Kosze i szafki cargo do kuchni

Szafki typu cargo to stosunkowo nowe rozwiązanie w zakresie wyposażenia kuchni. Swoją rosnącą popularność zawdzięczają niezwykłej funkcjonalności: kosze do szafek kuchennych wysuwane na prowadnicy to gwarancja wygody dla każdego użytkownika kuchni. Dzięki swojemu mechanizmowi działania wysuwające się z szafki kosze cargo zapewniają łatwy i bezproblemowy dostęp do wszystkich produktów przechowywanych we wnętrzu szafki – nawet tych ukrytych w jej najgłębszych czeluściach.

Kosze cargo

Kosze cargo to nic innego jak metalowe kosze, najczęściej wykończone chromowaną lub lakierowaną powłoką, połączone z prowadnicami do szuflad. Całość za pomocą odpowiednich łączników zamocowana jest do frontu meblowego. Pociągnięcie za uchwyt meblowy skutkuje otwarciem szafki i jednoczesnym wysunięciem koszy wraz z całą ich zawartością. Proste, a jakie wygodne!

Szafki cargo – rodzaje

Szafki cargo - rodzaje
Szafki cargo – rodzaje

Szafki cargo występują w różnych rozmiarach. Najpopularniejszy podział obejmuje szafki podblatowe oraz szafki wysokie (często potocznie zwane „słupkami”). Jak sama nazwa wskazuje, szafki podblatowe to te, które umieszczone są poniżej blatu. Wśród nich możemy wyróżnić popularne, bardzo wąskie carga dedykowane do przechowywania przypraw lub wąskich butelek (np. oleju, octu), carga szersze, które spełniają rolę mini-spiżarni oraz carga na ręczniki, które w swoim dolnym segmencie mają kosz do przechowywania detergentów, a górny kosz dostał zastąpiony przez drążki do wieszania ręczników i ścierek kuchennych. Carga wysokie to szafki stworzone przede wszystkim z myślą o przechowywaniu dużej ilości zapasów spożywczych, przystosowane do sporych obciążeń, bardzo wygodne w użytkowaniu – ale też najlepiej sprawdzające się w obszernych pomieszczeniach, w których nie zabiorą niepotrzebnie miejsca (skracając tym samym długość blatu roboczego). W zależności od producenta, systemy koszy mogą się nazywać różnie, ale wszystkie one mają na celu poprawę komfortu pracy w kuchni.

Prowadnice szuflad

Prowadnice szuflad
Prowadnice szuflad

Co mają wspólnego kosze cargo z prowadnicami do szuflad? Odpowiedź jest banalnie prosta: prowadnice są nieodłącznym elementem tego systemu. Co więcej: stanowią jego serce!
Bo wbrew pozorom to nie kosze są najważniejszym elementem szafki typu cargo, tylko właśnie prowadnice podtrzymujące kosze wysuwane. To one odpowiadają za płynną pracę całego systemu i wygodę użytkowania. Również one mają znaczący wpływ na cenę całego zestawu. Dobór dobrych prowadnic to kluczowa kwestia dla wieloletniego, bezawaryjnego działania. Prowadnice mocne, o solidnej konstrukcji, przyjmą większe obciążenia bez uszczerbku dla płynności pracy. Takie prowadnice nie będą się zacinały i nie ulegną uszkodzeniu nawet wtedy, gdy kosze będą maksymalnie obciążone (oczywiście w granicach dopuszczonych przez producenta).

Gdzie sprawdzi się szafka typu cargo?

Gdzie sprawdzi się szafka typu cargo?
Gdzie sprawdzi się szafka typu cargo?

Szafki typy cargo świetnie sprawdzają się w roli spiżarni do przechowywania produktów, które nie wymagają niskiej temperatury. To doskonałe rozwiązanie, gdy nie mamy do dyspozycji osobnego pomieszczenia, w którym można przechowywać np. suche produkty kupione na zapas. To idealne miejsce dla wszelkich ingrediencji typu makaron, kasze, ryż, puszki z półproduktami czy nawet słoiki z przetworami. Łatwy dostęp do wszystkich produktów pozwala zminimalizować ryzyko przeterminowania ich na skutek naszego niedopatrzenia. Dzięki temu, że cała zawartość szafki jest widoczna, nie ma obawy, że zapomnimy np. o umieszczonej w głębi puszce pomidorów i kupimy nową, by przygotować sos pomidorowy. Wysokie szafki z koszami cargo świetnie sprawdzają się w sąsiedztwie lodówki: po powrocie z zakupów wystarczy rozdzielić produkty spożywcze na te wymagające niskiej temperatury i przechowywania w lodówce, oraz pozostałe, które można umieścić w szafce cargo. Dzięki temu wyeliminowana zostaje konieczność poruszania się po całym pomieszczeniu i spełniony zostaje kolejny warunek do stworzenia wygodnej i ergonomicznej kuchni.
Szafki typu cargo to również odpowiedź na niektóre problemy pojawiające się jeszcze w fazie projektowania zabudowy kuchennej. Często w trakcie ustalania umeblowania kuchni okazuje się, że w którymś miejscu powstaje niewielka, trudna do zagospodarowania przestrzeń. Odpowiedzą na te problemy może okazać się wąskie, 15-to centymetrowe cargo, które jest doskonałym wypełniaczem wszelkich niewygodnych luk. Jeśli w takiej sytuacji wybierzemy klasyczne cargo z dwoma koszami, wtedy warto umieścić je w pobliżu miejsca do gotowania i wypełnić przyprawami. Inną opcją jest cargo na ręczniki umieszczone w pobliżu zlewozmywaka.

Okucia meblowe – dlaczego są takie drogie i dlaczego warto, by były drogie?

Okucia meblowe stanowią lwią część kosztu całej kuchni. Zawiasy do mebli, prowadnice szuflad, kosze cargo, wyposażenie szafek narożnych, kosze na śmieci wysuwane do szafek kuchennych – wszystkie one mają niemały udział w generowaniu ceny zabudowy meblowej. Są to jednak te elementy, na których nie warto oszczędzać. Zawiasy do szafek kuchennych i inne okucia produkowane przez renomowanych producentów gwarantują użytkownikowi długie i bezawaryjne działanie, wyższą odporność na obciążenia, lepszą kulturę pracy i większą wygodę użytkowania. W miarę możliwości zdecydowanie najlepiej wybrać produkty z oferty znanych i cenionych producentów, wśród których prym wiodą Hettich, Blum, Grass czy PEKA – lider na rynku koszy cargo i innych rozwiązań w zakresie wyposażenia mebli. Jakość ma oczywiście przełożenie na cenę, ale mając w perspektywie komfort użytkowania, warto zdać sobie sprawę, że są to dobrze zainwestowane pieniądze.

Czy kosze cargo można zastosować w każdej kuchni?

Najprościej oczywiście zaplanować szafki typu cargo w nowo powstających kuchniach – co nie znaczy, że w kuchniach już istniejących jest to niemożliwe. W przypadku nowych kuchni warto zaznaczyć projektantowi lub stolarzowi chęć posiadania takiej szafki już na etapie planowania i dokonywania wstępnych pomiarów pomieszczenia. Jeśli cargo ma być dołożone do kuchni istniejącej – przyda się stolarz lub zdolny majsterkowicz, który będzie w stanie dokonać drobnych zmian technicznych. Dobrze by było, gdyby osoby te cechował choć minimalny zmysł estetyczny, by wprowadzone udogodnienia techniczne nie zmieniły kuchni w wizualny koszmar.
Podsumowując: jeśli istnieje taka możliwość, warto rozważyć wprowadzenie koszy cargo do kuchni, gdyż jest to rozwiązanie, które niebywale podnosi wygodę użytkowania.

Marta Langner
Prawie zawsze perfekcjonistka, zawsze estetka. Introwertyczka i wyjątkowo wrażliwa osobowość o artystycznych zapędach. Kreatywna i rozważna jednocześnie . Miłośniczka zwykłej codzienności, która w każdym jej skrawku potrafi dostrzec magię. Blogerka, copywriterka, ale przede wszystkim pasjonatka fotografii i pięknych wnętrz.