Styl angielski w kuchni uchodzi za najbardziej reprezentacyjny. Nic dziwnego: mnogość elementów dekoracyjnych i precyzyjnie wykończonych detali wpływa na zjawiskowy wygląd kuchni urządzonej w tej estetyce.
Jak urządzić kuchnię w stylu angielskim?
Aby można było mówić, że kuchnia jest urządzona w stylu angielskim, muszą być zachowane pewne charakterystyczne elementy tego stylu. Należą do nich fronty ramiakowo – płycinowe, zdobione gzymsy (zwieńczenia szafek górnych), ozdobne pilastry między szafkami, szprosy w przeszklonych szafkach górnych oraz masywny okap. Popularnym elementem są kratownice na wina, filigranowe szufladki (np. na przyprawy) czy specjalne półki na talerze. Istotnym detalem są uchwyty kuchenne: bardzo często w formie gałek lub tzw. „muszelek”. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest również zastosowanie dużego, ceramicznego zlewu, nierzadko umieszczonego pod oknem. Kuchnie w stylu angielskim to najczęściej kuchnie jasne: białe lub pastelowe – choć nowoczesny stosunek do projektowania trochę zmienia podejście do koloru współczesnych kuchni urządzonych w stylu angielskim (więcej na ten temat w dalszej części artykułu).
Biała kuchnia angielska
Biała kuchnia angielska to najczęściej spotykany wariant kolorystyczny kuchni urządzonej w tej stylistyce. Nic dziwnego: jest elegancka, stylowa i ponadczasowa. Będzie dobrze wyglądać zarówno w wersji sielskiej niczym z angielskiej wsi, jak i pełnej przepychu i blichtru wersji glamour – wszystko jest kwestią odpowiedniego doboru dodatków. W wiejskiej odsłonie białym meblom towarzyszyć będą koronkowe zazdrostki czy tkaniny upstrzone scenkami rodzajowymi (tzw. toile de Jouy). Kuchnia w stylu angielskim z rysem industrialnym to obecność surowego, starego drewna i elementów metalowych (mogą to być np. przemysłowe lampy), a w wariancie glamour nad masywną, ozdobioną toczonymi kolumnami wyspą kuchenną pojawi się efektowny, kryształowy żyrandol.
Szara kuchnia angielska
Równie popularnym wariantem jest szara kuchnia angielska. Szarość może tutaj występować w różnym nasyceniu – zwyczajowo przyjęło się jednak, że są ro raczej jej jasne odcienie. Ma to swoje uzasadnienie w tym, że jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenie. Tymczasem kuchnia urządzona w stylu angielskim z racji swoich zdobień może sprawiać przytłaczające wrażenie – stąd też tendencja do stosowania jasnych barw, które niwelują to niekorzystne odczucie przytłoczenia. Szarość może mieć wiele odcieni: począwszy od wybarwienia wpadającego w błękit, aż po ciepły koloryt zbliżony do beżu – każdy z nich będzie się jednak doskonale komponował z drewnianym blatem, który wydaje się być stworzony do tego typu kuchni.
Kuchnia w stylu angielskim w bloku
Chociaż reprezentacyjne kuchnie najlepiej sprawdzają się w dużych pomieszczeniach, to kuchnia w stylu angielskim w bloku również nie jest złym pomysłem. Należy jednak trzymać się pewnych zasad i być gotowym na pewne kompromisy. Po pierwsze: tego typu kuchnia w bloku musi być jasna – to punkt bezdyskusyjny. Zastosowanie ciemnego koloru niepotrzebnie przytłoczyłoby już i tak niezbyt duże pomieszczenie. Po drugie: trzeba pogodzić się z niedostatkiem miejsca i maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Oznacza to rezygnację ze zbędnych zdobień, typu pilastry czy ozdobne kolumny, których zastosowanie niepotrzebnie zajmie cenne miejsce w ciągu szafek kuchennych. Po trzecie: należałoby zrezygnować z masywnego okapu na rzecz bardziej nowoczesnego i wizualnie lżejszego. Po czwarte: warto rozważyć wykonanie zabudowy aż do sufitu: da to dodatkową przestrzeń do przechowywania, a zwieńczenie dekoracyjnym gzymsem wspaniale podkreśli angielski charakter kuchni.
Kuchnia styl angielski nowoczesny
Jeśli marzy nam się wysmakowana, nawiązująca do tradycji kuchnia styl angielski nowoczesny wydaje się być doskonałym wyborem. Ten wariant to nic innego jak uwspółcześnienie klasycznej kuchni w stylu angielskim. Taka kuchnia jest wyraźnie odmłodzona – lecz w dalszym ciągu nieprzeciętnie stylowa. Nie pozostawia wątpliwości, że choć mniej zdobiona – wciąż jest niesamowicie reprezentacyjna. Nowoczesny wariant angielskiej kuchni to m.in. rezygnacja z nadmiernych zdobień w postaci pilastrów lub kolumn, wprowadzenie dodatkowego, kontrastującego koloru (np. granatu lub butelkowej zieleni), szprosy w przeszkleniach nawiązujące do wzornictwa przemysłowego, mniej rozbudowane gzymsy czy też bardziej nowoczesne uchwyty meblowe. Niezależnie od tego, czy ma to być tradycyjna kuchnia w stylu angielskim, czy jej uwspółcześniona wersja, istotne jest, by meble były wykonane z najwyższą starannością i dbałością o detale – to one decydują o ostatecznym wyglądzie kuchni.
Kuchnia angielska projekty, inspiracje, wizualizacje, aranżacje
O tym, że kuchnia urządzona w stylu angielskim to niekwestionowana królowa spośród wszystkich kuchni, mogą świadczyć poniższe inspiracje i wizualizacje. Kuchnia angielska to synonim elegancji i stylu, klasy i wyrafinowania. Poniższe projekty i aranżacje dobitnie pokazują, że taka kuchnia nie ma sobie równych i zdecydowanie wiedzie prym wśród aranżacji kuchennych aspirujących do miana „luksusowych”.