Blaty do mebli kuchennych

Blat to nie tylko element wieńczący szafki kuchenne – to przede wszystkim kuchenna scena, na której odbywają się prawdziwe kulinarne spektakle. Prawidłowy dobór blatu kuchennego to pierwszy krok w kierunku funkcjonalnej i estetycznej kuchni. Idąc tym tropem, należy zawsze mieć na uwadze, by przy wyborze tego elementu kuchennego wyposażenia brać pod uwagę wszystkie ważne aspekty: wygląd, trwałość oraz łatwość utrzymania w czystości i pielęgnacji, a także cenę.
Ustalenie hierarchii ważności poszczególnych aspektów pozwoli wybrać blat najbardziej odpowiadający aktualnym potrzebom.

Meble kuchenne z blatem laminowanym

Do najpopularniejszych i najczęściej stosowanych blatów należą blaty laminowane. Ich popularność wynika z bardzo dobrego stosunku ceny do jakości. Blaty te są najtańszym rozwiązaniem, co nie znaczy, że najgorszym pod względem jakości. Odpowiednio wykonany blat, z nienagannie zabezpieczonymi krawędziami i miejscami łączeń będzie długo służył i cieszył oczy. Niewątpliwą zaletą blatów laminowanych jest szeroki wybór wzorów: możemy wybierać spośród blatów o rysunku drewna, kamienia, materiałów typu beton czy rdza, a także dekorów fantazyjnych lub jednobarwnych. Jeśli więc komuś marzy się kuchnia z drewnianym blatem, to może uzyskać taki efekt przy zastosowaniu blatu laminowanego z drewnianym nadrukiem. W ten sposób uzyskać można pożądany efekt wizualny, eliminując przy tym pewne niedogodności, jakie niesie za sobą blat z litego drewna. Niezbędnym elementem wykończeniowym jest listwa blatowa lub staranne zabezpieczenie łączenia blatu ze ścianą za pomocą silikonu, by przypadkowo rozlana woda nie dostała się za szafki kuchenne, przy okazji powodując napęcznienie blatu w jego tylnej części.

Meble kuchenne z drewnianym blatem

Blaty drewniane zachwycają swoim szlachetnym wyglądem, a kuchnie z blatem drewnianym wyglądają dostojnie i luksusowo. Niestety, za ten luksus trzeba srogo zapłacić: najpierw za wykonanie, gdzie walutą będzie gotówka, a w późniejszym czasie za pielęgnację – płacąc za to swoim czasem poświęconym na pieczołowitą konserwację blatu. Rezygnując z tej ważnej czynności, narażamy blat na szybką utratę walorów estetycznych i rychłe zniszczenie. Decydując się na blat drewniany, warto wybrać blat z rodzimego drewna, takiego jak dąb, jesion czy buk lub twardego drewna egzotycznego (teak, merbau, orzech amerykański). Do kuchni klasycznych doskonale będą pasować blaty drewniane wykonane z lamelek w kształcie klepki. Z kolei w kuchniach nowoczesnych lub rustykalnych sprawdzą się blaty łączone z szerszych lamel, przypominających posklejane deski. Blaty – szczególnie dębowe (ze względu na charakter usłojenia drewna) mogą występować w wersji klasycznej lub rustykalnej (z wyraźnymi, często podkreślonymi czarnym wypełnieniem słojami i spękaniami). Niezależnie od wybranego gatunku drewna meble kuchenne z drewnianym blatem będą wymagały szczególnej troski. Mimo że zabezpieczone lakierem lub olejem, nie będą tolerowały długiego kontaktu z wodą, dlatego wszelkie płyny należy z nich wycierać możliwie jak najszybciej. Należy je czyścić miękką szmatką z użyciem wody i ewentualnie płynu do mycia naczyń. Stosowanie wszelkich past i mleczek jest niewskazane, ponieważ może to uszkodzić powierzchnię blatu. W przypadku blatów olejowanych przynajmniej raz w roku należy tę czynność powtórzyć, uprzednio matowiąc blat drobnym papierem ściernym. Blaty lakierowane nie wymagają takiej konserwacji, ale też wyglądają mniej naturalnie niż blaty olejowane.

Meble kuchenne — blaty kamienne i konglomeratowe

Innym godnym uwagi rozwiązaniem na blaty do mebli kuchennych są blaty z kamienia lub konglomeratu. Decyzję o wyborze blatu kamiennego warto podjąć jeszcze przed etapem wykonywania szafek kuchennych, gdyż te muszą być odpowiednio przygotowane. Blaty kuchenne wykonane z kamienia są wprawdzie eleganckie, trwałe i solidne, ale również wymagają odpowiedniej impregnacji, by pięknie się starzały.
Blaty kamienne są odporne na warunki panujące a kuchni, a więc wilgoć i wysokie temperatury – niestraszny im gorący garnek czy rozlana woda, nie odbarwiają się również pod wpływem światła słonecznego. Tańszą i bardziej przystępną alternatywę dla kamienia w czystej postaci stanowią blaty konglomeratowe (konglomerat to zmielony kamień, który łączony jest z żywicą epoksydową, w efekcie czego powstaje twardy, odporny na zarysowania produkt). Blaty z konglomeratu są lżejsze, odrobinę tańsze i cieplejsze w dotyku.

Meble kuchenne z blatami kompozytowymi z materiałów typu Solid Surface

Odrębną i najmniej popularną opcją są blaty z materiałów typu Solid Surface, spośród których najpopularniejszym jest Corian. Są to płyty mineralno-akrylowe, o nieporowatej powierzchni. Blaty wykonane z tego tworzywa są więc higieniczne, odporne na zabrudzenia, łatwo się je czyści. Dzięki swoim właściwościom blaty takie łatwo się też naprawia, a w procesie produkcji nie ma ograniczeń dotyczących wymiarów, co pozwala wykonać blaty do całej kuchni praktycznie bez spoin. Dawno już bowiem minęły czasy, gdy szafka kuchenna z blatem stanowiła podstawową jednostkę budulcową kuchni. Dziś wyznaje się zasadę, że wszystkie szafki kuchenne w miarę możliwości mają być nakryte jednym kawałkiem blatu, by maksymalnie wyeliminować łączenia, które są szczególnie narażone na uszkodzenie i stanowią słabe punkty kuchni. Blaty kuchenne wykonane z kompozytu można też w łatwy sposób odświeżyć, szlifując je, dzięki czemu znikają ewentualne drobne ryski powstałe w trakcie użytkowania. Dzięki jednolitej strukturze hamuje rozwój grzybów i pleśni, dlatego jest tak chętnie stosowany w kuchniach prywatnych, ale też hotelach, galeriach handlowych, szpitalach czy innych placówkach medycznych. Jedynym mankamentem jest brak możliwości stawiania gorącego garnka bezpośrednio na blacie, gdyż jest to materiał termoplastyczny i ulega odkształceniom pod wpływem wysokiej temperatury.

Marta Langner
Prawie zawsze perfekcjonistka, zawsze estetka. Introwertyczka i wyjątkowo wrażliwa osobowość o artystycznych zapędach. Kreatywna i rozważna jednocześnie . Miłośniczka zwykłej codzienności, która w każdym jej skrawku potrafi dostrzec magię. Blogerka, copywriterka, ale przede wszystkim pasjonatka fotografii i pięknych wnętrz.