Biała kuchnia

Biała kuchnia – kwintesencja świeżości i lekkości, to doskonały sposób na optyczne powiększenie wnętrza. Stanowi uniwersalny i bezpieczny wybór spośród tysiąca innych możliwości aranżacyjnych. Pasująca do każdego stylu, będzie prawdziwą ozdobą domu lub mieszkania.

Biała kuchnia z drewnianym blatem

Biała kuchnia z drewnianym blatem
Jedno z klasycznych połączeń – biel i drewno

Biała kuchnia z drewnianym blatem kuchennym to zestawienie, które doskonale sprawdzi się w każdym przypadku. Niezależnie od preferowanego stylu połączenie bieli i drewna da doskonały efekt. Możemy wybierać spośród blatów naturalnych oraz blatów laminowanych z dekorami przedstawiającymi różnorodne rysunki drewna. Zaletą blatów z prawdziwego drewna jest ich naturalny wygląd, zaś wadą – konieczność regularnej pielęgnacji i konserwacji oraz większa podatność na ewentualne uszkodzenia. Blaty laminowane pozbawione są wad blatów naturalnych – nigdy jednak nie będą wyglądać tak prawdziwie. Dają jednakowoż szerokie pole do popisu ze względu na mnogość dostępnych dekorów: możemy znaleźć blaty jasne, ciemne, z imitacjami wad drewna lub o nieskazitelnym rysunku, o ciepłych lub chłodnych odcieniach. Szerokie spektrum możliwości daje nam duże pole do popisu podczas aranżowania kuchni.

Kuchnia biała z drewnem

Kuchnia biała z drewnem
Duża ilość drewna i bieli, wielkoformatowe płytki, nowoczesna forma – efekt murowany

Kuchnia biała z drewnem sprawdzi się doskonale w mikroskopijnych kuchniach, jakie często można spotkać w mieszkaniach w bloku. Biel optycznie powiększy niewielkie pomieszczenie, a połączona z drewnem będzie wyglądać stylowo i przytulnie. W przypadku malutkich kuchni lepiej więc wybrać połączenie bieli z drewnem aniżeli kamieniem lub betonem – wbrew ogromnej popularności, jaką cieszy się obecnie styl industrialny. Choć ciemny blat o fakturze kamienia mógłby się wydawać bardziej praktyczny (ze względu na brak widocznych na pierwszy rzut oka zabrudzeń), to jednak przytłoczy niewielką kuchnię sprawiając, że będzie się wydawała jeszcze mniejsza. Doskonałą alternatywą mogą być białe meble kuchenne w połączeniu z blatem laminowanym w kolorze białego betonu, a jako uzupełnienie: część frontów (np. szafek górnych) w kolorze drewna.

Biała kuchnia nowoczesna

Biała kuchnia nowoczesna
Widna, wygodna kuchnia z białymi szafkami

Aranżując kuchnię wielbiciele nowoczesności i świeżych, nowatorskich rozwiązań postawią raczej na proste, gładkie fronty. Takie meble uzupełnione o odpowiednio dobrany sprzęt AGD i innowacyjne rozwiązania sprawią, że powstanie kuchnia, o której można powiedzieć, że idzie z duchem czasu. Duże znaczenie dla odbioru kuchni będą miały dodatki i elementy wykończeniowe, takie jak uchwyty. W kuchniach nowoczesnych klasyczne uchwyty są zastępowane przez uchwyty bezpośrednio frezowane we froncie, ewentualnie bardzo dyskretne uchwyty nakładane na front. Jeśli jednak inwestor zdecyduje się na uchwyty klasyczne, to z kuchnią nowoczesną dobrze będą się komponowały uchwyty proste, o geometrycznych kształtach, bez zbędnych ozdobników. Kombinacja powyższych elementów sprawi, że powstanie biała kuchnia nowoczesna w odbiorze, która spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagającego użytkownika.

Kuchnia biała połysk

Jako jeden z synonimów kuchni nowoczesnej można uznać również fronty lakierowane w wysokim połysku. To trend, który wciąż jest bardzo chętnie stosowany. Ta popularność nie powinna dziwić: połyskliwe fronty są eleganckie, sprawiają wrażenie ekskluzywności i luksusu. Dzięki gładkiej, lśniącej powierzchni są również stosunkowo proste do czyszczenia. Wspaniale odbijają światło, dzięki czemu rozpraszają promieniowanie zarówno słoneczne, jak i sztuczne. Im lepsza powłoka lakiernicza, tym bardziej efektowny efekt zwierciadlany. Doskonale wygląda również połączenie frontów lakierowanych w wysokim połysku z elementami matowymi – np. okładziną ścienną pomiędzy szafkami górnymi a dolnymi. Mogą to być np. eleganckie kafle, których matowa powłoka podkreśli błysk frontów. Fronty w połysku sprawdzają się zarówno w dużych, jak i małych pomieszczeniach – uzyskamy wtedy pomieszczenie optycznie większe niż w rzeczywistości. Dla wszystkich, którym marzy się efektowna kuchnia biała połysk jest więc doskonałym rozwiązaniem, by bez ingerencji w konstrukcję ścian uzyskać efekt przestronnego wnętrza.

Biała matowa kuchnia

Dla użytkowników, którzy obawiają się, że utrzymanie w czystości kuchni lakierowanej w połysku może być problematyczne, dobrym rozwiązaniem będzie biała matowa kuchnia. Matowe wykończenie może być wykonane w dwóch wariantach: półmacie, o wykończeniu zbliżonym do satynowego, oraz głębokim macie. Aby dodatkowo dodać elegancji kuchni wykończonej matową powłoką, warto wprowadzić elementy połyskliwe. Mogą to być np. nowoczesne przeszklenia w szafkach (zwłaszcza górnych) lub awangardowa okładzina ścienna (fenomenalnie będą wyglądać wielkoformatowe płyty kamienne). Dzięki temu, że biel jest kolorem uniwersalnym, do białej matowej kuchni pasować będą dodatki we wszystkich kolorach.

Kuchnia klasyczna biała

Kuchnia klasyczna biała
Białe szafki, drewniana podłoga, rustykalny wystrój – coś dla wielbicieli naturalizmu i klasyki

Dla miłośników klasycznych stylizacji najlepszym wyborem będzie kuchnia klasyczna biała. Utrzymana w klasycznym tonie kuchnia będzie złotym środkiem pomiędzy prostymi, nowoczesnymi meblami a kuchnią utrzymaną w stylu angielskim. Tego typu kuchnia jest niezwykle elegancka, ale nie przesadzona. Często spotykane są tu fronty płaskie z dekoracyjnymi frezowaniami lub uwspółcześnione fronty ramiakowo – płycinowe. Popularne są przeszklenia w szafkach górnych, ozdobione dodatkowo delikatnymi szprosami. Często spotykanym elementem w kuchni klasycznej jest masywny, dekoracyjny okap – który stanowi najbardziej reprezentacyjną część zabudowy kuchennej, jest głównym elementem przyciągającym wzrok i sercem całej kuchni.

Kuchnia biało czarna

Kuchnia biało czarna
Czarne akcenty świetnie komponują się z bielą pomieszczenia

Dla osób poszukujących mocniejszych wrażeń estetycznych ciekawym wyborem będzie kuchnia biało czarna. W takiej konfiguracji białe mogą być wszystkie szafki kuchenne, zaś czarny blat, okładzina ścienna i cokoły oraz zwieńczenia szafek górnych. Innym rozwiązaniem jest kolorystyczne podzielenie mebli kuchennych: np. białe szafki górne i dolne oraz wysoka, masywna czarna zabudowa umieszczona na tle pomalowanej czarno ściany. Taki zabieg stylistyczny sprawi, że ciemna zabudowa „wtopi się” w tło i będzie mniej widoczna. Najlepiej wygląda kontrast śnieżnej bieli z głęboką, prawdziwą czernią – przy czym zabudowa powinna mieć dokładnie ten sam intensywny odcień czerni co ściana: jaśniejsza ściana w stosunku do mebli będzie sprawiała wrażenie wypłowiałej i na odwrót.

Kuchnia szaro biała

Kuchnia szaro biała
Jedno z bezpieczniejszych połączeń kolorów

Mniej kontrastującym, ale wciąż wyrazistym kolorem jest szarość. Zestawiona z bielą doskonale wpisze się w styl zarówno skandynawski, jak i loftowy. Szarość może występować w postaci zarówno frontów meblowych, jak i blatów kuchennych lub korpusów szafek. Niekoniecznie musi to być jednolita szarość: w pomieszczeniu utrzymanym w stylu industrialnym doskonale będzie wyglądać zestawienie bieli z płytą laminowaną lub blatem imitującym beton. Jeśli bliższy nam jest styl klasyczny, to wyjątkowo wytwornie będą się prezentować popielate meble z frontami ramiakowo-płycinowymi w zestawieniu z białym blatem (np. z konglomeratu) oraz białymi płytkami ściennymi o kształcie gładkich cegiełek (typu „metro”).

Biała kuchnia projekty, inspiracje, wizualizacje, aranżacje

Kuchnia w bieli jest uniwersalnym i bardzo bezpiecznym wyborem, polecanym zwłaszcza tym, którzy nie czują się pewnie w tematyce aranżacji wnętrz. O tym, że białe kuchnie mogą przybierać różnorodne formy i wpisywać się w różne style wykończenia niech świadczą poniższe projekty, inspiracje, wizualizacje i aranżacje – które mogą pomóc niezdecydowanym podjąć decyzję o ostatecznym wyglądzie ich wymarzonej kuchni.

Poprzedni artykułSzara kuchnia
Następny artykułKuchnia w stylu angielskim
Marta Langner
Prawie zawsze perfekcjonistka, zawsze estetka. Introwertyczka i wyjątkowo wrażliwa osobowość o artystycznych zapędach. Kreatywna i rozważna jednocześnie . Miłośniczka zwykłej codzienności, która w każdym jej skrawku potrafi dostrzec magię. Blogerka, copywriterka, ale przede wszystkim pasjonatka fotografii i pięknych wnętrz.