Czarna kuchnia

Są pewne trendy, które przez wiele lat skutecznie opierają się krótkotrwałym, przemijającym modom. Do niedawna takim pewniakiem była biała kuchnia. Nadszedł jednak moment, gdy została ona zdetronizowana i musiała ustąpić miejsca swojej godnej następczyni: dziś wnętrzarski świat dosłownie oszalał na punkcie czarnych kuchni.

Czarna kuchnia z drewnianym blatem

Biel – dotychczasowa niekwestionowana królowa, została pozbawiona korony przez kolor stojący w całkowitej opozycji. Biel i czerń są jak system zero-jedynkowy: biel, uznawana za najjaśniejszą z barw, została wyparta przez barwę najciemniejszą. Mimo widocznego kontrastu, łączy je jednak pewna uniwersalność i ponadczasowość oraz to, że doskonale komponują się z innymi kolorami i strukturami. Kolor czarny świetnie współgra z drewnem, co jest szczególnie doceniane przez projektantów i stylistów. Czarna kuchnia z drewnianym blatem to dziś kwintesencja dobrego smaku. Warto jednak mieć na uwadze, by był to odcień drewna jak najbardziej zbliżony do naturalnego.

Kuchnia czarna z drewnem

Innym sposobem na ocieplenie wizerunku czarnej kuchni jest zestawienie jej z większą ilością elementów drewnianych. Świetnym posunięciem jest odejście od całkowicie czarnej kuchni na rzecz kombinacji czerń-drewno. Drewniane fronty dodane do czarnej zabudowy sprawią, że stanie się ona bardziej przytulna. Równie ciekawie wygląda czarna zabudowa kuchenna w połączeniu z drewnianą podłogą. Dla komfortu użytkowania lepsze mogą się okazać płytki ceramiczne imitujące deski, które pozwolą na swobodne korzystanie z kuchni, bez obaw, że zawartość niechcący wylanej szklanki zniszczy drogą drewnianą podłogę. Drewno może się również pojawić jako okładzina ścienna – przy czym może ona przyjąć różne formy: może to być taki sam laminat, z jakiego wykonany został blat, albo naturalne drewno, które jednak trzeba bardzo solidnie zabezpieczyć (nad płytą grzewczą najlepiej dodatkowo taflą hartowanego szkła). Inną alternatywą może być fototapeta za szkłem imitująca deski. Kuchnia czarna z drewnem będzie doskonałym wyborem zarówno dla miłośników skandynawskiego designu, jak i osób lubiących klasyczne wnętrza.

Czarna kuchnia nowoczesna

Czarna kuchnia nowoczesna w odbiorze to taka kuchnia, w której poza umeblowaniem i sprzętami zadbano również o takie detale, jak wysmakowane dodatki, pasująca armatura czy odpowiednio dobrane oświetlenie. Idealnym elementem wyposażenia nowoczesnej czarnej kuchni jest bowiem armatura o prostych, geometrycznych kształtach. W zestawieniu ze sprzętami AGD najwyższej jakości powstanie aranżacja, której nie powstydziłby się nawet najwybitniejszy szef kuchni. Nie można również zapominać o oświetleniu – to ważny element wyposażenia każdej kuchni. Poza lampą umieszczoną centralnie, nieodzowne jest też oświetlenie blatu roboczego (np. dzięki listwom LED umieszczonym w dolnej części szafek wiszących). Dla najbardziej wymagających ciekawym rozwiązaniem są systemy oświetleniowe montowane we wnętrzu szafek kuchennych.

Kuchnia czarna połysk

Światło odbijające się w błyszczących czarnych frontach podkreśla ich ekskluzywny charakter
Światło odbijające się w błyszczących czarnych frontach podkreśla ich ekskluzywny charakter

Dla osób usposobionych pedantycznie, uwielbiających porządek wokół siebie, którym marzy się kuchnia czarna połysk wydaje się być najlepszym rozwiązaniem, ze względu na łatwość utrzymania w czystości. Dzięki gładkiej powierzchni, pielęgnacja takich frontów jest dziecinnie prosta. Do ich czyszczenia nie potrzeba nawet specjalnych środków czystości: wystarczy zwykły płyn do szyb i miękka szmatka. Regularnie pielęgnowane, odwdzięczą się nienagannym wyglądem przez wiele lat. Fronty lakierowane w wysokim połysku pięknie odbijają światło – zarówno słoneczne, jak i rozproszone, dzięki czemu czerń mebli nie przytłacza.

Czarna matowa kuchnia

Czarna matowa kuchnia to kwintesencja elegancji i luksusu: głęboki mat frontów stanowi doskonałe tło dla pozostałych elementów wyposażenia kuchni. Mogą to być dodatki w najszlachetniejszych barwach, jak miedź i złoto. Złota armatura czy uchwyty meblowe potrafią dodać splendoru nawet najprostszej kuchni. Matowe szafki doskonale łączą się również z elementami połyskliwymi: dobrym pomysłem może być zestawienie frontów matowych z błyszczącymi. Dla bardziej odważnych, poszukujących awangardowych rozwiązań, świetną koncepcją może być skontrastowanie czarnych frontów z imitującymi stal nierdzewną lub miedź.

Kuchnia biało czarna

Czerń i biel to uniwersalne i stylowe połączenie
Czerń i biel to uniwersalne i stylowe połączenie

Ciekawym zabiegiem stylistycznym może być również zastosowanie w kuchni wyłącznie dwóch kolorów: bieli i czerni. Konsekwencja kolorystyczna może dać w takim przypadku spektakularny efekt w postaci kuchni eleganckiej, reprezentacyjnej, z efektem „wow”. Kuchnia biało czarna to doskonałe rozwiązanie, które w łatwy sposób pozwoli zbudować wnętrze w stylu glamour: w zestawieniu np. z kryształową lampą i marmurową podłogą otrzymamy wnętrze nad wyraz estetyczne. Łącząc ze sobą czerń i biel możemy to zrobić w wielu konfiguracjach: żonglując kolorami szafek, blatów, płytek podłogowych i ściennych, możemy za każdym razem uzyskać inne wnętrze, a wszystko to przy pomocy jedynie dwóch barw.

Kuchnia szaro czarna

Grafitowa, prawie czarna kuchnia nie oznacza, że wnętrze będzie ponure i smutne.
Grafitowa, prawie czarna kuchnia nie oznacza, że wnętrze będzie ponure i smutne.

Kuchnia szaro czarna to jedno z nietuzinkowych połączeń kolorystycznych, które będzie dobrze wyglądać przede wszystkim w dużych pomieszczeniach. Można je zrealizować na wiele sposobów: dobrze sprawdzi się podział na szafki górne i dolne w dwóch kolorach. W tej konfiguracji cała dolna zabudowa stanowi przewagę kolorystyczną. Inna możliwość to korpusy mebli i fronty w innych kolorach: tutaj to fronty będą odgrywały główną rolę i będą stanowić barwę dominującą. Kuchnia szaro czarna idealnie pasuje do wnętrz urządzonych w stylu industrialnym. Dobrze będzie również wyglądać w świetlistych, dobrze nasłonecznionych apartamentach. To też doskonały wybór do jasnych, dużych salonów połączonych z kuchnią. To zestawienie nie sprawdzi się w kuchniach małych, klaustrofobicznych, w których należy dążyć do optycznego powiększenia pomieszczenia przy pomocy jasnych barw.

Kuchnia czerwono – czarna

Kuchnia czerwono – czarna to awangardowe i odważne zestawienie, w którym nie każdy użytkownik będzie się komfortowo czuł. Wybierając taki zestaw barw należy dobrze znać swoje upodobania i gust. Dla osób poszukujących nietuzinkowego, ale zarazem eleganckiego połączenia czerni z czerwienią rozwiązaniem może być czarna zabudowa kuchenna, połączona z czerwoną okładziną ścienną i drewnianym blatem (koniecznie o czerwonawym zabarwieniu – jak np.palisander) – może to być doskonały kompromis przy poszukiwaniu odważnych, ale jednocześnie eleganckich rozwiązań aranżacyjnych. Mniej zuchwałym, ale wciąż bardzo interesującym połączeniem może być zestawienie czarnych mebli kuchennych z czerwoną cegłą (np. pomiędzy szafkami dolnymi i górnymi).

Projekty, inspiracje, wizualizacje, aranżacje

Aranżacja czarnej kuchni jest stosunkowo prosta i przyjemna. Mimo swojej barwy, nie musi ona być ponura ani przytłaczająca. Wprost przeciwnie – dzięki czerni szafek może stać się najbardziej interesującym i intrygującym pomieszczeniem w całym domu lub mieszkaniu, czego dowodzą poniższe projekty, inspiracje i wizualizacje.

Marta Langner
Prawie zawsze perfekcjonistka, zawsze estetka. Introwertyczka i wyjątkowo wrażliwa osobowość o artystycznych zapędach. Kreatywna i rozważna jednocześnie . Miłośniczka zwykłej codzienności, która w każdym jej skrawku potrafi dostrzec magię. Blogerka, copywriterka, ale przede wszystkim pasjonatka fotografii i pięknych wnętrz.