Wybór blatu do kuchni to jedna z najważniejszych decyzji, jakie przychodzi nam podjąć podczas jej urządzania. Mnogość możliwości wcale nie ułatwia zadania. Do tematu wyboru blatu kuchennego należy podejść dwutorowo, mając na uwadze zarówno paletę barw, dekorów i struktur, jak i rodzaj zastosowanego materiału.
Blat kuchenny – dobór odpowiedniej kolorystyki
Mając na względzie kolor kuchennych frontów, należy zwrócić uwagę, czy są one jednobarwne, czy też cechuje je występowanie struktury (np. drewnopodobnej). Przyjmuje się, że w przypadku frontów jednolitych możliwa jest pełna dowolność w kolorystyce: doskonale sprawdzą się blaty z rysunkiem drewna, dostojnie będą też wyglądać te o wyglądzie kamienia. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by blatem przełamać powagę kuchni i zastosować jakiś fantazyjny, graficzny dekor (dotyczy to blatów laminowanych). Z kamiennym dekorem frontów dobrze będzie się komponować blat jednobarwny lub z rysunkiem drewna. Zasady dekoratorskie mówią, by w przypadku frontów drewnianych lub drewnopodobnych nie stosować na blacie kolejnego drewnianego dekoru – chyba, że miałby być to zabieg celowy: zastosowanie identycznego materiału na frontach i blacie, stworzy wrażenie monolitu. W takim przypadku szafki górne warto skontrastować i stworzyć nb. białą górną zabudowę w wysokim połysku.
Czy materiał, z jakiego wykonany jest blat kuchenny, ma znaczenie?
Inną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę podczas wyboru blatu kuchennego, jest materiał, z jakiego jest wykonany. Do wyboru mamy blaty laminowane, drewniane, kamienne czy wykonane z konglomeratów. W zależności od materiału różnią się one właściwościami i – co chyba najbardziej istotne z punktu widzenia inwestora – ceną.
Blaty laminowane w meblach kuchennych – złoty środek czy niepotrzebny kompromis?
Najtańszą grupę stanowią blaty laminowane. Najtańszą – co nie znaczy, że najgorszą. Blaty te charakteryzują się znaczną wytrzymałością (mniejszą niż kamień, ale znacznie większą niż drewno). Bogata oferta kolorystyczna może przyprawić o zawrót głowy: producenci proponują pełną gamę dekorów, począwszy od drewnopodobnych, poprzez gładkie, na pseudo kamiennych skończywszy. Tak bogata oferta pozwala na wybór odpowiedniego blatu do praktycznie każdej kuchni. Niezależnie, czy będzie to kuchnia monochromatyczna czy kolorowa, nowoczesna czy stylizowana – blaty laminowane sprawdzą się w każdej sytuacji. Ich atutem jest różnorodność i zadowalający stosunek ceny do jakości.
Blaty drewniane w kuchni – urok drewna czy niepotrzebne zmartwienie?
Blaty drewniane – przez wielu uwielbiane, dla innych są synonimem wiecznej udręki. Blat drewniany – choć szlachetny, piękny i przyjemny w odbiorze, jest też stosunkowo trudny w utrzymaniu. Użytkując go, należy szybko reagować na trudne do usunięcia plamy (np. po winie, buraczkach czy soku z aronii) – nawet szklanka z wodą może być przyczyną pojawienia się nieestetycznego przebarwienia na blacie. Pewną uciążliwością może być również konieczność regularnej pielęgnacji: zaleca się, by przynajmniej raz w roku konserwować blat, lekko go szlifując i nakładając warstwę specjalistycznego oleju do blatów.
Niezniszczalne blaty kamienne w kuchni
Blaty kamienne wymagają odpowiedniego przygotowania szafek dolnych – decyzja o zastosowaniu blatu kamiennego powinna więc zostać podjęta przed zakupem lub zamówieniem kuchni. W takim przypadku szafki muszą być odpowiednio wzmocnione i zabezpieczone przed skraplaniem się wilgoci, aby w trakcie użytkowania kuchni nie doszło do ich zniszczenia. Blaty kamienne mają tę przewagę nad innymi, że są praktycznie niezniszczalne. W porównaniu do innych materiałów, kamień zniesie bez szwanku wysoką temperaturę, cięcie ostrym nożem czy przygotowywanie kotletów. Niestraszne mu plamy (wyjątkiem jest marmur, który cechuje łatwa nasiąkliwość, a co za tym idzie – szybkie przyjmowanie plam) i niedelikatne obchodzenie się. Poważnym mankamentem jest natomiast cena i stosunkowo uboga kolorystyka.
Dla pragnących się wyróżnić – blaty z konglomeratu
Blaty z konglomeratów nie ą tak rozpowszechnione jak pozostałe – ze względu na cenę i specyficzną technikę produkcji, ich wykonywaniem zajmuje się niewiele firm. Konglomerat pozwala na wykonanie blatu bez widocznych spoin – dzięki czemu uzyskuje się jednolitą bryłę, która dodaje elegancji każdej kuchni. Wadą takiego rozwiązania jest to, że konglomerat jest materiałem termoplastycznym – nie można więc bezkarnie postawić na nim gorącego garnka. Jest też podatny na zarysowania, ale dzięki szlifowaniu możliwe jest przywrócenie jego wyjściowego wyglądu. Mankamentem jest również wysoka cena.
Jak widać, wybór blatu do kuchni wcale nie jest rzeczą prostą. Dokonując wyboru, należy mieć na uwadze własne potrzeby i możliwości finansowe. Nie każde rozwiązanie będzie również optymalne dla każdego. W obliczu tak poważnej decyzji, warto przemyśleć, czy nie skonsultować jej z projektantem lub dekoratorem wnętrz czy też doświadczonym studiem kuchennym – by wybór ten był racjonalny, a nie podyktowany chwilowymi emocjami.