Kuchnia w stylu vintage

Czym jest vintage?

Vintage to trend, który polega na wykorzystywaniu rzeczy z innej epoki lub stylizowanych na takie. Jego początków należy szukać w modzie, szybko jednak dał się poznać również w innych aspektach życia – nie wyłączając aranżacji wnętrz. Uznaje się, że określenie vintage jest stosowane do przedmiotów, które pochodzą z poprzednich dziesięcioleci lub ich wiek wynosi więcej niż 20 lat. Określenie vintage nie dotyczy jednak każdego wiekowego przedmiotu. Istotą tego pojęcia jest to, że dany przedmiot musi cechować styl i szlachetność, niepowtarzalność i dobry stan – artefakty mogą nosić ślady upływu czasu, ale nie mogą tracić na jakości. Określenie vintage dotyczy również przedmiotów, które są sztucznie postarzane, stylizowane i ich kreacja nawiązuje do poprzednich epok.

Kuchnia vintage – jak urządzić?

Kuchnia vintage jak urządzić
Cegły świetnie wpisują się w wystrój vintage

Kuchnia w stylu vintage to kuchnia, której wyposażenie w całości lub częściowo nawiązuje do wyposażenia poprzednich dekad. Możemy tu mówić o wnętrzu utrzymanym totalnie w stylu vintage, lub tylko o pewnych elementach, które mają podrasować nowoczesną kuchnię i nadać jej lekkiego charakteru vintage. Tu zazwyczaj pada pytanie stawiane przez osoby, którym podoba się kuchnia vintage – jak urządzić takie pomieszczenie, by nie wyglądało groteskowo, ale zachwycało swego rodzaju klasą i niepowtarzalnością?

Efekt kuchni w stylu vintage można uzyskać na kilka sposobów:

1. Szczęściarze, którzy mają dostęp do wiekowych mebli w dobrym stanie, mogą wykorzystać prawdziwe, autentyczne wiekowe meble. Ich cechą charakterystyczną są przetarcia farby, drobne rysy i uszkodzenia oraz ślady zwykłego, codziennego użytkowania. Tu nie obowiązują zasady typowe dla nowoczesnego projektowania: meble nie muszą pochodzić z jednego kompletu i stanowić jednolitej całości. Mogą pochodzić z różnych okresów, mieć zupełnie inne wykończenia, a nawet kolor. Mimo tego pozornego chaosu i nagromadzenia wiekowych mebli taka kuchnia będzie harmonijna właśnie dzięki temu, że żaden z elementów nie będzie elementem współczesnym.

Przykładowa kuchnia sprzed kilkudziesięciu lat
Przykładowa kuchnia sprzed kilkudziesięciu lat; Photo credit: SportSuburban on VisualHunt / CC BY

2. Z braku autentycznych mebli, dobrą alternatywą mogą być meble stylizowane. Typowe będą więc przecierki czy zadrapania na powierzchni mebli. Obowiązkowo: stylizowane uchwyty. Wykluczone są wszelkie formy nowoczesności w postaci uchwytów nakładanych lub o nazbyt współczesnym wyglądzie (np. geometrycznych). Dobrze sprawdzą się tu meble w stylu „shabby chic” lub „chippy look”. W przeciwieństwie do nowoczesnych kuchni, tu doskonale odnajdą się meble kolorowe – nawet o intensywnych odcieniach.

Przecierka na meblach nadaje kuchni postarzanego klimatu
Przecierka na meblach nadaje kuchni postarzanego klimatu; Photo credit: brucehall.moehlmillwork on VisualHunt.com / CC BY

3. Chcąc wprowadzić do istniejącej już kuchni charakter vintage, warto pokusić się zakup dodatków w tym stylu. Mogą to być osłonki na zioła, stylizowany chlebak czy inne elementy wyposażenia, jak krzesła lub lampy. Takie dodatki będą sprawiały wrażenie starszych, niż są w rzeczywistości. Ich powierzchnia będzie upstrzona przetarciami czy imitacją zadrapań, a kształt i forma będą nawiązywały do stylistyki poprzednich dekad: nie będzie tu więc form geometrycznych, a raczej obłe kształty.

Stare i postarzane dodatki w stylu vintage są obowiązkowe
Stare i postarzane dodatki w stylu vintage są obowiązkowe

4. Innym spektakularnym pomysłem, który już na pierwszy rzut oka będzie nosił znamiona stylu vintage, to połączenie prostych, skromnych mebli, z jakimś wyrazistym, dużym elementem utrzymanym w stylu vintage. Może to być wiekowy kredens albo stół kuchenny zrobiony ze starych drzwi. Możliwości jest mnóstwo – trzeba tylko mieć oczy i umysł otwarte na możliwości, jakie dają stare przedmioty z duszą.

Nieraz wystarczy jeden wyróżniający się mebel, by nadać kuchni nuty vintage
Nieraz wystarczy jeden wyróżniający się mebel, by nadać kuchni nuty vintage; Photo credit: Maia C on Visualhunt.com / CC BY-NC-ND

Projekty, inspiracje, wizualizacje, aranżacje – zdjęcia

Niesztampowe podejście do urządzania tak ważnego pomieszczenia jakim jest kuchnia  vintage sprawia, że zbędne są wszelkie projekty czy wizualizacje – tu liczy się kreatywna dusza i odwaga do łamania obowiązujących kanonów. Do głosu dochodzi fantazja, której odzwierciedleniem będzie niestandardowa, lecz bardzo przytulna kuchnia. Dowodem tego mogą być poniższe inspiracje i aranżacje.

Poprzedni artykułKuchnia rustykalna
Następny artykułKuchnia w stylu retro
Marta Langner
Prawie zawsze perfekcjonistka, zawsze estetka. Introwertyczka i wyjątkowo wrażliwa osobowość o artystycznych zapędach. Kreatywna i rozważna jednocześnie . Miłośniczka zwykłej codzienności, która w każdym jej skrawku potrafi dostrzec magię. Blogerka, copywriterka, ale przede wszystkim pasjonatka fotografii i pięknych wnętrz.