Kuchnia w stylu retro

Kuchnie w stylu retro przeżywają prawdziwy renesans. Ten trend wydaje się być odpowiedzią stawianą tak popularnym obecnie kuchniom w wysokim połysku, na wskroś nowoczesnym – które wielu odbiorcom wydają się być bezduszne i zimne.

Kuchnia w stylu retro

Kuchnia w stylu retro
Białe szafki z drewnianym blatem, takież stół i krzesła, do tego oczywiście drewniana podłoga

W największym skrócie kuchnia w stylu retro to kuchnia „postarzana”, nawiązująca swoją stylistyką do dawnych aranżacji. W takich kuchniach prym wiodą meble z prostymi lub ramiakowo-płycinowymi frontami – nigdy jednak nie są one lakierowane w wysokim połysku. Kwintesencją kuchni w stylu retro jest jej przytulność, warto więc zadbać o ciepłe kolory i miękkie światło. Nieodłącznym elementem jest obecność drewna, np. w postaci blatu lub chociaż dodatków. Meble pełnią tu funkcję zarówno użytkową, jak i dekoracyjną. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wyposażenie szafek było nowoczesne i ułatwiało użytkownikowi korzystanie z kuchni – ważne jednak, by wizualnie zachować tradycyjny, babciny charakter mebli, co przełoży się na uzyskanie wnętrza o pożądanym charakterze. Jeśli szafki przeszklone – to tylko z dekoracyjnymi szprosami. Często spotykane są również wypełnienia z plecionki zamiast szkła. Dominującym kolorem w kuchni retro może być kolor drewna, z jakiego wykonane są szafki, ale równie często spotykane są kuchnie białe oraz pastelowe: beżowe, pistacjowe, błękitne, czy nawet różowe. Jednym z ważniejszych elementów babcinej kuchni jest pojemny kredens, który pomieści wszystkie kuchenne skarby i „przydasie”. W jego przeszklonych frontach mogą znaleźć się koronkowe, bawełniane lub lniane zasłonki, które jeszcze bardziej podkreślą tradycyjny charakter kuchni.

Dopełnieniem kuchni w stylu retro będą stylizowane sprzęty. Dotyczy to zarówno dużego AGD (lodówka, piekarnik czy okap), jak i drobnego, stojącego na blacie kuchennym: czajnika, tostera czy ekspresu do kawy. Nie inaczej jest ze zlewem: idealnym wyborem będzie duży, pojemny zlewozmywak ceramiczny, z dopasowaną do niego, stylizowaną baterią, łączący w sobie praktyczność i piękno.

Biała kuchnia w stylu retro

Biała kuchnia w stylu retro
Biała kuchnia w stylu retro

Biała kuchnia w stylu retro może występować w wielu odsłonach. Jej dominantą mogą być zwykłe, białe, proste fronty, o jednolitej barwie – stanowiące doskonałe tło dla pozostałych (być może bardziej wyrazistych) dodatków w duchu retro. Inną opcją są fronty ramiakowo – płycinowe, całe w bieli, których główną ozdobą są bogate frezowania na płaszczyźnie frontu. Zestawienie ich z uchwytami w postaci muszelki da spektakularny efekt (inną opcją są gałki – mogą być również ceramiczne lub drewniane – lub klasyczne uchwyty, ale o obłych kształtach). Trzeci wariant to drewniane fronty ramiakowo – płycinowe, których powierzchnia jest wykończona białą, ale transparentną powłoką. Efekt bielenia spowoduje, że kuchnia będzie jasna i optycznie przestronna, ale jednocześnie przebijające spod bieli słoje drewna dodadzą jej przytulności. Będą również dowodem na to, że mamy do czynienia z prawdziwym drewnem, a nie popularną obecnie płytą MDF. Do białej kuchni doskonale będą pasować dodatki w każdym kolorze, na czele z naturalnym drewnem. Drewno może występować nie tylko w postaci blatu czy dodatków, ale również jako większy element we wnętrzu: kredens, witrynka, czy też stół, bez którego nie może się obejść żadna kuchnia w stylu retro. Nieważne, czy duży, czy mały – istotne, by znalazł swoje miejsce we wnętrzu.

Otoczony wygodnymi krzesłami będzie nie tylko komfortowym miejscem do spożywania posiłków, ale też ich przygotowywania lub po prostu celebrowania wspólnego czasu w gronie rodziny. W białej kuchni w stylu retro najładniej będzie się komponował stół z prawdziwego drewna, najlepiej lekko nadgryzionego zębem czasu. Z toczonymi nogami i masywnym blatem – będzie pełnił nie tylko funkcję użytkową, ale też dekoracyjną.

Kuchnia w stylu retro projekty, inspiracje, wizualizacje, aranżacje

Kuchnie w stylu retro nie aspirują do miana luksusowych – mają raczej spełniać rolę przytulnego serca domu, w którym chce się gotować, jeść i przebywać. Przy ich urządzaniu nie są więc potrzebne wyszukane projekty i wizualizacje – lepiej pójść za głosem serca i podążając za śladami w pamięci, stworzyć kuchnię niczym z dziecięcych wspomnień. Pomogą w tym poniższe inspiracje, projekty i aranżacje.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Marta Langner
Marta Langner
Prawie zawsze perfekcjonistka, zawsze estetka. Introwertyczka i wyjątkowo wrażliwa osobowość o artystycznych zapędach. Kreatywna i rozważna jednocześnie . Miłośniczka zwykłej codzienności, która w każdym jej skrawku potrafi dostrzec magię. Blogerka, copywriterka, ale przede wszystkim pasjonatka fotografii i pięknych wnętrz.