzasz mały przedpokój w bloku, inspiracje w internecie mogą być dla ciebie dobrą wskazówką, ale pamiętaj, że musisz je przystosować do własnego holu. Dobrze też, by jego późniejszy wygląd odpowiadał temu, co Ci się faktycznie się podoba. Jeśli lubisz proste formy, to możesz zdecydować się na wystrój współczesny lub nawiązujący do skandynawskiego. Jeśli wolisz retro – nie ma problemu, wystarczy, że wprowadzisz takie elementy jak koronki, pastele i rozbielone drewno, by uzyskać babciny efekt. Przedpokój glamour w bloku również jest możliwy! Zadbają o to błyszczące powierzchnie, kryształowe żyrandole i lustra. Przedpokój w kamieniu w bloku to też świetny pomysł, jeśli jesteś miłośnikiem naturalnego stylu i chcesz jego elementy przemycić do swojego mieszkania. Urządzając nawet niewielki przedpokój w bloku, aranżacja może być dokładnie w takim stylu, jaki sobie wymarzysz – ogranicza Cię jedynie Twoja wyobraźnia.

Czy do urządzenia przedpokoju potrzebny jest projektant lub architekt?

Odpowiedź brzmi: to zależy. Ładny przedpokój w bloku niekoniecznie musi być zasługą specjalisty – często sami mieszkańcy mający smykałkę do wnętrz urządzają swoje cztery kąty z niezwykłą dbałością i pomysłowością. Jeśli jednak nie masz pomysłu, jak urządzić mały przedpokój w bloku aranżacje zaproponowane przez specjalistę mogą być dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem — zarówno jeśli chodzi o styl, kolorystykę, aż po rozsądne rozmieszczenie poszczególnych mebli i innych elementów wyposażenia. Wcielając w życie zaproponowane przez projektanta inspiracje przedpokój w bloku – mimo niewielkiego metrażu — ma szansę stać się perełką i prawdziwą wizytówką mieszkania.

 

Marta Langner
Prawie zawsze perfekcjonistka, zawsze estetka. Introwertyczka i wyjątkowo wrażliwa osobowość o artystycznych zapędach. Kreatywna i rozważna jednocześnie . Miłośniczka zwykłej codzienności, która w każdym jej skrawku potrafi dostrzec magię. Blogerka, copywriterka, ale przede wszystkim pasjonatka fotografii i pięknych wnętrz.