Kuchnia – jako serce domu, zdaje się być tym miejscem, nad którego aranżacją myślimy najdłużej i najbardziej intensywnie. Nic dziwnego – wszak to znacząca inwestycja w domowym budżecie. Zdając sobie sprawę, że aranżacja kuchni to również decyzja na wiele lat, wymagająca dużych nakładów pracy i środków, wiele osób z premedytacją rezygnuje z awangardowych rozwiązań na rzecz bezpiecznych, sprawdzonych zestawień kolorystycznych, które są ponadczasowe i zawsze wyglądają dobrze, a urozmaicone barwnymi dodatkami – nadają kuchni wyrazistości i pewnego „smaczku”.
Szara kuchnia z drewnianym blatem
Jednym z najpopularniejszych zestawień kolorystycznych jest połączenie szarości z drewnem. Ma to swoje uzasadnienie w percepcji barw: szary kolor odbierany jest jako zimny, nieco sterylny i chłodny w odczuciu. Zadaniem drewnianego blatu jest więc ocieplenie pomieszczenia, w którym dominuje szarość. Ważne jest, by decydując się na taki blat, postawić na jego ciepłe, miodowe odcienie – tylko wtedy spełni on swoje aranżacyjne zadanie.
Zobacz też:
Szara kuchnia z drewnem
Poza oczywistą konfiguracją w postaci szarych szafek i drewnianej powierzchni roboczej istnieje jeszcze niezliczona ilość innych możliwości połączenia szarości z naturalnym rysunkiem drewna. Poza blatem podobną rolę spełniają dodatki, takie jak drewniana taca z ustawionymi na niej ziołami, czy też dekoracyjne deski kuchenne. Fantastycznie prezentować się będą duże, okazałe, drewniane młynki do soli i pieprzu ustawione w widocznym miejscu. Świetnie sprawdzą się drewniane hokery usytuowane przy kuchennej wyspie. Innym rozwiązaniem są wstawki z rysunkiem drewna wkomponowane w meble kuchenne: mogą to być drewniane uchwyty, szafka na wino lub półki na książki kucharskie, ale równie dobrze sprawdzi się np. zastąpienie jednolitych szarych frontów w szafkach górnych takimi z rysunkiem drewna. Należy jednak pamiętać o pewnej zasadzie obowiązującej podczas dekorowania wnętrz: w jednym pomieszczeniu nie stosujemy więcej niż trzech gatunków drewna – tylko dzięki takiemu reżimowi będziemy w stanie zachować we wnętrzu spójność i harmonię.
Kuchnia szara połysk
Wybierając sposób wykończenia frontów musimy przeanalizować, jaki efekt chcemy uzyskać. Fronty ramiakowo – płycinowe, z ozdobnymi frezowaniami, doskonale wpiszą się w styl angielski czy shabby chic, ale z pewnością nie uzyskamy w ten sposób wnętrza współczesnego, zgodnego z obowiązującymi trendami. Jeśli w grę wchodzi elegancka, nowoczesna kuchnia szara połysk wydaje się być najlepszym wyborem. Ponadto – paradoksalnie – fronty wykończone lakierem w wysokim połysku okazują się być bardzo łatwe do utrzymania w czystości. Co prawda odbija się na nich cała historia naszych kuchennych poczynań, ale w zamian – dzięki gładkości powierzchni – równie szybko można usunąć wszelkie ślady naszej bytności w kuchni. Decydując się na meble kuchenne w połysku należy również przemyśleć sposób otwierania szafek: w przypadku lśniących frontów najlepiej sprawdzą się klasyczne uchwyty, ewentualnie podcięcia wykonane we frontach. Najgorsze rozwiązanie to system push to open, który wymaga dotykania frontów, w efekcie czego na ich powierzchni zostają nieestetyczne ślady palców.
Kuchnia szara matowa
W opozycji do kuchni w wysokim połysku stoi kuchnia szara matowa. To doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących prostych i czystych form. Kuchnia z jednolitymi, matowymi frontami nie musi wyglądać mniej luksusowo i okazale niż ta z błyszczącymi frontami: fronty w głębokim macie mogą być równie awangardowe i nowoczesne jak te połyskliwe. Matowe meble mogą stanowić również dyskretne tło dla innych elementów kuchennego wyposażenia: w takim otoczeniu na pierwszy plan może się wysunąć niespotykanej urody glazura na ścianie czy wyjątkowa kolekcja naczyń kuchennych. Jeśli dodać do tego grę świateł, podkreślającą atuty kuchni, to okazuje się, że jest ona nie mniej szykowna niż ta ze lśniącymi szafkami.
Nowoczesna kuchnia w szarościach
Zastosowanie szarego koloru mebli kuchennych jako dominującego pozwala na stworzenie kuchni ponadczasowej i niestarzejącej się. Jeśli dodamy do tego okucia najwyższej klasy i rozwiązania do szafek kuchennych, takie jak elektryczne wspomaganie otwierania szafek czy różnego rodzaju systemy poprawiające wygodę korzystania z kuchni – uzyskamy kuchnię na wskroś nowoczesną. Współczesne podejście do projektowania zachęca również do odejścia od tradycyjnych frontów ramiakowo – płycinowych na rzecz, prostych, bezuchwytowych, tworzących jednorodną płaszczyznę. Wynikiem takiego połączenia będzie szara kuchnia nowoczesna w odbiorze.
Kuchnia szaro-czarna
Kuchnia szaro czarna jest rozwiązaniem dla ludzi odważnych i otwartych na nowe trendy. Dla tych, którzy nie boją się ciemnych barw i mają do dyspozycji pomieszczenie większe niż standardowa, przypominająca wagon kolejowy kuchnia w bloku. Taka kompozycja kolorystyczna doskonale sprawdzi się w kuchniach dużych, reprezentacyjnych, ze względu na to, że ciemne barwy optycznie przytłaczają i wizualnie pomniejszają pomieszczenie. Zestawiając ze sobą szarość i czerń warto zwrócić uwagę na wybierany odcień szarości. Mając do dyspozycji paletę kolorów NCS warto porównać różne odcienie szarości i wybrać taki, który będzie cieplejszy w odbiorze. Przykładem może być popularny kolor „taupe”, zwany przez niektórych kolorem kurzu. Doskonale będzie korespondować z mroczną czernią sprawiając, że całość nie będzie sprawiała ponurego wrażenia. Uważać należy na chłodne, niebieskawe odcienie – popiel czy gołębią szarość, które mogą spowodować, że kuchnia stanie się miejscem zimnym i nieprzyjemnym.
Kuchnia szaro-biała
Kuchnia szaro – biała wydaje się być bardziej zachowawczym zabiegiem aranżacyjnym. Sprawdzi się praktycznie w każdym pomieszczeniu, nie zmniejszając go optycznie (jak w przypadku ciemnej, szaro-czarnej kuchni). Należy jednak zwrócić uwagę, by wybrać odcień szarości przynajmniej o 2-3 tony ciemniejszy niż biel. Zbyt mały kontrast między bielą a szarością może spowodować, że odbiorca odniesie wrażenie, iż cała kuchnia jest biała lub jasnoszara, choć przecież nie takie było założenie przy projektowaniu zabudowy kuchennej. Należy również zachować ostrożność przy wybieraniu bardzo ciemnych odcieni szarości: grafit i antracyt mogą stanowić zbyt duży kontrast do białych mebli i w niektórych przypadkach będą się prezentować niekorzystnie.
Projekty, inspiracje, wizualizacje, aranżacje – zdjęcia
Należy pamiętać, że szarość tworzy udany mariaż praktycznie z każdym kolorem. Doskonale prezentuje się też z drewnem. Na dowód przedstawiamy kilka zdjęć, które potwierdzają tezę, że szarość jest uniwersalna i ponadczasowa.