Salon z aneksem kuchennym

Łączenie stref w mieszkaniu to bardzo popularny trend, który zatacza coraz szarsze kręgi. Nikogo już nie dziwi płynne przejście z przedpokoju do salonu ani sypialnia zintegrowana z łazienką. Wśród rozwiązań mających na celu scalanie pomieszczeń o różnych funkcjach prym wiedzie jednak łączenie salonu z aneksem kuchennym

Jak urządzić salon z aneksem kuchennym

Prostota, klarowność i czyste formy – przepis na udane połączenie salonu z kuchnią
Prostota, klarowność i czyste formy – przepis na udane połączenie salonu z kuchnią

Łączenie salonu z aneksem kuchennym ma działać dwojako. Po pierwsze: pozwala mieszkańcom spędzać więcej czasu razem. Po drugie: w wyniku połączenia dwóch niewielkich pomieszczeń umożliwia uzyskanie jednego dużego, przestronnego, nierzadko łatwiejszego w aranżacji wnętrza. Analizując, jak urządzić salon z aneksem kuchennym, trzeba wziąć pod uwagę swoje przyzwyczajenia i preferencje. I tak np. jeśli nie lubimy jadać posiłków na kanapie, przy niskim stoliku kawowym – warto umieścić gdzieś niewielki stół, przy którym wygodnie nam będzie jeść. Jeśli z kolei lubimy gotować, ale nie lubimy, gdy ktoś nas obserwuje – dobrym rozwiązaniem będzie choćby mała wyspa z podwyższoną jedną ścianką, która odrobinę zakryje osobę krzątającą się po kuchni (i przy okazji ukryje kuchenny rozgardiasz). Biorąc pod uwagę możliwości techniczne, jakie daje pomieszczenie (metraż, umiejscowienie punktów instalacji hydraulicznej i elektrycznej) oraz osobiste preferencje, możemy stworzyć wnętrze niemal idealnie dopasowane do potrzeb naszych i pozostałych domowników.

Mały salon z aneksem kuchennym

Połączenie salonu z kuchnią to doskonałe rozwiązanie w przypadku niewielkich pomieszczeń, a wręcz obowiązkowe w mikroskopijnych kawalerkach. Co istotne, w aranżacji takich przestrzeni duże znaczenie będą miały kolory: jasne, pastelowe sprawdzą się dużo lepiej niż ciemne, mroczne i przytłaczające. Urządzając mały salon z aneksem kuchennym warto również zwrócić uwagę na dobór odpowiednich mebli: lepszą opcją będą meble o prostej formie, aniżeli ciężkie, masywne okazy, które fizycznie i wizualnie niepotrzebnie zagracą przestrzeń. Zastosowanie tych samych materiałów w części kuchennej i salonowej ujednolici pomieszczenie, które będzie dzięki temu sprawiać wrażenie większego, niż jest w rzeczywistości. To złudzenie optyczne jest jednak możliwe tylko we wnętrzach uporządkowanych, harmonijnych, bez nadmiernej ilości bibelotów.

Aneks kuchenny w salonie

Prosta, ascetyczna wręcz kuchnia znika na tle białych ścian…
Prosta, ascetyczna wręcz kuchnia znika na tle białych ścian…

Aneks kuchenny w salonie jest bardzo dobrym rozwiązaniem, wiąże się jednak z pewnymi niedogodnościami. Można do nich zaliczyć hałas i uciążliwe zapachy dobiegające z kuchni. By zminimalizować te kłopotliwe aspekty związane z funkcjonowaniem kuchni w bliskiej odległości od strefy wypoczynkowej, warto zwrócić uwagę na dobór odpowiednich sprzętów AGD. Szczególnie istotny jest dobry okap. Poza odpowiednią siłą zasysania powietrza, która pozwoli na efektywne pochłanianie pary wodnej i uciążliwych zapachów, należy zwrócić uwagę na poziom głośności. Dobrej jakości sprzęt będzie skuteczny i jednocześnie cichy, dzięki czemu nie będzie mącić spokoju osób przebywających w strefie wypoczynkowej. Warto również wybrać niehałaśliwą zmywarkę, której szum podczas pracy nie zakłóci np. wieczornego seansu filmowego.

Salon z aneksem kuchennym (wielkości 15, 20, 25, 30, 35m2)

Salon z aneksem kuchennym dobrze sprawdzi się zarówno na mniejszym metrażu, jak i wtedy, gdy do dyspozycji mamy większą przestrzeń. Przeanalizujmy, jak będzie wyglądała sytuacja, gdy będziemy mieli do dyspozycji pomieszczenia o metrażu kolejno 15, 20, 25, 30, 35m2 i większe.

15m2:

Aby łatwiej sobie uzmysłowić rzeczywistą wielkość takiego metrażu, zobrazujmy sobie pomieszczenie o wymiarach 3x5m. Wniosek jest dość oczywisty: podzielenie tak niewielkiej powierzchni na dwa odrębne pomieszczenia spowoduje, że powstaną wnętrza maleńkie, klaustrofobiczne wręcz. Dużo lepszym rozwiązaniem jest więc połączenie dwóch funkcji w jednym pokoju, wyznaczając jedynie umowną granicę za pomocą np. niewielkiego stołu pomiędzy kuchnią i częścią wypoczynkową.

20m2

Postępując tak, jak w poprzednim przykładzie, jako wzorzec możemy przyjąć pomieszczenie o wymiarach 4x5m. To w dalszym ciągu niedużo, ale już tych dodatkowych kilka metrów kwadratowych daje większe pole do popisu podczas aranżacji. Należy pamiętać, że w niewielkich pomieszczeniach liczy się odpowiednia ilość miejsca do przechowywania. Mając do dyspozycji salon połączony z kuchnią na 20m2 dobrze byłoby maksymalnie wykorzystać przestrzeń, wykonując zabudowę kuchenną do samego sufitu. Ułatwi do organizację i zachowanie porządku, co jest szczególnie istotne w niewielkich pomieszczeniach. Rygorystyczne utrzymywanie porządku pozwala stworzyć wrażenie uporządkowanego, harmonijnego wnętrza mimo niewielkiego metrażu.

25m2

Wraz ze zwiększaniem się powierzchni, rosną również możliwości aranżacyjne. W salonie – zamiast niewielkiej kanapy – może się już pojawić większy, wygodniejszy narożnik. Wciąż w cenie są meble kuchenne do samego sufitu. Dobrym rozwiązaniem może być niewielki półwysep oddzielający część kuchenną od wypoczynkowej, dający dodatkowy blat roboczy. Może on pełnić funkcję stolika śniadaniowego lub – jeśli będzie zabudowany szafkami – dodatkowego miejsca do przechowywania. W przypadku dobrze oświetlonego wnętrza można się już pokusić o wprowadzenie do kuchni ciemniejszych kolorów, niż tylko biel i jasne odcienie.

30m2

Salon z aneksem kuchennym o powierzchni 30m2 to już komfortowa przestrzeń do życia domowego i towarzyskiego. Na takim metrażu z powodzeniem może stanąć wyspa kuchenna, która w sposób oczywisty oddzieli strefę kuchenną od wypoczynkowej, ale jednocześnie będzie sercem całego pomieszczenia. Tak jak w przypadku półwyspu, może ona być miejscem do spożywania posiłków, ale też dodatkową przestrzenią do przechowywania. Przy odpowiedniej wielkości – może pełnić obie te funkcje.

35m2

35m2 to już spore pole do popisu. Poza wyraźnie wyznaczoną strefą gotowania i wypoczynku, można się również pokusić o stworzenie strefy dedykowanej spożywaniu posiłków. Osobny stół jest namiastką jadalni, ale nie wymaga tyle miejsca, ile osobne pomieszczenie. Co oczywiste – im większą powierzchnią dysponujemy, tym większe mamy możliwości aranżacyjne. W takim wnętrzu można już bez obaw zastosować ciemne kolory, a okna udekorować np. ciężkimi, aksamitnymi zasłonami. Wnętrze o takim metrażu aż się prosi, by poza meblami i koniecznym wyposażeniem, znalazły się w nim również duże, zielone rośliny w okazałych donicach, które będą cudownym zwieńczeniem całości aranżacji.

Salon z aneksem kuchennym w bloku

Połączenie kuchni z salonem – szczególnie doceniane przez właścicieli niewielkich mieszkań
Połączenie kuchni z salonem – szczególnie doceniane przez właścicieli niewielkich mieszkań

Salon z aneksem kuchennym w bloku to doskonałe rozwiązanie. Pozwala na stworzenie przestrzeni do wspólnego spędzania czasu dla całej rodziny. Może też być atutem przy ewentualne sprzedaży mieszkania: duże, przestronne powierzchnie wywierają na potencjalnym kliencie lepsze wrażenie niż małe, nieustawne i trudne do aranżacji pokoje. Kluczem do aranżacyjnego sukcesu jest konsekwencja: decydując się na urządzenie kuchni w stylu klasycznym – wprowadźmy również jakieś elementy tego stylu do wystroju części salonowej. Ta zasada dotyczy każdego stylu poza eklektycznym (który cechuje się większą dowolnością, łącząc w sobie różne trendy).

Pokój z aneksem kuchennym

Pokój z aneksem kuchennym to też często spotykany układ w przypadku mieszkań wynajmowanych. Jedno mieszkanie, które dzieli ze sobą kilka osób, to popularny nurt zwłaszcza w społecznościach studenckich. Aneks kuchenny daje każdej z osób wynajmujących niezależność i zapewnia intymność. Podobne rozwiązanie stosuje się w pensjonatach, domach gościnnych i kwaterach prywatnych, co jest idealnym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi.

Salon z aneksem kuchennym projekty, inspiracje, wizualizacje, aranżacje

Salon z aneksem kuchennym to trend, który wiedzie prym w nowoczesnym podejściu do projektowania. Jeśli marzy nam się salon z aneksem kuchennym to projekty, inspiracje, wizualizacje i aranżacje będą najlepszym punktem wyjścia do stworzenia idealnej przestrzeni do życia dla całej rodziny.

Marta Langner
Prawie zawsze perfekcjonistka, zawsze estetka. Introwertyczka i wyjątkowo wrażliwa osobowość o artystycznych zapędach. Kreatywna i rozważna jednocześnie . Miłośniczka zwykłej codzienności, która w każdym jej skrawku potrafi dostrzec magię. Blogerka, copywriterka, ale przede wszystkim pasjonatka fotografii i pięknych wnętrz.