Przedpokój to często miejsce styku różnych pomieszczeń domu lub mieszkania. Nierzadko stanowi też punkt zakotwiczenia schodów prowadzących na inne kondygnacje. Projektując przedpokój ze schodam,i trzeba szczególnie uwzględnić kwestie bezpieczeństwa: taki hol nie może być wąski, bo utrudniałby poruszanie się więcej niż jednej osobie, stanowiąc przy tym realne zagrożenie upadkiem (jeśli schody prowadzą na niższą kondygnację).
Przedpokój ze schodami – warianty
Przedpokój ze schodami najczęściej spotykany jest w domach, choć zdarzają się również mieszkania dwukondygnacyjne. W przypadku domów mogą to być schody umiejscowione w przedpokoju mieszczącym się bezpośrednio za drzwiami wejściowymi lub przedpokój oddzielony od wejścia dodatkowym, najczęściej niewielkim wiatrołapem . Drugie rozwiązanie jest bardziej przyjazne dla domowników ze względu na łatwiejszą regulację temperatury w domu.
Przedpokój, w którym klatka schodowa umiejscowiona jest bezpośrednio przy drzwiach wejściowych, narażona jest na większe straty ciepła. Zimowy chłód łatwiej wdziera się na górną kondygnację, niż gdy przedpokój ze schodami umiejscowiony jest za dodatkowym wiatrołapem, stanowiącym pewną „śluzę” dla chłodnego powietrza w zimnych dniach.
Przedpokój z klatką schodową stanowiący odrębne pomieszczenie znajdujące się bezpośrednio za drzwiami wejściowymi jest idealnym rozwiązaniem w domach wielorodzinnych, gdyż gwarantuje prywatność wszystkim domownikom, nie naruszając spokoju tych, którzy w danym momencie nie korzystają z korytarza.
Jak urządzić przedpokój ze schodami
Przedpokój ze schodami jest zazwyczaj większą przestrzenią – co jest logiczne, gdyż większy metraż jest wymuszony przez obecność schodów. Warto, by przedpokój i klatka schodowa utrzymane były w takim samym lub podobnym stylu. Jeśli zależy nam, by chociaż wizualnie oddzielić od siebie te dwie strefy, warto pomalować je w innych kolorach – pamiętając przy tym, że kolory mają duże znaczenie w odbiorze wnętrza. Jeśli pomalujemy przedpokój z klatką schodową na jasne kolory, uzyskamy wrażenie przestronności. Jeśli zdecydujemy się na pomalowanie klatki schodowej prowadzącej na niższą kondygnację na ciemny kolor (np. granatowy, antracytowy czy nawet czarny), możemy uzyskać niepożądany efekt dziury, prowadzącej do odczuwania „efektu spadania” podczas schodzenia ze schodów.
Projektując przedpokój ze schodami, aranżacje powinny być przemyślane: lepiej postawić na odpowiednią ilość dobrze dobranych mebli i dodatków, aby nie zagracić pomieszczenia, w którym już i tak optycznie dużo się dzieje. Styl mebli powinien być również dobrany do elementów wyposażenia przedpokoju – ze szczególnym uwzględnieniem stylistyki, w jakiej utrzymane są schody. Jeśli schody są minimalistyczne, proste, bez żadnym ozdobników, to ustawienie w niedalekiej odległości bogato zdobionej, stylizowanej szafy będzie niezbyt trafionym rozwiązaniem. Jeśli zaś schody są drewniane, bogato zdobione, z toczonymi tralkami i dekoracyjnymi elementami, to zestawienie ich z prostą, w formie, minimalistyczną szafą np. na tle geometrycznej tapety będzie stylistycznym chaosem. Nieumiejętne próby urządzenia przedpokoju w stylu eklektycznym mogą w razie niepowodzenia dać wrażenie przypadkowości i groteskowości. Meble jako elementy wyposażenia przedpokoju nie mogą również stanowić przeszkody w poruszaniu się. Zostawmy więc pas pustej przestrzeni na wygodny ciąg komunikacyjny.
Istotną kwestią jest dobre zaplanowanie oświetlenia. O ile rozmieszczenie punktów świetlnych w samym przedpokoju nie będzie raczej stanowić większego problemu, o tyle dobre rozplanowanie światła w przedpokoju z klatką schodową może stanowić pewne wyzwanie. Jeśli nie jesteśmy pewni swoich kompetencji w tym zakresie, warto poprosić o pomoc architekta wnętrz, a jeśli jest to niemożliwe to zaprosić na konsultację dobrego wykonawcę instalacji elektrycznej, który z pewnością udzieli wielu cennych wskazówek. Poza punktami świetlnymi w na ścianach i sufitach warto zastanowić się również nad podświetleniem poszczególnych stopni. Takie punktowe oświetlenie nie tylko podkreśla urodę schodów, ale jest również praktyczne w nocy, gdy nie chcemy zapalać światła ogólnego, by nie budzić pozostałych domowników.
Jeśli przedpokój pomimo połączenia z klatką schodową nie jest zbyt przestronny, warto pokusić się o wykorzystanie w nim jasnych kolorów i lustrzanych odbić. Duże tafle lustra przyklejone na ścianie lub zastosowane w formie wielkoformatowych luster w ramach sprawią, że wszelkie odbicia światła będą zwielokrotnione, co optycznie powiększy pomieszczenie.
Jeśli mamy do czynienia ze schodami prowadzącymi na dolną kondygnację, to naczelną kwestią jest zagwarantowanie maksimum bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom. Dobrze jest wyraźnie zaznaczyć strefę, gdzie zaczynają się schody (np. innym rodzajem podłogi), ale również zadbać o to, by na korytarzu nie znajdowały się żadne zbędne przedmioty, o które można się potknąć. Istotną kwestią jest więc utrzymanie porządku: leżące na podłodze buty mogą być powodem potknięcia i upadku, co w sąsiedztwie schodów może stanowić poważne zagrożenie.
Szukajmy inspiracji!
Urządzając tak trudne do rozsądnego zaaranżowania pomieszczenie, jakim jest przedpokój ze schodami inspiracje z sieci, są dobrą bazą wyjściową do stworzenia spójnego, gustownie urządzonego wnętrza. Czasem rozwiązania, które kiełkują nam w głowie, mają odzwierciedlenie w rzeczywistych realizacjach, których dokumentację fotograficzną możemy znaleźć w internecie. Jest to nieocenione źródło wiedzy, z którego warto skwapliwie korzystać, bo pozwala uniknąć wielu błędów, ucząc się na błędach innych.