Kuchnia z salonem

Kuchnia i salon to pomieszczenia, w których w ciągu dnia spędzamy najwięcej czasu, dlatego tak ważne jest, by ich aranżacja była przemyślana i dostosowana do naszych potrzeb. W dobie ciągłego zabiegania i chronicznego braku czasu, bezustannie poszukujemy rozwiązań, które pozwalają zoptymalizować naszą codzienność i sprawiają, że życie jest po prostu łatwiejsze i przyjemniejsze. Jednym z takich rozwiązań jest urządzenie domowej przestrzeni w ten sposób, by jednocześnie wykonywać obowiązki domowe i spędzać czas z rodziną. To między innymi dlatego tak popularne stało się łączenie salonu z kuchnią.

Jak urządzić salon z kuchnią?

Kuchnia otwarta na salon, dzięki jednolitej podłodze całość jest spójna
Kuchnia otwarta na salon, dzięki jednolitej podłodze całość jest spójna

Wielu inwestorów na etapie planowania swojego domu lub mieszkania zadaje sobie pytanie, jak urządzić salon z kuchnią. Poza efektem estetycznym ważna jest również funkcjonalność tego pomieszczenia łączącego w sobie dwie przeciwstawne funkcje: pracy i odpoczynku. Ponadto, należy brać również pod uwagę upodobania i zwyczaje pozostałych użytkowników. Jeśli jeden z mieszkańców jest miłośnikiem gotowania, ale jego działania wymagają użycia głośnego sprzętu, to oczywistym jest, że będzie to uciążliwe dla pozostałych domowników. Ciche kuchenne działania nie powinny zakłócić domowego rytmu dnia i raczej nie będą dla nikogo problemem – kłopotem mogą być natomiast unoszące się zapachy gotowania. Urządzając kuchnię z salonem warto więc przemyśleć również kwestię niwelowania pewnych uciążliwości, w tym usuwania nieprzyjemnych zapachów.

Kuchnia otwarta na salon

Kuchnia otwarta na salon jest jedyną słuszną opcją dla osób nie lubiących przebywać w samotności. Połączenie kuchni z pokojem, w którym przebywają pozostali mieszkańcy to priorytet dla osób, dla których liczy się nieustanny kontakt z drugim człowiekiem. Docenią je również posiadacze małych dzieci – dzięki takiemu rozwiązaniu rodzice mają maluchy na oku nawet podczas gotowania czy sprzątania. Wspólna przestrzeń do gotowania i odpoczynku pozwala scalić całą rodzinę. Jest również nieodzowna, gdy lubimy przyjmować gości.

Mała kuchnia z salonem

Nieduża kuchnia otwarta na salon
Nieduża kuchnia otwarta na salon

Mała kuchnia z salonem często jest wyzwaniem aranżacyjnym, by na stosunkowo niewielkiej przestrzeni zmieścić wszystko to, co niezbędne. W takim przypadku w sukurs przychodzą sprytne rozwiązania, jak np. niewielkie, kompaktowe sprzęty AGD lub sprzęty typu 2w1, składane stoły czy krzesła lub zmyślne schowki (np.w cokołach). Dobrym pomysłem jest również zamówienie mebli kuchennych na wymiar, co pozwoli maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Warto zdecydować się na zabudowę do samego sufitu, co znacząco zwiększy powierzchnię do przechowywania. Naszym sprzymierzeńcem będą również jasne barwy, które po pierwsze optycznie powiększą niewielkie pomieszczenie, a po drugie będą stanowić dyskretne to dla mebli i dekoracji umieszczonych w części salonowej.

Mały salon z kuchnią

Duża kuchnia z częścią jadalną połączoną z niewielkim salonem
Duża kuchnia z częścią jadalną połączoną z niewielkim salonem

Czasem połączenie salonu z kuchnią wymuszone jest warunkami lokalowymi. Mały salon z kuchnią sprawdzi się bowiem lepiej, aniżeli mikroskopijny salon i jeszcze mniejsza kuchnia jako dwa osobne, wydzielone pomieszczenia. Połączenie ich w jedną, wspólną przestrzeń sprawia, że pomieszczenie nabiera „oddechu”, staje się bardziej przestronne, przestaje przytłaczać i jest o wiele łatwiejsze w aranżacji niż dwa małe pomieszczenia. Często to jedyna możliwość, by naturalnie doświetlić kuchnię, która wcześniej nie miała dostępu do okna, a co za tym idzie – światła dziennego.

Kuchnia z wyspą i salonem

Wyspa oddzielająca salon od kuchni służy też za miejsce do posiłków
Wyspa oddzielająca salon od kuchni służy też za miejsce do posiłków

Optymalnie, gdy poza strefą gotowania w kuchni połączonej z salonem udaje się jeszcze wydzielić część do spożywania posiłków. Nie musi to być stół z krzesłami – równie dobrze w tej roli sprawdzi się wyspa kuchenna. W takim przypadku musi ona mieć głębokość wystarczającą, by móc wygodnie przy niej usiąść i zjeść posiłek. Jej niezaprzeczalnym atutem jest to, że spełnia ona dwojaką funkcję: służy jako przestrzeń robocza (z blatu możemy korzystać podczas przygotowywania posiłków) oraz jako stół. Idealnie, gdy wyspa jest na tyle głęboka, że z jednej strony mieści szafki kuchenne, a drugiej pozostawia przestrzeń do siedzenia. Kuchnia z wyspą i salonem to wręcz idealne rozwiązanie dla rodzin, które chcą spędzać razem czas i cenią każdą wspólną chwilę.

Nowoczesny salon z kuchnią

Nowoczesne połączenie - kuchnia ze stołem i nieduży salon
Nowoczesne połączenie – kuchnia ze stołem i nieduży salon

Dobrze dobrane meble kuchenne pomogą podkreślić charakter salonu. Meble utrzymane w odpowiedniej stylistyce sprawią, że całe pomieszczenie będzie harmonijne. Nowoczesny salon z kuchnią powinien być urządzony spójnie, z dbałością o detale. Jeśli więc dążymy do urządzenia wnętrza w naturalnej odmianie stylu skandynawskiego, to konsekwentnie trzymajmy się obranej kolorystyki zarówno w obrębie części salonowej, jak i kuchni. Dużym faux pas byłoby tu np. wstawienie mebli kuchennych w jaskrawozielonym kolorze. Dobrą praktyką jest powielanie tych samych elementów w części wypoczynkowej i kuchni. Przykładem może być zastosowanie takich samych lamp wiszących nad stolikiem kawowym i wyspą – ta powtarzalność sprawi, że wnętrze nabierze klasy i elegancji.

Salon z kuchnią i jadalnią

Przestronna kuchnia połączona z jadalnią i przechodząca w salon
Przestronna kuchnia połączona z jadalnią i przechodząca w salon

Szczęściarze dysponujący dużą powierzchnią mieszkalną mogą się pokusić o stworzenie przestrzeni idealnej, łączącej w sobie salon, kuchnię i jadalnię. Jeśli warunki na to pozwalają, warto zastosować pewną logikę, ustawiając stół w pobliżu kuchni i pozostawiając część wypoczynkową w pewnym oddaleniu. Dzięki temu miejsce spożywania posiłków nie będzie nadmiernie oddalone od miejsca ich przygotowywania, co szczególnie docenią osoby często przyjmujące gości. Dzięki takiemu rozwiązaniu potrawy szybko znajdą się na stole i nie zdążą ostygnąć, zanim trafią do ust biesiadników. Wielkość stołu należy oczywiście dostosować do wielkości pomieszczenia. Zbyt duży stół w za małej przestrzeni niepotrzebnie ją zagraci i sprawi, że będzie wyglądała na mniejszą, niż jest w rzeczywistości. W małych przestrzeniach warto rozważyć stół okrągły, który zajmuje mniej miejsca i jest mniej niebezpieczny (ze względu na brak wystających ostrych krawędzi). Ważne jest też zachowanie ciągów komunikacyjnych. Stół ustawiony w przejściu nie zagości tam długo: stanie się źródłem niepotrzebnych nerwów i frustracji i prędzej czy później będzie musiał opuścić tę przestrzeń.

Kuchnia z salonem w bloku

Kuchnia z salonem w bloku jest dobrym pomysłem, pod warunkiem, że pomieszczenia te sąsiadują ze sobą. W innym razie wizja poważnego (pochłaniającego ogromne środki finansowe i czas) remontu często skutecznie odstrasza inwestorów przed takim rozwiązaniem. Łączenie kuchni z salonem wiąże się oczywiście z pewnymi niedogodnościami remontowymi – ale warto je podjąć zwłaszcza, jeśli ich realizacja nie wymaga przenoszenia instalacji wodno – kanalizacyjnej. W efekcie otrzymujemy pomieszczenie łatwiejsze w aranżacji, a mieszkanie staje się bardziej przestronne i nowoczesne. Kuchnia połączona z salonem może być również dodatkowym atutem przy ewentualnej późniejszej sprzedaży lub chęci wynajmu mieszkania.

Kuchnia z salonem według powierzchni

Dzięki podestowi kuchnia jest jednocześnie połączona i wydzielona
Dzięki podestowi kuchnia jest jednocześnie połączona i wydzielona

Wiadomo, że im większe pomieszczenie, tym łatwiejsza jego aranżacja, Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by już w pomieszczeniu o powierzchni 20m2 zrobić kuchnię połączoną z salonem. W takim przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na maksymalne wykorzystanie przestrzeni przeznaczonej na kuchnię. Oczywistym jest, że nie będzie to pełnowymiarowa zabudowa z ogromną ilością blatów roboczych – mówimy tu raczej o aneksie kuchennym, zajmującym jedną ścianę. W tak niewielkim pomieszczeniu nie ma miejsca na niepotrzebne sprzęty: wszystko musi być dokładnie przemyślane, a wyposażenie kompaktowe. Meble wypoczynkowe również muszą być dostosowane do wielkości pozostałej powierzchni. Działa tu zasada proporcji: im mniejsze pomieszczenie, tym mniejsze, bardziej zwarte meble. Sytuacja zmienia się wraz z powiększaniem się powierzchni. W przestrzeni o wielkości 25m2 możemy się już pokusić o stworzenie półwyspu kuchennego, oddzielającego optycznie kuchnię od salonu. Półwysep może również stanowić namiastkę stołu i służyć do spożywania posiłków. Najwięcej możliwości daje kuchnia z salonem o powierzchni 30m2 i więcej – co pozwala na stworzenie przestrzeni idealnie odpowiadającej potrzebom mieszkańców.

Kuchnia z salonem na poddaszu

Pewnym wyzwaniem może być udana aranżacji kuchni z salonem na poddaszu. W zależności od możliwości lokalowych, istnieje kilka różnych konfiguracji ustawienia mebli. Jedną z nich jest ustawienie mebli kuchennych pod skosem – warunkiem jest jednak wystarczająca wysokość ścianek kolankowych. Jeśli są zbyt niskie, to w strefie pod skosem lepiej ustawić kanapę i fotele, zaś zabudowę kuchenną umieścić w mniej problematycznym miejscu – bez skosów. Kuchnia z salonem na poddaszu nie jest tak prosta do urządzenia jak w pomieszczeniu bez skosów – odwdzięcza się za to niezwykłą przytulnością, jakiej trudno szukać w klasycznych pokojach.

Kuchnia z salonem projekty, inspiracje, wizualizacje, aranżacje

Stworzenie koncepcji kuchni połączonej z salonem możemy zlecić projektantowi, jednak najwięcej satysfakcji daje jej samodzielna aranżacja. Dla tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił w urządzaniu własnej kuchni połączonej z salonem, przygotowaliśmy mnóstwo inspirujących zdjęć aranżacji, projektów i wizualizacji.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Marta Langner
Marta Langner
Prawie zawsze perfekcjonistka, zawsze estetka. Introwertyczka i wyjątkowo wrażliwa osobowość o artystycznych zapędach. Kreatywna i rozważna jednocześnie . Miłośniczka zwykłej codzienności, która w każdym jej skrawku potrafi dostrzec magię. Blogerka, copywriterka, ale przede wszystkim pasjonatka fotografii i pięknych wnętrz.