Sypialnia na poddaszu

Aranżacja poddasza może – ze względu na kłopotliwe skosy – przysparzać problemów. Nie każde pomieszczenie da się na poddaszu urządzić. Niemożliwe może okazać się zaaranżowanie tam kuchni lub łazienki. Często jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by na poddaszu urządzić wygodną i komfortową sypialnię.

Sypialnie na poddaszu ze skosem

Widoczne elementy konstrukcyjne w sypialni na poddaszu mogą być strzałem w dziesiątkę
Widoczne elementy konstrukcyjne w sypialni na poddaszu mogą być strzałem w dziesiątkę

Największym utrudnieniem podczas urządzania pomieszczeń na poddaszach są skosy. Ograniczają one pole manewru, utrudniając umeblowanie i swobodne korzystanie z całego metrażu pokoju. Urządzenie sypialni na poddaszu jest o tyle dobrym pomysłem, że z założenia jest to pomieszczenie, w którym się wypoczywa i śpi. Obecność skosów nie jest w tym momencie przeszkodą, gdyż użytkownik takiej sypialni większość czasu spędza w łóżku, w pozycji leżącej – a do tego nie jest mu potrzebna pełna wysokość pomieszczenia, jak np. w salonie czy w kuchni.

Mała sypialnia na poddaszu

Pomieszczenia na poddaszu często są adaptowane ze względu na rosnące potrzeby mieszkańców budynku. Co za tym idzie, nie zawsze są idealnie dostosowane do panujących norm mieszkaniowych. Często zdarza się, że pomieszczenia są małe albo niskie – a mimo to, z powodzeniem można w nich urządzić sypialnię. Wszak alkowa to miejsce głównie do snu – nie do urządzania wystawnych przyjęć i zapraszania gości. Pomieszczenie nie musi być duże, by efektywnie wypocząć. Wystarczy, że zmieści się w nim pełnowymiarowe łóżko i jakiś stolik nocny do odłożenia najpotrzebniejszych rzeczy – a sypialnia z powodzeniem będzie pełnić swoją podstawową funkcję.

Sypialnia na niskim poddaszu

W sypialni na poddaszu niskie łóżko to dobru pomysł
W sypialni na poddaszu niskie łóżko to dobru pomysł

Trochę gorzej wygląda sytuacja, gdy mamy do czynienia z niskim poddaszem. Należy wtedy przemyśleć, w jaki sposób ustawić łóżko, by wstawanie z niego stanowiło jak najmniejszy problem. Odpowiednie ustawienie łóżka względem skosów gwarantuje stosunkowo wygodne korzystanie z niego. Czasem jednak ścianki kolankowe są na tyle niskie, a możliwości aranżacyjne tak ograniczone, że nawet ustawienie łóżka pod skosem jest problematyczne – nie każdego satysfakcjonuje wizja uderzania głową o skos podczas wstawania. Dobrym rozwiązaniem może być wtedy rezygnacja z łóżka lub zbudowanie łóżka bardzo niskiego. Można to zrobić samodzielnie (popularne teraz łóżka z palet są tego świetnym przykładem), a można zlecić stolarzowi.

Sypialnia na poddaszu z garderobą

W sypialni na poddaszu miejsce ze skosami wykorzystujemy na szafki i garderobę
W sypialni na poddaszu miejsce ze skosami wykorzystujemy na szafki i garderobę

Jeśli pozwala na to metraż pomieszczenia, warto w takiej sypialni wydzielić fragment pełniący funkcję garderoby. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas wykorzystanie przestrzeni pod skosem na półki bądź specjalnie skonstruowane szafki na kółkach. Jeśli ścianka kolankowa jest bardzo niska i korzystanie z tej zabudowy na co dzień byłoby męczące – warto to miejsce przeznaczyć na rzeczy nie używane zbyt często. To doskonały schowek np. na sprzęt narciarski, który przez większą część roku jest niepotrzebny. Dobrze przemyślana garderoba w sypialni na poddasz, z ergonomicznym rozplanowaniem półek i drążków, może być równie wygodna jak garderoba ulokowana w pomieszczeniu bez skosów.

Sypialnia na poddaszu z balkonem

Sypialnia z wyjściem na balkon jest nie do przecenienia: dzięki temu zyskujemy możliwość rozkoszowania się porannym, rześkim powietrzem, a dzięki dużym drzwiom balkonowym pomieszczenie jest znacznie lepiej oświetlone. W porównaniu do okien dachowych – drzwi balkonowe znacznie lepiej doświetlają pomieszczenie, które dzięki temu nie sprawia przytłaczającego wrażenia. Najlepszą opcją jest współistnienie drzwi balkonowych i okien dachowych, które umożliwiają intensywną cyrkulację powietrza – co jest istotne zwłaszcza w gorące dni, gdy pomieszczenie mocno się nagrzeje i chcemy efektywnie obniżyć panującą w nim temperaturę.

Nowoczesna sypialnia na poddaszu

Wnętrza urządzone na poddaszach niezaprzeczalnie mają swój urok: są przytulne, ciepłe i swojskie. Czy jednak da się urządzić je tak, by było odbierane jako nowoczesne, a nie siermiężne i rustykalne? Oczywiście! Wszystko jest kwestią odpowiedniego podejścia: jeśli do aranżacji wykorzystamy nowoczesne, lekkie meble oraz proste, minimalistyczne tekstylia – uzyskamy modne, współczesne wnętrze. Idąc krok dalej: jeśli w pomieszczeniu znajdują się drewniane elementy konstrukcyjne – warto nadać im charakter, np. malując szarą lakierobejcą. Gdy nie chcemy ich eksponować – zlecamy wykonanie zabudowy gipsowo – kartonowej. Dobry fachowiec poradzi sobie z tym bez problemu, a my zyskamy nowoczesne, proste wnętrze.

Sypialnia na poddaszu kolory ścian

Sypialnia na dziecka urządzona na poddaszu
Sypialnia na dziecka urządzona na poddaszu

Jednym z ważnych zabiegów dekoratorskich podczas urządzania sypialni na poddaszu jest dobór koloru ścian. Wybór odpowiedniej barwy powinien być podyktowany panującymi w nim warunkami. Jeśli mamy do czynienia z małym i niskim pomieszczeniem, lepiej zastosować białe lub jasne kolory, by optycznie powiększyć wnętrze. Jeśli dysponujemy dużym i przestronnym pomieszczeniem – kolory mogą być bardziej intensywne. Doskonale sprawdzą się tutaj wszelkie odcienie niebieskiego, przywołujące na myśl niebo: jasne błękity czy głębokie granaty będą doskonałym wyborem. Należy przy tym zwrócić uwagę, że pomalowanie skośnych ścian spowoduje optycznie obniżenie pomieszczenia. Unikajmy natomiast intensywnych kolorów, jak czerwień, róż czy żółć, które nie sprzyjają wypoczynkowi i mogą wywoływać niepokój.

Sypialnia na poddaszu projekty inspiracje, wizualizacje, aranżacje

Mimo wszelkich rad, czasem trudno sobie wyobrazić urządzenie sypialni na poddaszu. Warto wtedy skorzystać z porad specjalistycznych portali, przedstawiających ciekawe aranżacje i inspiracyjne projekty. Przymierzając się do zaaranżowania sypialni na poddaszu, można również udać się do studia meblowego, które wykona dla nas wizualizację pomieszczenia i doradzi najlepsze rozwiązania.

Poprzedni artykułJaki zlew do kuchni?
Następny artykułŁazienka nowoczesna