Szare meble kuchenne

Szarość jako kolor przewodni w kuchni bije w tej chwili rekordy popularności. Właściwie nie powinno to dziwić – neutralność tej barwy i łatwość łączenia jej z innymi kolorami i dekorami powoduje, że jest ona bardzo wdzięczna do aranżacji. Spośród wszystkich możliwych połączeń i wariacji na temat koloru szarego, bodaj najpopularniejszym wariantem są meble kuchenne szare z drewnem. Fenomen tego połączenia jest łatwy do wytłumaczenia: chłodna i neutralna szarość zestawiona z ciepłym odcieniem drewna to kombinacja, przy której nie da się popełnić rażących błędów aranżacyjnych.

Szare meble w kuchni

Szare meble w kuchni to bardzo szerokie pojęcie, pod którym mogą się kryć meble ciemne – grafitowe czy antracytowe, ale również jasne – popielate czy bardziej w odcieniu błękitnej, gołębiej szarości. Oczywiście sam kolor mebli to nie wszystko. Duże znaczenie dla ostatecznego wizerunku kuchni będzie miał również stopień ich połyskliwości, jak również rodzaj frontów. Proste lub stylizowane – mimo zastosowaniu identycznego koloru będą prezentować się zupełnie inaczej i należy mieć tego świadomość. Intensywność koloru najczęściej podyktowana jest zaplanowaną wcześniej stylistyką. Meble kuchenne grafitowe są bardzo popularnym rozwiązaniem w przypadku nowoczesnych kuchni. Zestawione z drewnianym blatem, uzupełnione o inne drewniane elementy (takie jak akcesoria kuchenne czy dekoracyjne lamele na ścianach) dają bardzo przyjemny efekt wizualny i balans kolorystyczny. W zasadzie trudno tu popełnić błąd, a taka kuchnia zawsze będzie wyglądać dobrze. Do kuchni stylizowanych: klasycznych, angielskich lub sielskich częściej wybierane są jasne odcienie, często niewiele różniące się od bieli. Szafki kuchenne szare o bardzo jasnym nasyceniu koloru doskonale uwidaczniają ozdobne frezy i płyciny na frontach.

Nowa kuchnia, szare meble – dobry pomysł czy aranżacyjna nuda?

Niezależnie od tego, czy kuchnia projektowana jest samodzielnie przez właściciela, czy robi to za niego biuro projektowe lub stolarz, szare meble do kuchni zawsze będą dobrym rozwiązaniem.
Dużo trudniej jest stworzyć pasujące do siebie, odważne i nietypowe połączenia kolorystyczne odbiegające od podstawowej palety barw – wymaga to wiedzy, pewnej wyobraźni i sporej dozy poczucia estetyki. Sęk jednak w tym, że takie nietypowe zestawienia szybciej się nudzą i wychodzą z mody. Tymczasem szarość jest neutralna i będzie doskonałą propozycją szczególnie dla wszystkich tych osób, które mają problemy z podejmowaniem decyzji lub stawiają na projekty ponadczasowe. Takie uniwersalne, wytrzymujące próby czasu rozwiązania są również szczególnie bliskie osobom, które zamierzają dużo zainwestować w kuchnię i nie planują jej wymieniać przez kolejnych kilka lat. Wbrew pozorom szara kuchnia nie musi być nudna. Nie można zapominać o tym, że meble szare kuchenne stanowią doskonałą bazę dla wszelkich kolorowych dodatków – szarość może stanowić tło dla abstrakcyjnej sztuki, barwnych doniczek na parapetach czy kolorowych przyborów kuchennych.

Kuchnia w dwóch kolorach

Meble nie muszą charakteryzować się jednobarwnością. Wprost przeciwnie – wprowadzenie drugiego koloru doda zabudowie kuchennej energii i dynamiki. Idąc tą drogą można wybrać dwa warianty. Jednym z nich jest połączenie szarości z jakimś dekorem (drewnianym, kamiennym), drugim – kombinacja z innym kolorem. Spośród wszystkich barw najczęściej wybierana jest biel, która dobrze komponuje się z szarością, a jednocześnie świetnie współgra z innymi barwami. Nie będzie więc stanowiła przeszkody w dowolnym aranżowaniu kuchennej przestrzeni. Biało szare meble kuchenne to harmonijne połączenie, które można realizować na kilka sposobów. Jednym z nich jest zróżnicowanie kolorystyczne w obrębie zabudowy górnej i dolnej: dobrze prezentować się będzie dolna zabudowa w ciemniejszym, szarym odcieniu, a górne szafki białe. To szczególnie dobre rozwiązanie dla osób marzących o szarych kuchniach, ale dysponujących niewielką przestrzenią. Biel górnych szafek rozjaśni i nie będzie przytłaczać, a szarość dolnej zabudowy może być urzeczywistnieniem wnętrzarskich marzeń o ciemnej kuchni. Innym sposobem na połączenie szarości z bielą to zaprojektowanie korpusów i frontów meblowych w dwóch kolorach. Jeśli jest to duża kuchnia szare fronty i białe korpusy sprawdzą się wyśmienicie. W małych pomieszczeniach meble kuchenne szaro białe lepiej będą się prezentować z przewagą bieli.

Aranżacje kuchni z szarymi meblami

Szare meble kuchenne sprawdzą się w różnorakich stylizacjach. Niezależnie od tego, czy będzie to styl nowoczesny, angielski, skandynawski, boho czy japandi – szarość może przybierać różne formy, ale zawsze będzie się prezentować nad wyraz szlachetnie. W rękach inwestora pozostaje decyzja, jaki kierunek obierze w swoich zamierzeniach – od tego zależeć będą szczegółowe wytyczne związane w realizacją nie tylko zabudowy kuchennej, ale w ogóle aranżacją całego pomieszczenia. Jeśli marzą nam się nowoczesne meble kuchenne szary połysk będzie doskonałym wyborem. Daje on poczucie elegancji i luksusu – w sam raz np. dla stylu glamour. Jeśli obieramy kierunek skandynawski i chcemy dobrać meble kuchenne szary mat będzie idealnym tłem. Spokojny, zrównoważony, pozwoli na wyeksponowanie pozostałych elementów wyposażenia. Matowa szarość jest szczególnie ceniona przez amatorów prostych form, minimalizmu i dobrej jakości. Generalnie szarość bardzo lubi się z naturalnym materiałami i wspaniale z nimi komponuje. Kombinacja szarości i drewna, naturalnego kamienia lub cegły daje spektakularne efekty.

Kolor ścian do szarej kuchni

Kuchnia to nie tylko meble. To również całe jego otoczenie, począwszy od stolarki okiennej i drzwiowej, podłogi, przed dobór odpowiedniego oświetlenia, na kolorze ścian skończywszy. I choć tych elementów jest sporo, to na większość z nich nie mamy wpływu. W związku z tym najczęściej zadawanym przez inwestorów pytaniem jest: „Planuję szare meble kuchenne, jaki kolor ścian będzie do nich pasował”? Mimo, że pytanie jest proste, wymaga złożonej odpowiedzi.
Kolor ścian w kuchni do szarych mebli może być idealnie dobrany – tak, że meble będą się „stapiać” ze ścianą. Dzięki temu meble nie będą się „odcinać” od ścian, tylko stworzą harmonijną całość. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w przypadku jasnych tonacji szarości. W przypadku antracytu i grafitu pomalowanie ścian w kuchni na taki sam odcień spowoduje, że w pomieszczeniu zrobi się ciemno i ponuro, a sama kuchnia będzie sprawiać przytłaczające wrażenie. Nie jest oczywiście powiedziane, że do szarej kuchni pasować będą wyłącznie szare ściany. Równie zachowawczym i bezpiecznym rozwiązaniem będzie klasyczna, czysta biel. Ściany mogą również stanowić element kontrastowy do mebli kuchennych i być barwnym akcentem zapobiegającym nudzie. Poszukując urozmaicenia w pomieszczeniach, warto zdecydować się właśnie na „plamy” koloru w postaci ścian niż mebli – jeśli barwne akcenty nam się znudzą, łatwiej i taniej jest przemalować ściany, niż wymienić meble. W pogoni za kolorem warto skierować uwagę na barwy raczej przygaszone niż krzykliwe: lepiej więc sprawdzi się zieleń w szałwiowej, aniżeli limonkowej odsłonie. Analogicznie: jeśli niebieski, to lepiej granat niż turkus. Jeśli pomarańczowy, to raczej zgaszony, brudny rdzawy, niż kolor soczystego owocu pomarańczy. Ostrożnie z kolorem (w jakiejkolwiek formie) w mieszkaniach przeznaczonych na wynajem: tu lepiej postawić na neutralną bazę i pozostawić lokatorowi przestrzeń na własną kreację pomieszczenia.

Marta Langner
Prawie zawsze perfekcjonistka, zawsze estetka. Introwertyczka i wyjątkowo wrażliwa osobowość o artystycznych zapędach. Kreatywna i rozważna jednocześnie . Miłośniczka zwykłej codzienności, która w każdym jej skrawku potrafi dostrzec magię. Blogerka, copywriterka, ale przede wszystkim pasjonatka fotografii i pięknych wnętrz.