Kuchnia w stylu angielskim

Styl angielski w kuchni uchodzi za najbardziej reprezentacyjny. Nic dziwnego: mnogość elementów dekoracyjnych i precyzyjnie wykończonych detali wpływa na zjawiskowy wygląd kuchni urządzonej w tej estetyce.

Jak urządzić kuchnię w stylu angielskim?

Jak urządzić kuchnię w stylu angielskim
Tradycyjne połączenie bieli i drewna, dużo przeszkleń, wyeksponowane naczynia…

Aby można było mówić, że kuchnia jest urządzona w stylu angielskim, muszą być zachowane pewne charakterystyczne elementy tego stylu. Należą do nich fronty ramiakowo – płycinowe, zdobione gzymsy (zwieńczenia szafek górnych), ozdobne pilastry między szafkami, szprosy w przeszklonych szafkach górnych oraz masywny okap. Popularnym elementem są kratownice na wina, filigranowe szufladki (np. na przyprawy) czy specjalne półki na talerze. Istotnym detalem są uchwyty kuchenne: bardzo często w formie gałek lub tzw. „muszelek”. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest również zastosowanie dużego, ceramicznego zlewu, nierzadko umieszczonego pod oknem. Kuchnie w stylu angielskim to najczęściej kuchnie jasne: białe lub pastelowe – choć nowoczesny stosunek do projektowania trochę zmienia podejście do koloru współczesnych kuchni urządzonych w stylu angielskim (więcej na ten temat w dalszej części artykułu).

Biała kuchnia angielska

Biała kuchnia angielska
Przestronna, rodzinna kuchnia z charakterystycznymi dla stylu angielskiego akcentami

Biała kuchnia angielska to najczęściej spotykany wariant kolorystyczny kuchni urządzonej w tej stylistyce. Nic dziwnego: jest elegancka, stylowa i ponadczasowa. Będzie dobrze wyglądać zarówno w wersji sielskiej niczym z angielskiej wsi, jak i pełnej przepychu i blichtru wersji glamour – wszystko jest kwestią odpowiedniego doboru dodatków. W wiejskiej odsłonie białym meblom towarzyszyć będą koronkowe zazdrostki czy tkaniny upstrzone scenkami rodzajowymi (tzw. toile de Jouy). Kuchnia w stylu angielskim z rysem industrialnym to obecność surowego, starego drewna i elementów metalowych (mogą to być np. przemysłowe lampy), a w wariancie glamour nad masywną, ozdobioną toczonymi kolumnami wyspą kuchenną pojawi się efektowny, kryształowy żyrandol.

Szara kuchnia angielska

Równie popularnym wariantem jest szara kuchnia angielska. Szarość może tutaj występować w różnym nasyceniu – zwyczajowo przyjęło się jednak, że są ro raczej jej jasne odcienie. Ma to swoje uzasadnienie w tym, że jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenie. Tymczasem kuchnia urządzona w stylu angielskim z racji swoich zdobień może sprawiać przytłaczające wrażenie – stąd też tendencja do stosowania jasnych barw, które niwelują to niekorzystne odczucie przytłoczenia. Szarość może mieć wiele odcieni: począwszy od wybarwienia wpadającego w błękit, aż po ciepły koloryt zbliżony do beżu – każdy z nich będzie się jednak doskonale komponował z drewnianym blatem, który wydaje się być stworzony do tego typu kuchni.

Kuchnia w stylu angielskim w bloku

Kuchnbia w stylu angielskim w bloku
Kuchnia nie musi być duża, by nadać jej angielskiego charakteru

Chociaż reprezentacyjne kuchnie najlepiej sprawdzają się w dużych pomieszczeniach, to kuchnia w stylu angielskim w bloku również nie jest złym pomysłem. Należy jednak trzymać się pewnych zasad i być gotowym na pewne kompromisy. Po pierwsze: tego typu kuchnia w bloku musi być jasna – to punkt bezdyskusyjny. Zastosowanie ciemnego koloru niepotrzebnie przytłoczyłoby już i tak niezbyt duże pomieszczenie. Po drugie: trzeba pogodzić się z niedostatkiem miejsca i maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Oznacza to rezygnację ze zbędnych zdobień, typu pilastry czy ozdobne kolumny, których zastosowanie niepotrzebnie zajmie cenne miejsce w ciągu szafek kuchennych. Po trzecie: należałoby zrezygnować z masywnego okapu na rzecz bardziej nowoczesnego i wizualnie lżejszego. Po czwarte: warto rozważyć wykonanie zabudowy aż do sufitu: da to dodatkową przestrzeń do przechowywania, a zwieńczenie dekoracyjnym gzymsem wspaniale podkreśli angielski charakter kuchni.

Kuchnia styl angielski nowoczesny

Kuchnia angielska styl nowoczesny
Duża, bogato wyposażona kuchnia z wyspą-stołem, charakterem tkwiąca jednak w klasyce angielskiego wystroju

Jeśli marzy nam się wysmakowana, nawiązująca do tradycji kuchnia styl angielski nowoczesny wydaje się być doskonałym wyborem. Ten wariant to nic innego jak uwspółcześnienie klasycznej kuchni w stylu angielskim. Taka kuchnia jest wyraźnie odmłodzona – lecz w dalszym ciągu nieprzeciętnie stylowa. Nie pozostawia wątpliwości, że choć mniej zdobiona – wciąż jest niesamowicie reprezentacyjna. Nowoczesny wariant angielskiej kuchni to m.in. rezygnacja z nadmiernych zdobień w postaci pilastrów lub kolumn, wprowadzenie dodatkowego, kontrastującego koloru (np. granatu lub butelkowej zieleni), szprosy w przeszkleniach nawiązujące do wzornictwa przemysłowego, mniej rozbudowane gzymsy czy też bardziej nowoczesne uchwyty meblowe. Niezależnie od tego, czy ma to być tradycyjna kuchnia w stylu angielskim, czy jej uwspółcześniona wersja, istotne jest, by meble były wykonane z najwyższą starannością i dbałością o detale – to one decydują o ostatecznym wyglądzie kuchni.

Kuchnia angielska projekty, inspiracje, wizualizacje, aranżacje

O tym, że kuchnia urządzona w stylu angielskim to niekwestionowana królowa spośród wszystkich kuchni, mogą świadczyć poniższe inspiracje i wizualizacje. Kuchnia angielska to synonim elegancji i stylu, klasy i wyrafinowania. Poniższe projekty i aranżacje dobitnie pokazują, że taka kuchnia nie ma sobie równych i zdecydowanie wiedzie prym wśród aranżacji kuchennych aspirujących do miana „luksusowych”.

 

Poprzedni artykułBiała kuchnia
Następny artykułKuchnia rustykalna
Marta Langner
Prawie zawsze perfekcjonistka, zawsze estetka. Introwertyczka i wyjątkowo wrażliwa osobowość o artystycznych zapędach. Kreatywna i rozważna jednocześnie . Miłośniczka zwykłej codzienności, która w każdym jej skrawku potrafi dostrzec magię. Blogerka, copywriterka, ale przede wszystkim pasjonatka fotografii i pięknych wnętrz.