Sypialnia w stylu boho

Chcąc urządzić przytulne i estetyczne wnętrze sypialni, warto pomyśleć o zastosowaniu aranżacji w stylu boho. Zachowanie spójności i harmonii w komponowaniu przestrzeni to sposób na adaptację miejsca, które będzie oazą wypoczynku. Decydując się na tego typu stylizację, można czerpać ze świata letniej swobody, natury oraz egzotycznych i etnicznych inspiracji.

Meble, w które warto zaopatrzyć sypialnie boho

W każdej sypialni kluczową rolę odgrywa łóżko. Musi być ono przede wszystkim funkcjonalne. Wygodny, odpowiednio dobrany materac zapewnia komfort. Drewniana, jasna rama jest dobrym tłem dla pozostałych dodatków, których może być wiele – jasne i wzorzyste poduchy, nakrycia, pufy i koce z frędzlami idealnie dopełnią łóżkową kompozycję.
Styl boho słynie z wykorzystania naturalnych materiałów, dlatego komody, szafy, nocne szafki czy sekretarzyki z drewna, rattanu lub wikliny doskonale pasują do tego typu pomieszczeń. Panuje tu luz i artystyczny chaos, dlatego nie trzeba się obawiać łączenia różnego rodzaju mebli. Nie muszą one pochodzić z jednego kompletu.

W aranżacjach boho cenione się modele orientalne. Ciekawymi komponentami są warianty ze zdobieniami w formie rzeźbionych ornamentów tak jak i celowo postarzane meble. Sprawdzają się rozmaite detale, jak dekoracyjne uchwyty czy kolorowe wykończenie. Oryginalne kompozycje współgrają z prostymi elementami wyposażenia, eklektyzm jest tu pożądany.

Naturalne tkaniny i materiały w boho sypialni

Poza meblami zrobionymi z naturalnych materiałów boho sypialnie wypełniają również inne rozmaite elementy wyposażenia, które tworzą design przywodzący na myśl barwy ziemi. Mogą się one łączyć z egzotycznymi kolorami, które nadają przestrzeni wakacyjnego luzu. Wielowarstwowe wzory i rozmaite tekstury tworzą niesamowity, nieszablonowy design. Wnętrza boho mają duszę i są najlepszym sposobem na to, by wyrazić swoją indywidualność.

Zastosowanie naturalnych tkanin wpływa na przytulny charakter sypialni. Lniana lub bawełniana pościel w jasnych, ciepłych odcieniach dobrze współgra z pledem w etniczne wzory i przyjemnymi w dotyku poduszkami o różnych kształtach, kolorach, deseniach i rozmiarach. Składające się z wielu warstw posłanie tworzy na łóżku miękką kompozycję, w którą aż chce się zanurzyć, to kwintesencja relaksu.

Kolejnym dodatkiem, który wzmacnia boho klimat w sypialni, są zasłony. Przy projektowaniu okiennego wystroju można zachować dużą swobodę. Pasują tu zarówno jednobarwne, jasne i zwiewne materiały, jak i wzorzyste aranżacje np. geometryczne printy, dobrym urozmaiceniem są falbanki, koraliki, efektowne tłoczenia, wiązania i frędzle. Naturalne, ekologiczne tkaniny nadają pomieszczeniu lekkości i podkreślają jego nieszablonowy charakter.

Dywany i dywaniki w klimacie boho

Dywany również wzbogacają wystrój wnętrza. W sypialni boho zastosowanie znajdują modele o etnicznym wzornictwie, które ciekawie urozmaicają aranżację. Są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale mają także funkcjonalne zastosowanie – grubsze warianty redukują hałas – absorbują dźwięki. Ponadto są przyjazne dla stóp, miłe w dotyku i ciepłe. Przyjemnie na nich stanąć, opuszczając łóżko. W sypialniach boho popularne są dywaniki ze skór naturalnych, a także dywany typu shaggy, ale również tkane na płasko – postarzane, wersje patchworkowe, czy też dywany jutowe. Mogą być jednokolorowe lub mieć wzory nawiązujące do sztuki ludowej. Ciekawie prezentują się np. indyjskie mandale.

Kolorystyka i oświetlenie sypialni boho

Fundament stylu boho jest lekkość, czerpanie z naturalnych barw i materiałów. Dominują beże, biel, szarości, brązy, zielenie, czerwienie i żółcie. W sypialni w klimacie boho nie sprawdzają się intensywne, krzykliwe kolory. Harmonijne, łagodne wnętrze sprzyja relaksacji. Zarówno meble, jak i pozostałe elementy wystroju mogą mieć różne odcienie.

Wybór oświetlenia również jest ważny. Umiejscowienie źródeł światła w odpowiednich punktach ma znaczenie zarówno pod kątem funkcjonalnym, jak i estetycznym pomieszczenia. Ciepłe, żółte, miękkie i rozproszone światło pomaga zbudować klimat w sypialni. Najlepszą opcją jest wybór wielu możliwości i poza głównym żyrandolem dobranie też lampki na stół lub komodę czy też lampy stojącej, kinkietów, lub kilku wiszących modeli. Tak jak i w przypadku innych elementów w stylu boho, dobrze sprawdzają się naturalne materiały, np. bambusowe plecionki, wiklinowe osłonki, czy też lniane abażury.

Dodatki w boho sypialni

Swoboda tworzenia leży w łączeniu różnorodnych inspiracji kulturowych. Nie ma tu sztywno wytyczonych ram, można dać wyraz ekspresji indywidualności – od projektowania rozmaitych baldachimów, które dodatkowo podkreślą sypialniany charakter pomieszczenia i nadadzą przestrzeni łóżkowej intymności, po stylowe, ręcznie robione makramy i inne dodatki dodające przytulności i pomagające spersonalizować wnętrze.

Wygodne pufy, lustra o ozdobnych, nietypowych ramach, szklane, pękate wazony z trawą pampasową, plecione kosze i pamiątki z rozmaitych wyjazdów – wszystkie te przedmioty pasują do klimatu boho i mogą znaleźć się w sypialni, jak i rośliny, które też dobrze wpisują się w ten proekologiczny nurt aranżacyjny. Zielone akcenty ożywią stylizację i wprowadzą do domu naturalność i pozytywną energię, która czerpana jest z przyrody. Kwiaty, takie jak np. fikus, grubosz, dracena, czy bluszcz pochłaniają dwutlenek węgla i produkują tlen, wpływając na lepszą jakość powietrza. Wpływa to na poprawę jakości snu.

Kierując się stylem boho, można urządzić harmonijną sypialnianą przestrzeń o unikalnym charakterze. Zestawienie naturalnych mebli i barw, materiałów oraz dodatków, które będą podkreślały indywidualne upodobania mieszkańców, pozwala stworzyć miejsce, w którym chętnie się przebywa. Styl boho daje ogromne możliwości wyrazu własnej kreatywności i personalizacji pomieszczenia. Artystyczna, swobodna stylizacja wnętrza oddziałuje kojąco na nastrój, pozwala znaleźć ukojenie.