Listwy i cokoły kuchenne

Do niedocenianych elementów zabudowy meblowej należą z pewnością cokoły, wszelkie listwy wykończeniowe i wieńczące szafki, nóżki meblowe czy listwy przyblatowe. Ich obecność – choć konieczna, ginie w morzu innych, bardziej reprezentacyjnych elementów. Zupełnie niesłusznie, bo to właśnie te drobne detale są przysłowiową „kropką nad i”. Gdyby nie estetyczne elementy wykończeniowe, całościowy obraz kuchni byłby zgoła inny.

Meble kuchenne na nóżkach – złoty standard współczesnej produkcji mebli

Trudno szukać innowacyjnych pomysłów w zakresie konstrukcji mebli kuchennych. Nikt przecież nie będzie wymyślał na nowo koła: skoro wypracowano pewne standardy, które doskonale sprawdzają się w kuchniach, to nie ma sensu ich zmieniać. Takim ustalonym standardem jest określony sposób budowania szafki kuchennej, która składa się z dwóch boków, wieńca dolnego, górnego i tylnej ścianki.
Postęp w projektowaniu kuchni jest jednak stały i widoczny gołym okiem: co rusz na rynku pojawiają się jakieś nowinki techniczne. I choć może nóżek kuchennych nie można nazwać rewolucją, to jednak są one pewną nowością. Meble kuchenne na nóżkach są aktualnie standardem, który wyparł szafki posadowione na podłodze na bokach konstrukcyjnych.

Mówiąc bardziej obrazowo: w meblach, w których nie ma nóżek kuchennych, ich rolę przejmują boki stanowiące elementy konstrukcyjne korpusu szafki. Poważnym minusem takiego rozwiązania jest trudność w skutecznym wypoziomowaniu szafek, ciężko je również ujarzmić na niezbyt równym podłożu. Tak skonstruowane meble są też bardziej narażone na ewentualne uszkodzenie np. na wypadek kontaktu z wodą. Wystarczy odrobina rozlanego płynu, by płyta meblowa wchłonęła wilgoć i nieestetycznie napęczniała. Wśród nóżek meblowych wyróżniamy dwa ich rodzaje: „techniczne”, wykonane z tworzywa sztucznego, przeznaczone do ukrycia za cokołem, oraz ozdobne, dekoracyjne.

Nóżki meblowe dedykowane do szafek wykończonych cokołem nie są szczególnie urodziwe, ale nie taka jest ich funkcja. Pozwalają one na dokładne wypoziomowanie kuchni, chronią meble przed ewentualnym zalaniem. Dzięki nóżkom możliwe jest również wyregulowanie wysokości mebli.
Z kolei meble kuchenne na nóżkach widocznych to doskonały sposób, by nadać kuchni optycznej lekkości. Uniesione nad ziemią meble, z wyeksponowanymi, ozdobnymi nóżkami to z pewnością jeden z elementów dekoracyjnych w kuchni.

Cokoły do mebli kuchennych – jakie wybrać?

Cokoły do mebli kuchennych możemy najogólniej podzielić na dwie grupy: wsunięte pod szafki lub wystające poza ich obrys. W większości przypadków we współcześnie projektowanych kuchniach stosuje się cokoły wsunięte. Jest to podyktowane przede wszystkim wygodą. Stojąc przy blacie dużo wygodniej wykonuje się wszelkie kuchenne czynności, gdy palce stóp mogą być delikatnie wsunięte pod szafki – co jest możliwe właśnie dzięki cofniętemu cokołowi. Cokół zlicowany z szafkami lub wysunięty poza ich obrys będzie wymuszał nienaturalną pozycję, wymagającą od użytkownika lekkiego odsunięcia się od linii blatu. Ta pozycja jest dla gotującej osoby mniej wygodna i ergonomiczna, szybciej też wywołuje zmęczenie i ból kręgosłupa. Z tego też powodu chętniej wybieraną opcją jest cokół cofnięty. Inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku kuchni stylizowanych – tutaj często spotykanym rozwiązaniem są cokoły wysunięte względem szafek (wystające poza ich obrys). Takie cokoły są masywne, często bogato frezowane, bardzo dekoracyjne. Pasują jednak tylko do okazałych kuchni i – szczerze mówiąc – delikatnie utrudniają pracę w kuchni. Dobrze więc sprawdzą się w kuchniach reprezentacyjnych, z których korzysta się przy wyjątkowych okazjach. Na codzienne potrzeby dużo wygodniejszy jest cokół wsunięty. Na etapie projektowania całego wnętrza warto zwrócić uwagę, by – jeśli to możliwe – cokoły kuchenne miały taką samą wysokość jak listwy przypodłogowe. Identyczna wysokość tych dwóch elementów wygląda wyjątkowo korzystnie i harmonijnie. Ułatwia to również montaż kuchni. Cokoły do mebli kuchennych mogą być wykonane z tego samego materiału, co fronty kuchenne, ale zdarzają się również cokoły o bardziej awangardowym wykończeniu. Przykładem może być np. cokół oklejony folią lustrzaną do złudzenia imitującą lustro. Cokół do mebli kuchennych może być również podświetlony. Podświetlenie dolnego segmentu zabudowy kuchennej jest szczególnie doceniane przez właścicieli kuchni połączonej z salonem. Podświetlony cokół to dodatkowe źródło światła wieczorową porą, które może śmiało pełnić funkcję jedynego punktu świetlnego, rozpraszającego ciemność np. podczas oglądania telewizji lub wieczornych rozmów rodzinnych.

Zwieńczenie mebli kuchennych – mniej znane. A czy potrzebne?

Mniej popularne od cokołów są listwy wykańczające wieńczące zabudowę kuchenną w jej górnej części. Nie są one elementem obowiązkowym w kuchni. Czasem jednak okazują się bardzo przydatne. Są dobrym rozwiązaniem w kuchniach stylizowanych. Bogato zdobione, frezowane stanowią „kropkę nad i” we wnętrzach angielskich lub klasycznych. W kuchniach nowoczesnych lub skandynawskich dużo lepiej będą wyglądać proste, minimalistyczne listwy, których zadaniem będzie głównie niwelowanie ewentualnych krzywizn sufitu (w przypadku szafek górnych sięgających do sufitu). Nie są więc niezbędne i tam, gdzie sufit na to pozwala, można z nich w ogóle zrezygnować. Oczywiście listwy wieńczące do mebli kuchennych mogą być stosowane również do szafek, które nie sięgają aż do sufitu. Mówimy wtedy o listwie górnej. Najrzadziej spotykanym rozwiązaniem jest stosowanie listew wieńczących dolnych, montowanych w dolnej części szafek górnych.

Listwy przyblatowe – niezbędny element wykończenia każdej kuchni

Listwy przyblatowe służą estetycznemu wykończeniu styku blatu kuchennego ze ścianą, do której przylega. Szczelina pomiędzy blatem i ścianą to newralgiczny punkt, dla którego szczególnym zagrożeniem jest kontakt z wodą – a o to w kuchni nietrudno. Dzięki zastosowaniu listwy przyblatowej miejsce to chronione jest właśnie przed wodą, która mogłaby doprowadzić do uszkodzenia blatu, ale również przed okruchami i innymi zabrudzeniami, które mogłyby wpadać za szafkę. Listwa przyblatowa z powodzeniem maskuje również ewentualne krzywizny ściany i inne drobne niedoskonałości. Dzięki szerokiej palecie dekorów, listwa może być idealnie dobrana do blatu kuchennego. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by dobierać ją w sposób bardziej awangardowy: np. do drewnopodobnego blatu wybrać listwę w antracytowym wykończeniu. Do listew przyblatowych dopasować można pasujące elementy wykończeniowe – krawędziowe oraz narożniki zewnętrzne i wewnętrzne, które estetycznie łączyć będą listwę w rogach.

Kuchnia pełna listew

Jak się okazuje, wyposażenie kuchni obfituje w różnego rodzaju listwy. Począwszy od listew cokołowych, przez listwy wieńczące, przyblatowe, oświetleniowe typu LED pod szafkami górnymi, kończąc na rzadziej spotykanych silikonowych listwach pod meblami kuchennymi. Czym jest ta ostatnia? Czasem w przykładowych kuchniach prezentowanych w salonach meblowych zdarza się spotkać z sytuacją, że cokół wykańcza silikonowa listwa pod meble kuchenne. Listwa ta ma zabezpieczać cokół przed kontaktem z wodą, który wynikać może z normalnego użytkowania kuchni – ot, wystarczy niedokładnie odciśnięty mop podczas sprzątania podłogi, by pod meble dostała się zbyt duża ilość wilgoci. Niestety, listwy silikonowe nie są idealnym lekarstwem na ten ból: wbrew pozorom nie chronią tak skutecznie, jak mogłoby się wydawać. Są też estetyczne tylko przez chwilę – po jakimś czasie zaczynają się robić żółte, mętnieją i niepotrzebnie szpecą kuchnię. Ponadto woda, która przypadkowo dostanie się do takiej listwy, ma utrudniony odpływ z niej, co powoduje, że płyta meblowa może ulec większemu uszkodzeniu, niż gdyby listwy nie było i woda po prostu by odpłynęła lub odparowała.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Marta Langner
Marta Langner
Prawie zawsze perfekcjonistka, zawsze estetka. Introwertyczka i wyjątkowo wrażliwa osobowość o artystycznych zapędach. Kreatywna i rozważna jednocześnie . Miłośniczka zwykłej codzienności, która w każdym jej skrawku potrafi dostrzec magię. Blogerka, copywriterka, ale przede wszystkim pasjonatka fotografii i pięknych wnętrz.