Kuchnia rustykalna to nic innego jak kuchnia urządzona w stylu wiejskim i nawiązująca swoim wyglądem do pomieszczeń, jakie można spotkać w zakamarkach świata nie skażonych nowoczesnością. W kuchni rustykalnej nie znajdziemy mebli w połysku, szkła na ścianie czy elektrycznego wspomagania otwierania szafek. Tu rządzi natura, prostota i tradycja.
Kuchnia rustykalna – jak urządzić?

W opozycji do nowoczesności oraz podążania za współczesnymi trendami stoi powrót do tradycyjnych rozwiązań, które możemy pamiętać z własnych lat dziecięcych, a do których bez wątpienia należy obraz bezpretensjonalnej, sielskiej i wiejskiej kuchni. Te wspomnienia mogą budzić w nas ciepłe myśli i skojarzenia oraz chęć stworzenia chociaż namiastki tego klimatu we własnym domu. Pozostaje tylko jedno pytanie stojące przed osobami, którym podoba się kuchnia rustykalna – jak urządzić?
Bez wątpienia kuchnia rustykalna to kuchnia na wskroś naturalna. Dominują w niej ekologiczne materiały, takie jak drewno czy ceramika. Popularnym rozwiązaniem są murowane szafki kuchenne, a zamiast tradycyjnych frontów meblowych – bawełniane, drapowane zasłonki, dyskretnie zasłaniające zawartość wnętrza. W oknach nierzadko wiszą koronkowe zazdrostki, a obok – sznury aromatycznego czosnku. Poza szafkami górnymi (które zresztą nie tworzą zwartej, gęstej zabudowy) na ścianach wiszą otwarte półki, służące zarówno do przechowywania przedmiotów codziennego użytku, jak i eksponowania np. kolekcji ceramiki. Nie tylko meble, ale również pozostałe elementy wyposażenia mają wiejski charakter: kamienna posadzka, gliniane tynki na ścianach czy widoczne drewniane elementy konstrukcyjne to już nie detale, ale bardzo ważne składowe kuchni urządzonej w stylu rustykalnym.
Kuchnia rustykalna biała

Białe meble kuchenne dobrze harmonizują z drewnianymi elementami, podkreślają czerwień cegły i doskonale kontrastują z kolekcją np. miedzianych garnków, zawieszonych nad kuchennym stołem. Kuchnia rustykalna biała jest również doskonałą bazą do dalszej aranżacji wnętrza. Stanowi tło dla pozostałych elementów wyposażenia kuchni – również tych wiekowych (np. rodzinnych pamiątek). Nieważne, czy będzie to kolekcja naczyń z Bolesławca, czy meble otrzymane w spadku po ukochanej babci – w kuchni rustykalnej znajdzie się zaszczytne miejsce dla każdej z tych pamiątek, bo to one budują klimat i tworzą wnętrze z duszą. Stąd też często wizytówką kuchni urządzonej na wiejską modłę będzie piękny, pojemny kredens, przekazywany z pokolenia na pokolenie czy drewniany stół, który co prawda lata świetności ma już za sobą, ale jest niemym świadkiem codzienności poprzednich pokoleń. Urządzanie kuchni w stylu rustykalnym to przejaw poszanowania dla tradycji i dawnego rzemiosła.
Wybór bieli jako wiodącej barwy do kuchni rustykalnej ma również podłoże praktyczne: biel jest kolorem, który optycznie rozjaśnia i powiększa. Ma to szczególne znaczenie w małych i/lub niezbyt dobrze oświetlonych pomieszczeniach. To częsta bolączka kuchni wiejskich, które – ze względu na dużą ilość elementów wyposażenia – mogą sprawiać przytłaczające wrażenie. Biel pomaga wyeksponować ich urodę stanowiąc dla nich tło, a jednocześnie nie pochłania cennego światła.
Kuchnia w stylu rustykalnym projekty, inspiracje, wizualizacje, aranżacje
Kuchnia w stylu rustykalnym nie jest zarezerwowana wyłącznie dla obszarów wiejskich. Sprawdzi się zarówno w małym domku na wsi, jak i w mieszkaniu w bloku. Istotne, by podczas urządzania nie przesadzić z ilością wiekowego wyposażenia, by nie zamienić mieszkania w skansen. W odpowiedniej aranżacji pomogą projekty i wizualizacje, które pozwolą dostrzec wszystkie zalety i mankamenty urządzanego pomieszczenie. By mogła powstać piękna kuchnia w stylu rustykalnym – inspiracje fotograficzne i aranżacje będą nieocenioną pożywką dla dekoratorskiej wyobraźni.