Jak zawiesić szafki kuchenne?

Powstawanie kuchni to proces wieloetapowy, obejmujący projekt, produkcję mebli i wreszcie ich montaż. Ten ostatni jest bardzo ważnym elementem składowym – nieprawidłowo zamontowana kuchnia to nie tylko złe wrażenia estetyczne, ale przede wszystkim zagrożenie dla użytkowników. O ile szafki dolne nie stanowią aż takiego wyzwania dla montażysty, o tyle wieszanie szafek kuchennych górnych wymaga pewnej dozy wiedzy i wyobraźni.

Listwa montażowa do szafek – czy jest niezbędna?

Aby prawidłowo powiesić szafkę, przydaje się specjalna listwa do wieszania szafek. Nie jest ona niezbędna – wszak dawniej z powodzeniem radzono sobie bez niej, stosując inne systemy mocowań. Dziś jednak wydaje się być najwygodniejszym i najpewniejszym rozwiązaniem, by solidnie i bezpiecznie zawiesić szafki. Listwa do montażu szafek wykonana jest ze stali. Dzięki temu jest wytrzymała i odporna na odkształcenia. Kupując szynę, możesz być zdziwiony jej długością. Bez obaw jednak – to produkt, który można (a nawet należy!) przyciąć do odpowiadającego nam wymiaru. To daje użytkownikowi pewną elastyczność i dowolność w dopasowywaniu do konkretnego zapotrzebowania.

Jak zbudowane są listwy do wieszania szafek?

Wydawać by się mogło, że tak prosty przedmiot, jakim jest listwa montażowa do szafek kuchennych, nie będzie wymagać szczegółowego opisu i objaśnień. Nic bardziej mylnego! W prostocie tego przedmiotu skrywa się sporo tajemnic – zwłaszcza dla kogoś, kto nigdy wcześniej nie miał z nią do czynienia. Taka szyna to wyrób wykonany ze stali i od jakości tejże stali zależeć będzie wytrzymałość listwy. Warto wybierać produkt, który już na pierwszy rzut oka wygląda solidnie, wykazuje się pewną sztywnością i nie wygina się nadmiernie w rękach. Oczywiście jakość szyny będzie wpływała na jej cenę, ale tu, gdzie w grę wchodzi bezpieczeństwo użytkowników, cena nie powinna mieć żadnego znaczenia.

Wzdłuż całej listwy można zauważyć równomiernie rozmieszczone otwory (czasem tylko okrągłe, czasem również podłużne). To miejsca mocowania, które należy zaznaczyć na ścianie, następnie za pomocą wiertarki wykonać otwory i umieścić w nich kołki montażowe. Uwaga: ważne, by kołki montażowe były dopasowane do rodzaju ściany. Inne będą przeznaczone do cegły, inne do płyt gipsowo-kartonowych itd. Następnie przykładając do miejsc mocowania odpowiednio długą listwę, przykręcić ją na prawidłowo dobranych wkrętach. Ważne jest również właściwe ukierunkowanie listwy. Musi ona dolegać do ściany w swojej dolnej części, by górna – odpowiednio wyprofilowana i odsunięta od ściany, mogła stanowić podparcie dla zawieszek.

Zawieszki do szafek – w duecie z listwą montażową

Uchwyty do wieszania szafek lub wieszaki do szafek – to potoczne nazwy produktu, który w profesjonalnej nomenklaturze nazywany jest zawieszką. Zawieszka do szafek to swoisty haczyk, który razem z listwą stanowi system montażowy do wieszania szafek górnych. Wykonana jest ze stali oraz obudowy z tworzywa sztucznego. Zawieszki mocowane są wewnątrz szafki, w jej tylnej części. Korpus obudowany plastikową zaślepką umieszczony jest w świetle szafki, a z tyłu (poza obrys szafki) wystaje metalowy uchwyt, służący do zaczepienia zawieszki na listwie. Zawieszki można regulować w dwóch lub trzech płaszczyznach. Regulacja szafek wiszących polega na wkręcaniu lub wykręcaniu odpowiedniej śruby, co powoduje korektę położenia szafki w płaszczyźnie przód-tył, góra-dół lub lewo-prawo. Wyróżniamy zawieszki prawe i lewe – w zależności od strony mocowania. Mimo filigranowego i niepozornego wyglądu, zawieszki do szafek kuchennych są bardzo wytrzymałe: ich nośność jest wprawdzie zróżnicowana w zależności od producenta, ale niejednokrotnie wynosi ponad 100kg na parę.

Alternatywne sposoby mocowania szafek górnych

Listwa montażowa do szafek górnych i dedykowane jej zawieszki nie są jedynym sposobem zawieszenia szafek górnych. Jest to rozwiązanie wiodące na rynku meblarskim ze względu na wygodę i bezpieczeństwo stosowania. Listwy i zawieszki są powszechnie dostępne, wytrzymałe, łatwe do regulacji. Nie znaczy to jednak, że jest to jedyna możliwość zawieszenia szafki kuchennej na ścianie. Czasem sytuacja wymaga tego, by poszukać alternatywnych rozwiązań i należą do nich z całą pewnością wszelkie inne wieszaki i haki do szafek kuchennych. Mogą one mieć postać płaskowników przykręcanych bezpośrednio do szafki z oczkiem w górnej części, które służy do zawieszenia na haku przytwierdzonym do ściany. Innym rozwiązaniem są zawieszki ukryte w tylnej ściance, które również służą do zawieszenia na haku. Wadą takich rozwiązań jest trudniejszy montaż i brak możliwości regulacji. Zaletą – brak widocznej zawieszki wewnątrz szafki. Może to mieć znaczenie w szafkach z przeszklonymi frontami.

Listwa montażowa – czy nadaje się tylko do szafek kuchennych?

Szyna montażowa do szafek to właściwie uniwersalna listwa do wieszania mebli. Za jej pomocą można zawiesić nie tylko szafki kuchenne, ale również szafki łazienkowe, wiszące komody i witryny – pamiętając przy tym, by uwzględnić wytrzymałość listwy, wynoszącą w przybliżeniu 100kg na metr bieżący listwy . Wartość ta jest uśredniona i będzie się różnić w zależności od producenta.

Marta Langner
Prawie zawsze perfekcjonistka, zawsze estetka. Introwertyczka i wyjątkowo wrażliwa osobowość o artystycznych zapędach. Kreatywna i rozważna jednocześnie . Miłośniczka zwykłej codzienności, która w każdym jej skrawku potrafi dostrzec magię. Blogerka, copywriterka, ale przede wszystkim pasjonatka fotografii i pięknych wnętrz.