Meble do salonu z sypialnią. Jak ukryć łóżko w salonie?

Wiele osób dysponując ograniczonym metrażem mieszkania, poszukuje rozwiązań aranżacyjnych pozwalających zaprojektować wygodne i estetyczne wnętrze. Specjalnie wydzielona sypialnia w salonie jest jedną z opcji, które pomagają zaoszczędzić miejsce i zadbać o intymną przestrzeń. Korzystając z pomysłowych inspiracji, można stworzyć lokum w loftowym klimacie, ukryć łóżko, czy wydzielić aneks sypialny.

Sypialnia w salonie – jak wydzielić miejsce do spania?

W zależności od tego, czy urządza się małe wnętrze, czy przestronne pomieszczenie, istnieją różne strategie, dzięki którym można oddzielić przestrzeń do snu w pokoju dziennym. W przypadku niewielkiego salonu liczy się każdy kawałek podłogi, dlatego wiele osób wybiera meble wielofunkcyjne, wykorzystując wygodne narożniki, które po rozłożeniu pełnią funkcję łoża sypialnianego.

Można również zastosować opcję łóżek chowanych w szafie lub ścianie. Nowoczesne modele znacznie różnią się od tych znanych z okresu PRL-u. Modernistyczny design i zastosowanie innowacyjnych technik pozwala tworzyć warianty, które nie tylko atrakcyjnie się prezentują, ale też są funkcjonalne i zapewniają wygodę.

Jednak każdorazowe składanie i rozkładanie łóżka jest mniej komfortowe niż korzystanie ze specjalnie wydzielonej strefy sypialnianej, którą można zaprojektować odpowiednio wybierając i ustawiając meble, czy też korzystając z dodatków w postaci kotar, parawanów, szklanych ścian, antresoli i innych możliwości, które warto rozważyć.

Jak urządzić pokój dzienny z sypialnią

Jeśli układ i rozmiar pomieszczenia na to pozwalają, kącik do snu, może być zaadaptowany przez wydzielenie części pokoju. Wystarczy niewielki obszar, w którym znajdzie się łóżko, oddzielić od reszty pomieszczenia, np. poprzez postawienie wysokich regałów. Komponując meble, można zdecydować się na półki o różnych głębokościach, które nie tylko są praktyczne, ale też pełnią funkcję dekoracyjną. Wybierając warianty z otwartymi przegrodami, zyskuje się do nich dostęp z dwóch stron, można w pełni zagospodarować przestrzeń, np. ustawiając książki, lampkę nocną i inne bibeloty, co jest sposobem na optymalne wykorzystanie miejsca. Przy większej powierzchni można odgrodzić dwie strefy meblościanką. Zabudowane elementy pozwalają skutecznie tłumić hałasy. Przy pomocy kilku modułów mebli można tworzyć rozmaite konfiguracje.

Aneks sypialny w salonie

Pomysłem na to, jak oddzielić sypialnię od salonu jest też zastosowanie lameli. Pionowe listwy są łatwe do zamontowania i doskonale współgrają z rozmaitymi stylizacjami wnętrz. Będą ciekawym komponentem zarówno klasycznych aranżacji, a także pokoju w stylu boho, vintage i skandynawskim, nadają się do odgrodzenia stref w nowoczesnym lofcie. Ta alternatywa dla ścianek działowych pomoże odmienić oblicze wnętrza. Dzięki nim industrialna przestrzeń stanie się bardziej przytulna. Lamele dobrze komponują się z innymi dodatkami i meblami drewna, tworząc spójną całość.

W dużej kawalerce, nowoczesnym apartamencie lub lofcie ciekawym sposobem na aranżację przestrzeni i zorganizowanie specjalnego miejsca do spania, jest zaprojektowanie szklanych ścianek działowych. To designerskie rozwiązanie, które sprawia, że łóżko w salonie nie jest ukryte, a ma swoje specjalne, wydzielone miejsce. Ten patent nie zapewnia intymności, sprawdza się w przypadku par bez dzieci i singli, chyba że dodatkowo zastosuje się rolety lub zasłony. Transparentne ściany sprawdzają się, gdy w wydzielonym na sypialnie kącie nie ma okna, dzięki przezroczystym szybom, do pomieszczenia dociera naturalne światło.

Sypialnia i salon 2w1 – przesuwane drzwi i kotary

Kolejnym sposobem na to, by sypialnia w salonie zyskała osobną przestrzeń, jest zamontowanie przesuwanych drzwi. Istnieje wiele modeli, które różnią się designem, wielkością i sposobem montażu. Dzięki nim w szybki sposób oddzieli się pomieszczenia od siebie lub w razie potrzeby zlikwiduje się podział między strefami.
Osoby, które nie chcą montować ścianek działowych, zastawiać pomieszczenia meblami, mogą w łatwy sposób w pokoju wydzielić miejsce do snu, poprzez założenie specjalnej dwustronnej zasłony akustycznej. Gruby materiał redukuje hałas, a dodatkowo jest warstwą, która izoluje termicznie. Przygotowany przy pomocy kotar aneks sypialny w salonie staje się przytulnym miejscem.

Łóżko pod sufitem – sposób na wykorzystanie miejsca

W mieszkaniach, w których sufit znajduje się wysoko, można wykorzystać przestrzeń i zaprojektować antresole. Może być otwarta, półotwarta lub zupełnie osłonięta, by zapewnić maksimum prywatności. Łóżko ustawione na półpiętrze, nie zabiera przestrzeni na dole, można ją dowolnie wykorzystać. jest to praktyczne i funkcjonalne rozwiązanie.
Poza standardową antresolą można też zastosować patent na podnoszone łóżko do sufitu. Ta nietypowa opcja sprawdza się w przypadku małych pomieszczeń. Mebel unoszony i opuszczany jest za pomocą mechanicznego lub elektrycznego systemu. Można go umiejscowić przy dowolnej ścianie lub na środku pokoju – wedle dostępnego miejsca i własnych preferencji.

Poprzedni artykułSypialnia w stylu boho
Następny artykułJak wybrać komodę do sypialni?