Mała kuchnia – wbrew nazwie – bywa niemałym wyzwaniem i powodem troski jej przyszłych użytkowników. Obawiają się oni, że wielkość pomieszczenia nie pozwoli na zaaranżowanie funkcjonalnej kuchni i utrudni wygodne korzystanie z niej. Najczęściej z małą kuchnią muszą mierzyć się mieszkańcy bloków. Bywa ona również wyzwaniem dla osób adaptujących pomieszczenia na poddaszu.
Przy urządzaniu niewielkiej kuchni warto skorzystać z porad doświadczonych projektantów wnętrz lub nawet stolarzy. Ich rady mogą nas uchronić przed błędnymi decyzjami, których konsekwencje przyszłoby nam ponosić w nowej ale niewygodnej kuchni. Trzeba liczyć się z tym, że wielkość pomieszczenia może wymusić na nas odejście od utartych schematów. W zamian za to możemy zyskać ergonomiczną i komfortową w użytkowaniu kuchnię.
Mała kuchnia w bloku
Bolączką mieszkań w bloku jest często niewielki metraż i konieczność „upchnięcia” na niewielkiej przestrzeni wielu funkcji. Jeśli kuchnia jest osobnym, wydzielonym pokojem – wtedy jej aranżacja jest ograniczona do danego pomieszczenia. Jeśli natomiast mamy do czynienia z aneksem kuchennym umieszczonym w obrębie pokoju dziennego, możemy się pokusić o nieznaczne przedłużenie strefy kuchni w kierunku salonu. Taki zabieg często znacząco podnosi komfort użytkowania, a zabudowa stojąca na granicy kuchni i salonu może pełnić dwojaką funkcję: od strony kuchni może być miejscem do przechowywania, a od strony salonu – strefą do siedzenia i szybkiego spożywania posiłków.
Mała kuchnia na poddaszu
Z innym problemem muszą się zmagać właściciele kuchni na poddaszu: ich ogranicza nie tylko niewielki metraż, ale również kłopotliwe skosy. Kuchnia na poddaszu może być komfortowa, jednak jej aranżacja jest uzależniona od parametrów pomieszczenia. Zbyt niskie ścianki kolankowe nie pozwolą na wykorzystanie przestrzeni bezpośrednio pod skosami, wysokie natomiast bez problemu umożliwią stworzenie w pełni funkcjonalnej kuchni. Jeśli ścianka kolankowa jest tylko odrobinę za niska, by ustawić tam meble kuchenne – dobry stolarz może zaproponować zastosowanie głębszego blatu, co zmieni proporcje pomieszczenia i pozwoli na wykonanie zabudowy pod skosem (pogłębienie blatu spowoduje „odsunięcie” użytkownika kuchni od skosu i pozwoli mu na korzystanie z blatu w pozycji wyprostowanej). Dobrze by było, gdyby na blat kuchenny umieszczony pod skosem padało światło dzienne. Warto to przemyśleć już na etapie projektowania i planowania pomieszczeń na poddaszu.
Mała wąska kuchnia
Wyzwaniem są pokoje zwane z racji swych proporcji „tramwajami” lub „pociągami”. W takich pomieszczeniach niejako wymuszone jest rozwiązanie w postaci jednego ciągu szafek kuchennych. Warto przy tym zwrócić uwagę na prawidłowe ustawienie sprzętów. Zgodnie z zasadami ergonomii w pierwszej kolejności powinna być umieszczona lodówka, następnie zlew, a na końcu piec i piekarnik. Niestety, często zastany układ pomieszczenia i brak możliwości modyfikacji istniejącej instalacji wymusza na inwestorach pewne odstępstwa od schematów – o których właśnie była mowa powyżej. W takim przypadku kolejność sprzętów jest uzależniona od położenia odpływów i innych stałych elementów, a nam pozostaje skoncentrować się na wykorzystaniu atutów i maskowaniu mankamentów pomieszczenia. Zdecydowaną zaletą małych kuchni jest ich kompaktowość – wszystkie niezbędne sprzęty są zawsze w zasięgu ręki i nie trzeba daleko po nie sięgać, co ułatwia i skraca czas przygotowywania potraw.
Mała kuchnia w kształcie litery L
Pomieszczenia o nieco innych proporcjach pozwalają już na wykonanie zabudowy kuchennej w kształcie litery L. W takim przypadku zagospodarowana jest jedna dłuższa i jedna krótsza ściana. Jeśli tylko mamy taką możliwość – warto wykorzystać ten fakt i wykonać zabudowę w kształcie litery „L” zamiast jednego ciągu mebli. W trakcie użytkowania okazuje się najczęściej, że szafki kuchenne szybko się zapełniają i występuje deficyt miejsca – dodatkowa zabudowa na krótszej ścianie to dodatkowe miejsce do przechowywania i szansa na utrzymanie porządku w kuchni. Krótszy bok często umieszczony jest na ścianie z oknem, pod którym powieszony jest grzejnik. Wykonując zabudowę, warto mieć na uwadze konieczność cyrkulacji powietrza. Należy więc zamontować w blacie nad grzejnikiem kratkę wentylacyjną, by umożliwić jego swobodny obieg.
Mała kuchnia w kształcie litery U
Największe pole do popisu mają właściciele kuchni, w których można wykonać zabudowę na planie litery „U”. Taka zabudowa pomieści już dużo mebli i sprawi, że kuchnia będzie w pełni funkcjonalna. Projektując kuchnię w kształcie litery U należy mieć na uwadze, by naprzeciwległe ciągi szafek kuchennych były oddalone od siebie przynajmniej o 90cm, co pozwoli na swobodne poruszanie się między nimi. Należy również pamiętać, że w takim układzie istnieje duże ryzyko kolizji frontów kuchennych podczas otwierania szafek leżących naprzeciw siebie. Warto więc ich ustawienie zaprojektować w taki sposób, by po jednej stronie znalazły się szafki ze sprzętem używanym na co dzień, a po drugie rzadko stosowane utensylia kuchenne. To zminimalizuje ryzyko częstych kolizji frontów.
Mała kuchnia z wyspą
W przypadku pomieszczeń na planie kwadratu lub nawet niewielkich kuchni połączonych z salonem istnieje możliwość umieszczenia w nich wyspy, która może pełnić różne funkcje. Może ona być dodatkowym miejscem do pracy lub miejscem do spożywania posiłków, może również pełnić funkcję barku. Jeśli z jednej jej strony wykonamy podwyższenie – wyspa będzie pełniła funkcję parawanu zasłaniającego kuchenny rozgardiasz. Niewielka kuchnia nie skreśla możliwości wykonania wyspy kuchennej, jednak jej minimalna głębokość powinna wynosić 60 cm, a szerokość 80-100cm. Tylko taka wielkość wyspy gwarantuje wygodę użytkowania i sens stawiania jej w kuchni.
Mała kuchnia z salonem
Najpowszechniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie wyspy w przypadku połączenia kuchni z salonem. Ustawienie mebla na granicy pokoju dziennego i kuchni pozwoli na wyznaczenie wyraźnej granicy między tymi pomieszczeniami, ale jednocześnie nie będzie stanowić bariery. Popularność tego rozwiązania jest uzasadniona. Brak ściany między kuchnią a salonem pozwala osobie gotującej w pełni uczestniczyć w życiu rodzinnym i nie powoduje jej odizolowania. Jednocześnie w małych pomieszczeniach wyspa może być miejscem do spożywania posiłków, z powodzeniem zastępując stół. W małych mieszkaniach najczęściej nie ma możliwości wydzielenia osobnej jadalni – a wyspa jest jej doskonałym zamiennikiem. W przypadku, gdy mamy do czynienia z mikroskopijnym pomieszczeniem, w którym docelowo ma znaleźć się kuchnia, warto rozważyć usunięcie ściany dzielącej kuchnię z sąsiednim pomieszczeniem. Znacznie poprawi to proporcje pomieszczenia i zwiększy możliwości aranżacyjne. Oczywiście decyzja ta powinna być skonsultowana z architektem lub konstruktorem.
Mała kuchnia z jadalnią
Są takie osoby, które nie wyobrażają sobie funkcjonowania rodziny bez stołu i nie chcą z niego rezygnować. Nic dziwnego – czasem to jedyne miejsce, w którym potrafimy w jednym czasie zgromadzić wszystkich członków rodziny. Nie zawsze jednak jest możliwość, by na jadalnię przeznaczyć osobne pomieszczenie. W takim przypadku najlepszą lokalizacją jest kuchnia. To o tyle wygodne rozwiązanie, że pozwala na szybkie i niekłopotliwe podawanie dań. Małe pomieszczenie wymusza co prawda zastosowanie kompaktowych mebli, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by były one wygodne w użytkowaniu. W małej kuchni możemy się zdecydować na różne rozwiązania oszczędzające miejsce – np. stoliki ze składanymi blatami czy składane krzesełka.
Mała kuchnia w zabudowie
Doskonałym rozwiązaniem w małych mieszkaniach, z połączonymi w jedną przestrzeń pomieszczeniami jest wykonanie kuchni w zabudowie. W momencie, gdy kuchnia nie jest używana, może być schowana za zamkniętymi frontami – wystarczy je otworzyć, by mieć dostęp do kompletnej, funkcjonalnej kuchni. Zamknięcie kuchni w zabudowie powoduje, że gdy jej nie używamy jest dyskretnie schowana i nie rzuca się oczy. W takiej kuchni muszą zmieścić się podstawowe sprzęty: piekarnik z płytą grzewczą, zlewozmywak, kosz na śmieci, kilka szafek do przechowywania i niewielki blat roboczy. Kuchnię w zabudowie, przy odrobinie umiejętności technicznych można wykonać we własnym zakresie – w przeciwnym wypadku warto wykonać meble na zamówienie.
Mała kuchnia z oknem
Idealnie jest, gdy miejsce przeznaczone na kuchnię ma okno – niezależnie od tego, czy pomieszczenie to jest ulokowane na parterze, czy na poddaszu. Dzięki przeszkleniom jest ono jaśniejsze i lepiej doświetlone, a to z kolei powoduje, że wydaje się większe, niż w rzeczywistości. Czynności, które wymagają pewnej precyzji lepiej jest wykonywać w miejscu dobrze oświetlonym, pamiętając o tym, że praca w półmroku nie tylko męczy oczy, ale jest też niebezpieczna – zaś w kuchni o zranienia nietrudno. Miejsce pod oknem warto więc przeznaczyć na blat roboczy lub umieścić tam zlewozmywak.
Mała kuchnia jak urządzić
Urządzając małą kuchnię, należy się trzymać pewnych podstawowych zasad obowiązujących w aranżacji wszystkich niewielkich pomieszczeń. Po pierwsze, warto stosować jasne kolory, które optycznie powiększą pokój. Ta sama zasada dotyczy mebli. Najlepiej, by miały one ten sam odcień jak ściana – to spowoduje, że wizualnie wtopią się w tło i będą wyglądały lżej. Biorąc pod uwagę wielkość pomieszczenia – warto maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i wykonać zabudowę do samego sufitu. Optymalnie, by podłoga była taka sama jak w innych pomieszczeniach i nie wyznaczała wyraźnej granicy kuchni, co spowoduje, że pomieszczenie będzie się wydawało większe.
Galerie, projekty, aranżacja, inspiracje, pomysły.
Kuchnia niewielkich rozmiarów może być wyzwaniem, ale ogrom otaczających nas inspiracji pozwoli Ci ją z powodzeniem urządzić. Warto powielać sprawdzone rozwiązania i podpatrywać propozycje najlepszych projektantów, by zyskać niepowtarzalną i komfortową kuchnię – przy czym jej wielkość nie będzie tu miała żadnego znaczenia.