Zasady feng shui w sypialni – o czym warto pamiętać?

Sypialnia jest przestrzenią, w której można się zrelaksować i zregenerować siły. Odpowiednie umeblowanie i wystrój tego miejsca wpływa na komfort i jakość odpoczynku. Planując wyposażenie sypialni lub chcąc dokonać kilku istotnych zmian w jej aranżacji, warto mieć na uwadze zasady feng shui, dzięki którym można stworzyć harmonijną i korzystną energetycznie przystań dla wypoczynku.

Umeblowanie sypialni według feng shui

Układ mebli w sypialni wg feng shui zależny jest od metrażu i kształtu pokoju. Niezależnie od rozmiaru pomieszczenia, wszystkie składowe muszą być ustawione w sposób, który nie zaburza przepływu energii. Musi być przestronnie, nawet jeśli sypialnia jest niewielka. Umeblowanie nie może być przytłaczające, należy unikać zbyt wielu mebli, liczy się minimalizm i poczucie ładu. Każdy element powinien być spójny, odpowiednio dobrany, by harmonizować z resztą wystroju. Chińczycy stosujący zasady feng shui uważają, że każdy przedmiot magazynuje energię, dlatego wszystkie części umeblowania, a szczególnie łóżko, powinny być nowe.

Sypialnia urządzona w zgodzie z zasadami feng shui to miejsce, w którym szafki, komody, stoliki nocne i pozostałe części wyposażenia pozbawione są ostrych kantów. Wybór mebli o zaokrąglonych krawędziach podkreśla przytulny charakter miejsca. Elementów nie powinno być wiele, by można było się swobodnie poruszać – przestronny, uporządkowany pokój sprzyja dobrej energii.

Według filozofii feng shui książki i pozostałe drobiazgi, jeśli muszą znajdować się akurat w tym pomieszczeniu, umieszczone są w zamykanych gablotkach, by zachować porządek. Nie ma miejsca na zbędne, niepotrzebne części wyposażenia. Meble wykonane są z naturalnych materiałów. Co ważne, żaden komponent nie może blokować wejścia do pokoju lub zastawiać drogi do okna, czy też drzwi balkonowych.

Kolory do sypialni feng shui – które wybrać?

Wybór kolorów do sypialni feng shui również ma istotne znaczenie. Spokojne, stonowane barwy pomagają się zrelaksować. Dobrze sprawdzają się przygaszone zielenie, beże, biele, szarości, błękit i wszelkie warianty, które odwołują się do natury. Dobór odpowiednich odcieni ścian i mebli zależy od osobistych preferencji domowników. Chcąc zaprojektować wnętrze, które doda energii, można skorzystać z bardziej intensywnych kolorów. Tapety nie powinny mieć krzykliwych wzorów, można zastosować łagodne desenie.

Zasłony i tekstylia do sypialni według zasad feng shui

Przewiewne materiały, które przepuszczają powietrze, pozwalają na przepływ energii. Dzięki dobrze dobranym zasłonom można kontrolować ilość wpadającego do pomieszczenia światła. Materiały i tekstylia, zarówno oprawa okien, jak i pościel, dywany czy inne tego typu dodatki powinny być przyjemne w dotyku, miękkie, stworzone z naturalnych włókien, jak np. bawełna, len lub jedwab. Tekstylia, które wyróżniają się jakością, pozwalają stworzyć przyjazne wnętrze.

Feng shui łóżko – jak je ustawić w sypialni?

W praktyce planowania przestrzeni feng shui łóżko stanowi najważniejszy obszar w sypialni. Tak jak pozostałe meble, powinno być wykonane z naturalnych materiałów. Wybrany model musi odznaczać się wygodą, mieć dostateczny rozmiar, by zapewnić wygodę. Duży, prosty zagłówek zapewnia bezpieczeństwo. Należy unikać pikowanych elementów, które według filozofii feng shui rozpraszają energię, jak i metalowych ram ograniczających dostęp do strefy relaksu.

Dobrze, gdy wezgłowie przylega stabilnie do północnej ściany, na której nie znajdują się okna ani drzwi – związane jest to z wizją uciekającej od śpiącej osoby energii. Najlepiej, gdy z łóżka ma się widok na wejście, co daje kontrolę nad przestrzenią, ale nie znajduje się ono bezpośrednio w linii prostej, co mogłoby zaburzać poczucie bezpieczeństwa. Symetria, ład i porządek to cechy wyróżniające się w tym nurcie, dlatego po dwóch stronach łoża warto umieścić bliźniacze szafki nocne.

Lustro w sypialni feng shui – czy warto je umieścić?

Dbając o zachowanie zasad feng shui sypialni, lustra są wykluczone w jej przestrzeni. Specjaliści tradycyjnej sztuki aranżacji uważają, że lustro mogłoby zakłócać spokój, pomnażając niekorzystną energię. Według filozofii feng shui tafla nie tylko odbija obraz, ale również potęguje dźwięki, wprowadzając do pomieszczenia dodatkowe bodźce, których w sypialni, jako spokojnym miejscu stanowiącym oazę odpoczynku, powinno się unikać.
Wyposażenie pokoju sypialnianego w lustro mogłoby przyczynić się do problemów z bezsennością. Chińskie wierzenia głoszą, że podczas snu, dusza opuszcza ciało. Gdyby naprzeciw łóżka znajdowało się lustro, mogłaby się wystraszyć swojego odbicia, co wywołałoby koszmary.

@Sypialnia według feng shui – oświetlenie i dekoracje

Wszelkie przedmioty o charakterze dekoracyjnym, które znajdują się w sypialni, są przemyślane, by nie wprowadzać do wnętrza bałaganu i pozwolić na wolny przepływ energii. Najlepiej, gdy panuje tu prostota i minimalizm. Ściany można przyozdobić obrazami – powinny być stonowane i nieść pozytywny przekaz. Polecane jest wykorzystanie żywiołu drewna i zastosowanie grafik, które np. przedstawiają las. Żywioł wody nie sprawdza się w sypialni, symbolizuje przepływ pieniędzy, warto dla obrazów przedstawiających akweny, znaleźć inne miejsce w domu. W strefie snu mogłyby wywoływać poddenerwowanie i zakłócać efektywny wypoczynek.

Niewskazane jest bardzo jasne, ostre, zimne światło. W sypialni feng shui wykorzystuje się naturalne promienie słoneczne czy też blask księżyca, który wzmacnia się delikatnie rozproszonym oświetleniem, używając np. lampek ozdobionych abażurami z lnu lub rattanu, a także świec. Ciepłe, łagodne światło powinno pochodzić z żarówek o mniejszej mocy, warto zastosować kilka punktów.Projektując swoją sypialnię, nie trzeba ściśle trzymać się zasad feng shui, ale warto z nich czerpać, jeśli są spójne z osobistymi preferencjami. Równowaga, harmonia, ograniczenie zbędnych przedmiotów, stosowanie stonowanej kolorystyki to zabiegi, które działają kojąco, pomagają się odstresować i sprzyjają relaksacji.