Mówiąc o szarej kuchni mamy na myśli oczywiście szare meble kuchenne. Jeśli sobie takie wymarzyliśmy, pozostaje jeszcze dobór odpowiedniego blatu. Na pozór wybór taki nie wydaje się trudny, bo do szarego każdy kolor pasuje. Liczy się jednak kolorystyka całej kuchni, a w szczególności ściana nad blatem, przy której także powinien dobrze wyglądać. Materiał, z którego wykonany jest blat oraz jego cena również mają znaczenie.
Uwaga!
Zachęcamy do naszego ogólnego poradnika na temat blatów kuchennych:
Jaki blat do kuchni?
Jaki blat będzie się dobrze komponował z szarymi meblami w kuchni?
Wybór mamy duży i zanim go dokonamy, warto się zastanowić czy blat ma nam służyć długie lata, czy może szybko się nudzimy i wolimy częste zmiany. Nie bez znaczenia jest zasobność naszego portfela, gdyż ceny blatów do kuchni znacznie się różnią. Oto kilka propozycji zaczynając od najdroższych:
– blat kamienny
Blat kamienny zarówno granitowy, jak i marmurowy będzie idealnie współgrał z szarymi meblami. Jeśli chcemy, by nasza kuchnia wyglądała luksusowo, a blat służył nam długie lata, możemy postawić na blat kamienny. Warto wiedzieć, że marmur jest mniej odporny na działanie produktów kwaśnych, np. soku z cytryny, niż granit. Za to granit z upływem lat nie starzeje się tak pięknie, jak marmur. Cena takiego blatu jednak nie jest mała, ale warto go wybrać, jeśli stawiamy na trwałość i wiemy, że nam się nie znudzi. W dotyku jest zimny, co dla niektórych może być zaletą, a dla innych wadą.
– blat drewniany
Dobry wybór dla osób, którym zależy na tym, by kuchnia wyglądała ciepło i przytulnie. Jest mniej trwały od blatu kamiennego, ale jeśli zostanie zaimpregnowany olejem lub lakierem akrylowym, może służyć długo. Do wyboru są zarówno blaty z jasnego, jak i ciemnego drewna. To, jaki z nich wybierzemy do szarej kuchni, zależy od odcienia szarości naszych szafek i koloru ścian. Jeśli meble są w ciemnym odcieniu i zdecydujemy się na blat z ciemnego drewna, wówczas ściany powinny być jasne, a szczególnie przestrzeń nad blatem.
– blat laminowany
To najbardziej popularny, najtańszy i niestety najmniej trwały rodzaj blatu. Jeśli jednak lubimy częste zmiany, warto zastanowić się nad tą opcją. Kolorystyka takich blatów jest bardzo bogata. Są również i takie imitujące drewno lub kamień, matowe lub z połyskiem. Trzeba jednak pamiętać, że są one mało odporne na urazy mechaniczne. Odpada więc krojenie bezpośrednio na blacie. Wybierając taki blat, musimy też uważać, by nie rozlewać na niego wody, bo może się odkształcać. Jest za to odporny na wysoką temperaturę i łatwy w czyszczeniu. Do szarych mebli możemy dobrać dowolny blat laminowany i każdy kolorem będzie pasował. Trzeba jednak dopasować go również do ściany nad blatem. Jeśli pokrywają ją kolorowe kafle, wybierajmy neutralny kolor blatu, np. biały, czarny, szary lub imitujący drewno czy marmur. Unikajmy jaskrawych kolorów, które mogą źle współgrać z kolorem ściany czy dodatkami.
– blat konglomeratowy
Wyglądem przypomina nieco blaty kamienne, ale brak mu naturalnych wzorów. Wykonuje się go z kruszywa kamiennego połączonego z żywicami akrylowymi lub poliestrowymi. Jest lżejszy od blatu kamiennego, ale równie trwały i odporny na wysoką temperaturę, zarysowania i działanie kwasów. W dotyku jest ciepły. Jest nieco tańszy od oryginalnych blatów kamiennych.
Jak dobrać blat do szarej kuchni – projekty inspiracje, wizualizacje, aranżacje
Szara kuchnia jest uniwersalna i łatwo dobrać do niej zarówno blat, jak i kolorystykę ścian czy dodatków. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby wszystkie elementy dobrze się ze sobą komponowały kolorystycznie. Do szarego pasuje każdy kolor, ale nie łączmy ze sobą zbyt wielu barw. Najbardziej elegancko kuchnia będzie wyglądała, jeśli połączymy ze sobą dwa, a najwyżej trzy kolory.