Wyposażenie szafek kuchennych

Zaprojektowanie kuchni od strony wizualnej jest dopiero połową sukcesu w całym procesie jej aranżowania. Finalnie za wygodę użytkowania tego pomieszczenia nie będzie przecież odpowiadać kolor mebli ani rodzaj frontów, ale przemyślane rozmieszczenie szafek oraz – przede wszystkim – ich wyposażenie. Odpowiednio dobrane akcesoria do szafek kuchennych potrafią znacząco podnieść komfort korzystania z kuchni.
Wkłady na sztućce, organizery na talerze, stojaki na patelnie, pokrywki do garnków lub deski kuchenne, maty antypoślizgowe do szuflad, kosze do segregacji odpadów, podnośniki w szafkach górnych, szczelne pojemniki do przechowywania produktów spożywczych, carga podszafkowe i wysokie, systemy do organizacji przestrzeni w szufladach, krajalnica chowana w szufladzie, specjalne szuflady do przechowywania drobnego sprzętu AGD, blat stołu chowany w szufladzie, elektryczne otwieranie szafek kuchennych – to naprawdę praktyczne rozwiązania w kuchni. Część z nich to przedmioty funkcjonalne, choć bardzo proste w budowie. Inne to skomplikowane i kosztowne mechanizmy. Łączy je fakt, że wszystkie one pozwalają ujarzmić kuchenny rozgardiasz.

Kosze do segregacji odpadów

Jako szafka na kosz na śmieci służy najczęściej szafka zlewozmywakowa, której specyficzna budowa wynika ze szczególnej funkcji. Zlewozmywak oraz zintegrowany z nim syfon zajmują pewną ilość miejsca we jej wnętrzu, co powoduje, że trudniej ją zagospodarować niż pozostałe szafki kuchenne. Ponadto bezpośrednie narażenie na ewentualną awarię w zakresie instalacji wodno-kanalizacyjnej (mieszczącej się wewnątrz) dyskwalifikuje ją jako mebel do przechowywania produktów spożywczych. Najlepszą opcją jest więc umieszczenie w niej kosza na śmieci, a w przypadku dodatkowego wolnego miejsca – również środków czyszczących.

Z praktycznego punktu widzenia szuflada na śmieci sprawdza się dużo lepiej niż klasyczna szafka z umieszczonym wewnątrz koszem na odpady. Kosz przeznaczony do szuflady to najczęściej grupa pojemników wypełniających jej przestrzeń, dostosowana wielkością do szerokości szuflady. Ta grupa pojemników pozwala na wygodne segregowanie odpadów na różne frakcje: odpady zmieszane, papier, szkło, tworzywa sztuczne czy bioodpady. Pojemniki mogą mieć różną wielkość, ale również wysokość, co będzie zależne od zamontowanego syfonu. Klasyczny zajmuje sporo przestrzeni w szafce – dużo bardziej ergonomiczny jest syfon niski. Jego zastosowanie powoduje, że pojemniki na odpady mogą być wyższe. Szuflada dzięki mechanizmowi wysuwania pozwala na wygodną obsługę kosza na odpady, ponieważ zawartość widoczna jest od razu po otwarciu szafki, a dostęp do pojemników jest wygodny i bezproblemowy (odpada konieczność „nurkowania” w szafce – czyli sięgania w głąb szafki klasycznej, by dosięgnąć stojącej w jej w głębi zawartości).

Organizery do niskich szuflad

Najbardziej typowym kuchennym organizerem jest wkład na sztućce – to doskonały sposób ich przechowywania. Wkłady umieszcza się najczęściej w niskich szufladach (tj. takich o wysokości około 14cm – dokładny wymiar może się różnić w zależności od producenta), ewentualnie w szufladzie wewnętrznej umieszczonej w środku szafki. Wkłady mogą być wykonane z tworzywa sztucznego lub z drewna. Te ostatnie szczególnie dobrze prezentują się w kuchniach aspirujących do miana luksusowych. Ich niezaprzeczalną zaletą jest elegancki wygląd, ale również w przypadku niektórych modeli możliwość samodzielnej konfiguracji ułożenia poszczególnych przegródek. Niektóre drewniane wkłady na sztućce są rozsuwane, dzięki czemu można dopasować je do różnej szerokości szuflad.

Niektóre modele dają możliwość uzupełnienia o specjalne „rynienki” przeznaczone do przechowywania folii aluminiowej czy papieru do pieczenia. Trochę inną kategorią organizera do szuflad zarówno niskich, jak i wysokich, są podziałki do szuflad. Jest to organizer do szuflady, który pozwala na dowolne wydzielenie odpowiadających nam sekcji. Dzięki temu rozwiązaniu każda rzecz ma swoje miejsce i łatwiej jest utrzymać porządek. Na uwagę zasługują również organizery na przyprawy, które mogą przyjmować różną postać. Najbardziej popularnym sposobem jest przechowywanie przypraw w małych słoiczkach umieszczonych na specjalnie wyprofilowanych formach lub postawionych bezpośrednio na dnie szuflady. W takim przypadku warto zadbać, by spód szuflady został wyłożony matą antypoślizgową. Zapobiegnie to przesuwaniu się słoiczków w czasie otwierania i zamykania szuflady oraz ich stukaniu o siebie.

Organizery do wysokich szuflad

Wysokie szuflady dają ogrom możliwości w kwestii przechowywania. To doskonałe miejsce na zastawę stołową, produkty spożywcze czy garnki. Można je oczywiście przechowywać „luzem”, jednak specjalistyczne organizery ułatwią utrzymanie w takich szufladach porządku. Decydując się na przechowywanie w szufladach garnków i patelni warto zaopatrzyć się w specjalny stojak na patelnie (który może również służyć za stojak na pokrywki do garnków lub deski kuchenne). Pionowe ułożenie patelni zniweluje ryzyko uszkodzenia ich powierzchni, do jakiego dochodzi najczęściej przy wkładaniu jednej patelni w drugą. Aby uniknąć podobnych uszkodzeń przy garnkach, warto zainwestować w proste przekładki filcowe. Talerze mogą z kolei być przechowywane w szufladach na dwa sposoby: jeden na drugim, tak jak w klasycznej szafce, albo pionowo w specjalnych stojakach. Szuflady kuchenne to oczywiście również doskonały sposób magazynowania produktów spożywczych. By zachować optyczny porządek, warto zaopatrzyć się w pojemniki o różnej pojemności i przesypywać do nich zawartość torebek przyniesionych ze sklepu. Wymaga to co prawda dodatkowej pracy, ale niesie wiele korzyści. Przede wszystkim, produkty znajdują się w szczelnie zamykanych pudełkach, co zapobiega ich wietrzeniu i szybkiemu psuciu. Po drugie zmniejsza się prawdopodobieństwo, że do szczelnych pojemników dostaną się ewentualne mole spożywcze. Ponadto taki system przechowywania pozwala na szybką ocenę, które produkty trzeba uzupełnić podczas kolejnych zakupów. Nie można również zapominać o aspekcie wizualnym. Jednakowe, ładnie podpisane pojemniki, sprawiają wrażenie porządku i czystości w szufladzie – w przeciwieństwie do pogniecionych torebek i porozrywanych w pośpiechu kartoników.

Mniej znanym, ale szalenie praktycznych rozwiązaniem do szuflad jest organizer SpaceFlexx. Jest to system specjalnych rozciągliwych taśm rozciągniętych między jednym a drugim bokiem szuflady. Elastyczne przestrzenie utworzone przez taśmy dopasowują się do zawartości. Jest to szczególnie przydatne do przechowywania plastikowych pudełek śniadaniowych czy bidonów. Niezależnie od zawartości szuflad nie zapominajmy o tym, by również tutaj zadbać o wyłożenie ich spodów matą antypoślizgową. Jeśli nie chcemy inwestować w specjalne organizery, ale zależy nam na utrzymaniu porządku, możemy zastosować też inne pojemniki – mogą to być koszyki wiklinowe, filcowe czy też plastikowe – ich zadaniem będzie wydzielanie przestrzeni na poszczególne elementy kuchennego wyposażenia. Możemy je zastosować zarówno w szufladzie, jak i szafce klasycznej, w której (z racji jej konstrukcji) dużo trudniej utrzymać porządek.

Szuflady do zadań specjalnych

Gadżety, które nie są na co dzień spotykane w kuchniach, ale czasem są jedynym rozsądnym rozwiązaniem w niektórych przypadkach, to krajalnica do chleba chowana w szufladzie oraz szuflada, która po wysunięciu pełni funkcję blatu (np. pomocniczego blatu kuchennego lub miejsca do zjedzenia szybkiego śniadania). To zaawansowane mechanizmy, co powoduje, że cena zakupu jest wysoka. W niektórych przypadkach mogą się jednak okazać jedynym dostępnym wyborem przy projektowych rozterkach.

Co w pozostałych szafkach?

Rzecz jasna nie każda kuchnia wyposażona jest jedynie w szuflady. Dla ergonomii kuchni warto, by było ich oczywiście jak najwięcej, ale nie zawsze pozwala na to układ kuchni. Co więc zrobić z pozostałymi szafkami? Najlepiej wyposażyć w kosze do szafki kuchennej (tzw. cargo). To nic innego jak metalowe kosze, umieszczone najczęściej na dwóch poziomach, o różnej szerokości. Najwęższa opcja to 15cm, co jest świetnym rozwiązaniem w przypadku wąskich wnęk. Zamiast je zabudowywać, uzyskujemy funkcjonalną szafeczkę z miejscem do przechowywania ręczników/ścierek lub przypraw (w zależności od wybranego wariantu). Kosze do szafek kuchennych występują również w opcji wysokiej – uzyskujemy wtedy pokaźną, stosunkowo wąską szafkę, której wysunięcie ukazuje całą jej zawartość. Dobrym pomysłem są również szuflady do szafek kuchennych – ukryte za klasycznym frontem, porządkują zawartość szafki. Poza różnymi wielkościami, kosze cargo występują również w różnych wariantach kolorystycznych. Do mebli narożnych dedykowane są z kolei specjalne systemy, które – wysuwając się lub obracając – ukazują zawartość szafki kuchennej. To bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie, rozstrzygające problem zagospodarowania narożników kuchennych.

Podnośniki do szafek górnych

Praktyczne wyposażenie to oczywiście nie tylko domena szafek dolnych – również w szafkach górnych istnieją rozwiązania, które zwiększają wygodę użytkowania. Wśród nich najpopularniejsze są podnośniki do szafek kuchennych. Umożliwiają one zastosowanie w kuchni szafek górnych z frontami poziomymi, co ma duże znaczenie dla optyki – takie fronty uważane są za bardziej nowoczesne. Umożliwiają również zastosowanie jedynie wąskiego pasa szafek kuchennych zamiast masywnej górnej zabudowy. Podnośnik do szafek kuchennych może być tłoczkiem gazowym lub siłownikiem na sprężynie. Te drugie są bardziej trwałe i mogą przenosić większe obciążenia. Siłę podnośników dobiera się w zależności od materiału zastosowanego na fronty w szafkach górnych – inną masę będą miały fronty z płyty laminowanej, inną z MDF-u, a jeszcze inną ze szkła. Decydując się na podnośniki do szafek górnych warto wybierać wyroby renomowanych producentów, które gwarantują bezawaryjność.

Szuflady w cokołach

To mało znane i raczej niepopularne rozwiązanie jest dowodem na to, że każdą przestrzeń w kuchni da się maksymalnie wykorzystać. Szuflady w cokołach szczególnie dobrze sprawdzą się w kuchniach, w których blat kuchenny umieszczony jest stosunkowo wysoko (90-93cm), bo wraz ze wzrostem wysokości zabudowy kuchennej wzrasta również wysokość samego cokołu. To dobra sposobność, by umieścić tam szuflady na płaskie elementy wyposażenia. Mogą to być blachy do pieczenia ciast, torby na zakupy, rzadko używane talerze dekoracyjne – słowem wszystko, co niekoniecznie jest użytkowane codziennie, ale musi być gdzieś schowane. Szuflady w cokole mogą być skonstruowane w różny sposób: mogą to być prymitywne, wyjeżdżające na kołeczkach pojemniki, ale mogą to być również zaawansowane technologicznie szuflady cokołowe zintegrowane z szufladami leżącymi powyżej.

Podsumowanie

Współczesne projektowanie kuchni opiera się nie tylko na stworzeniu ładnej przestrzeni. Ważne jest, by przestrzeń ta była również funkcjonalna. Mało tego: musi ona być również dostosowana do budżetu klienta. Wszelkie wprowadzane do kuchni udogodnienia to wygoda, za którą należy (czasem sowicie) zapłacić. To aspekt często pomijany zarówno przez projektantów, jak i samych inwestorów, którzy – widząc ciekawe i praktyczne rozwiązania – czują pokusę, by umieścić w swojej kuchni wszystko, co najlepsze! Wysoki kosztorys często studzi ten zapał. Prawdą jednak jest, że za dobre produkty warto zapłacić. Kuchnia jest zazwyczaj duża inwestycją, mocno uderzającą w budżet – ale trzeba też pamiętać, że jest to inwestycja na wiele lat. Wybór dobrego i drogiego osprzętu może nam się opłacić choćby dlatego, że będzie to gwarancja solidności wykonania i bezawaryjnego funkcjonowania.

Marta Langner
Prawie zawsze perfekcjonistka, zawsze estetka. Introwertyczka i wyjątkowo wrażliwa osobowość o artystycznych zapędach. Kreatywna i rozważna jednocześnie . Miłośniczka zwykłej codzienności, która w każdym jej skrawku potrafi dostrzec magię. Blogerka, copywriterka, ale przede wszystkim pasjonatka fotografii i pięknych wnętrz.