Kuchnia w stylu skandynawskim

Styl skandynawski szturmem opanował wnętrzarski świat. Jego niezaprzeczalną zaletą jest łatwość aranżacji, dostępność elementów wyposażenia oraz to, że jest przyjazny użytkownikowi i nie drenuje jego kieszeni. Podstawą jest proste, ascetyczne wręcz wykończenie wnętrz. Jednobarwne, jasne (najlepiej białe) ściany, drewniane lub ceramiczne podłogi, maksimum światła wpuszczanego do wnętrza: to baza, na której można zbudować styl skandynawski we wnętrzu o dowolnym metrażu. Szczególnie dobrze sprawdza się w kuchni – uznawanej za najbardziej wymagające pomieszczenie w całym domu. Urządzenie kuchni w stylu skandynawskim jest gwarancją sukcesu: to się po prostu nie może nie udać!

Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim

Prostota, wygoda, drewno i pastelowe kolory
Prostota, wygoda, drewno i pastelowe kolory

Jeśli zadajesz sobie pytanie, jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim, to odpowiedź jest wyjątkowo łatwa i brzmi „prosto”. Prostota to cecha charakterystyczna stylu skandynawskiego. Liczy się minimalizm, łatwość użytkowania, ekologia i odpowiednie doświetlenie pomieszczeń. Urządzając kuchnię na modłę skandynawską, nie musimy troszczyć się o wybór koloru ścian i mebli. Wybór jest nadzwyczaj prosty, nieskomplikowany i ogranicza się do podstawowej palety barw, w której królują biel i szarość. Popularnym rozwiązaniem są drewniane blaty, tudzież drewniane dodatki, które wizualnie ocieplą pomieszczenie. Wśród tekstyliów prym wiodą bawełniane lub lniane zasłony – powieszone koniecznie z boku okna, a nie w jego świetle. Warto też skoncentrować swoją uwagę na ergonomicznym rozmieszczeniu poszczególnych sprzętów i stref w kuchni, aniżeli skupiać się wyłącznie na efekcie estetycznym. Kombinacja wszystkich powyższych elementów sprawi, że powstanie kuchnia iście w duchu skandynawskim.

Biała kuchnia skandynawska

Biel i bielone drewno to połączenia często używane w kuchni w stylu skandynawskim
Biel i bielone drewno to połączenia często używane w kuchni w stylu skandynawskim

Kwintesencją kuchni urządzonej w stylu skandynawskim jest jej prostota i minimalistyczna forma. Jeśli więc marzy nam się biała kuchnia skandynawska, to nasza paleta barw powinna ograniczyć się do bieli szafek i innego koloru blatu. By trochę urozmaicić wygląd kuchni, można pokusić się o wybór frontów z dekoracyjnymi, pionowymi frezowaniami lub zdecydować się na proste fronty ramiakowo – płycinowe. Kuchnia w stylu skandynawskim cechuje się minimalizmem i wygodą użytkowania. Stąd też brak w takiej kuchni zdobionych gzymsów czy pilastrów, które utrudniają jej późniejsze sprzątanie. Idealnym dopełnieniem białej kuchni urządzonej w stylu skandynawskim jest drewniany blat. Optymalnie, by był on wykonany z prawdziwego drewna. Wśród rodzimych gatunków najlepiej sprawdzi się dąb, jesion, ewentualnie buk. Drewno wymaga regularnej pielęgnacji – w zamian odwdzięczy się jednak naturalnym wyglądem.

Szara kuchnia skandynawska

Szare szafki kuchenne połączone z bielonym drewnem podłogi
Szare szafki kuchenne połączone z bielonym drewnem podłogi

Równie popularnym rozwiązaniem stosowanym w kuchniach skandynawskich są szare szafki kuchenne w połączeniu z blatem o innej fakturze. Zaletą takiego rozwiązania jest mniejsza podatność na zabrudzenia aniżeli w przypadku szafek białych. Szarość ma tę przewagę nad bielą, że wybacza więcej kuchennych wybryków, a jednocześnie w dalszym ciągu jest uniwersalna i łatwa do aranżacji. Doskonale komponuje się zarówno z drewnem, jak również innymi jednolitymi kolorami. Ponadto pozwala bezpiecznie wyeksponować bardziej ekstrawaganckie elementy wyposażenia– np. etniczną makatę ścienną czy wzorzystą zastawę. Szara kuchnia skandynawska pozostawia otwartą drogę do wprowadzenia osobistych pamiątek czy ulubionych dodatków.  Pozwala to zindywidualizować kuchnię i nadać jej osobistego charakteru.

Kuchnia w stylu skandynawskim w bloku

Nieduża kuchnia z charakterystycznymi dla scandi elementami - drewnem i bielą
Nieduża kuchnia z charakterystycznymi dla scandi elementami – drewnem i bielą

Styl skandynawski ma tę przewagę nad innymi stylami aranżacyjnymi, że doskonale odnajdzie się na małym metrażu. Co więcej: styl skandynawski z założenia preferuje prostotę i minimalizm, jasne kolory i dużo światła – jest więc sprzymierzeńcem niewielkich pomieszczeń w bloku. Kuchnia w stylu skandynawskim w bloku jest więc idealnym rozwiązaniem. Aby urządzić w bloku kuchnię o skandynawskim designie, warto postawić na kuchnię białą lub jasnoszarą. Doskonale sprawdzą się również kolory pastelowe: wypłowiały odcień mięty lub pudrowy róż. Takie odcienie jednak niekoniecznie muszą się spotkać z aprobatą pozostałych mieszkańców i użytkowników kuchni. Jeśli jest to pomieszczenie z dostępem do okna – warto potraktować to jako atut i wpuścić do pomieszczenia tyle światła, ile tylko można. To oznacza rezygnację z wszelkich zasłon, firan czy rolet rzymskich. W ramach poprawy komfortu można rozważyć montaż rolet wewnętrznych, które będą chronić prywatność mieszkańców po zapadnięciu zmroku.

Kuchnia w stylu skandynawskim projekty, inspiracje, wizualizacje, aranżacje

Kuchnia urządzona na modłę skandynawską to rozwiązanie, które sprawdzi się na każdym metrażu. Zarówno w domu na wsi, jak i w kawalerce. Co ważne – w żadnej w tych lokalizacji nie będzie wyglądać groteskowo. Urządzanie kuchni w stylu skandynawskim ułatwia również popularność, jaką cieszy się ten nurt. Dzięki temu, że jest tak lubiany, wyposażenie i akcesoria są łatwo dostępne, a ich ceny – przyjazne dla inwestora. Co ciekawe: przy zastosowaniu tych samych mebli i zmianie jedynie dodatków, da się uzyskać za każdym razem inne wnętrze. Możemy więc mieć pewność, że nie znajdziemy drugiej takiej kuchni jak nasza. Niezdecydowanym, którzy rozważają, czy odpowiednia dla nich będzie kuchnia skandynawska projekty, inspiracje, wizualizacje i aranżacje z pewnością pomogą podjąć jedyną właściwą decyzję.

Poprzedni artykułKuchnia z salonem
Następny artykułKuchnia drewniana
Marta Langner
Prawie zawsze perfekcjonistka, zawsze estetka. Introwertyczka i wyjątkowo wrażliwa osobowość o artystycznych zapędach. Kreatywna i rozważna jednocześnie . Miłośniczka zwykłej codzienności, która w każdym jej skrawku potrafi dostrzec magię. Blogerka, copywriterka, ale przede wszystkim pasjonatka fotografii i pięknych wnętrz.