Kuchnia drewniana

Drewo uchodzi za najdroższy surowiec, z jakiego można wykonać meble. Nic dziwnego: praca z nim wymaga doskonałej znajomości materiału, odpowiednich maszyn do jego obróbki, a także wiedzy i doświadczenia stolarza, który poradzi sobie z tą jakże kapryśną materią. Drewno do newralgicznych pomieszczeń, takich jak kuchnia czy łazienka, wymaga również odpowiedniego przygotowania. Ponadto wciąż rosnące ceny surowca sprawiają, że kuchnie z drewna dostępne są tylko dla najbardziej wymagających klientów.

Jak urządzić drewnianą kuchnię

Kuchnia z jasnego drewna i z nowoczesnymi meblami, bardzo jasna i widna
Kuchnia z jasnego drewna i z nowoczesnymi meblami, bardzo jasna i widna

Dla podkreślenia szlachetności surowca, z jakiego została wykonana drewniana kuchnia, wręcz samoistnie nasuwa się sugestia, by urządzić ją w naturalnie i bez przepychu. Nieważne, czy będzie to styl skandynawski, czy też klasyczny: istotne, by w aranżacji takiej kuchni powstrzymać się przed wprowadzaniem dodatków z tworzyw sztucznych. Dotyczy to zarówno elementów wyposażenia, jak i zastosowanych tekstyliów. Kuchnia drewniana doskonale komponuje się z innymi naturalnymi materiałami: kamieniem, lnem, bawełną, ceramiką czy szkłem, natomiast w zestawieniu np. z pstrokatymi zasłonami z poliestru wywoła u odbiorcy pewien dysonans. Dobierając blat do mebli kuchennych wykonanych z drewna lepiej zrezygnować z pokusy zrobienia go z tego samego surowca: zbyt duża ilość jednakowej materii sprawi, że kuchnia będzie zbyt przytłaczająca. Dobrym wyborem będzie natomiast kamień, konglomerat lub spiek.

Kuchnia drewniana biała

Biel i drewno świetnie połączone w kuchni
Biel i drewno świetnie połączone w kuchni

Biała czy naturalna? To pytanie zadaje sobie każdy inwestor, któremu marzą się meble kuchenne wykonane z drewna. Kuchnia drewniana biała, o prostej formie zdecydowanie lepiej sprawdzi się z małych pomieszczeniach niż ta o naturalnej barwie: jej jasny odcień optycznie powiększy pomieszczenie, w którym się znajduje. Taka kuchnia jest również łatwiejsza w aranżacji, gdyż biel dobrze komponuje się z innymi barwami i strukturami. W opozycji do małych kuchni stoją reprezentacyjne kuchnie urządzone w stylu angielskim. Są one typowym przykładem białej drewnianej kuchni. Królują w nich szprosy, frezowania, zdobione zwieńczenia. To idealny wybór dla romantycznych dusz… posiadających duże kuchnie. Biel będzie również lepszym wyborem, jeśli w pomieszczeniu znajdują się już inne elementy drewniane: podłoga, ściana lub elementy konstrukcyjne: zbyt dużo odcieni drewna wprowadziłoby w kuchni niepotrzebną dysharmonię.

Kuchnia drewniana nowoczesna

Kuchnia drewniana utrzymana w nowoczesnej stylistyce
Kuchnia drewniana utrzymana w nowoczesnej stylistyce

Atrybutem babcinych, staromodnych kuchni drewnianych były bez wątpienia bogato zdobione fronty ramiakowo – płycinowe. Dziś odchodzi się od takiej stylistyki na rzecz frontów prostych, bez zbędnych ozdobników. Nie ukrywa się również pewnych niedoskonałości drewna: ślad rzazu po pile czy niewielkie sęki nie są już maskowane. Wprost przeciwnie: te drobne mankamenty urosły do rangi największej zalety. Pozwalają podkreślić, że meble zostały wykonane z naturalnego materiału, a nie płyty laminowanej o idealnym, nieskazitelnym dekorze. Popularną praktyką jest również „przechodzenie” rysunku słojów z frontu na front, tj. kontynuacja naturalnego rysunku drewna na każdym kolejnym froncie. Sprawia to wrażenie, jakby poszczególne szafki kuchenne były jedną wielką bryłą – zwłaszcza w przypadku rezygnacji z klasycznych uchwytów meblowych. Kuchnia nie musi być również w całości wykonana z drewna. Równie interesująco będzie się prezentować w połączeniu z jednobarwnymi frontami: bez wątpienia powstanie wtedy kuchnia drewniana nowoczesna.

Kuchnia dębowa

Mozaika kamienna, bogato zdobione, ciężkie meble - bardzo tradycyjna kuchnia drewniana
Mozaika kamienna, bogato zdobione, ciężkie meble – bardzo tradycyjna kuchnia drewniana

Pokutuje mit, że kuchnia dębowa jest kuchnią masywną, ciężką, staromodną. Tymczasem kuchnie wykonane w dębu mogą być na wskroś nowoczesne. Wbrew pozorom, o nowoczesności kuchni dębowej mogą świadczyć nie tylko całkiem proste fronty, ale również – sic! – fronty ramiakowo – płycinowe. Ważne jednak, by w przeciwieństwie do swoich poprzedników, były to proste, minimalistyczne płyciny. Dębowa kuchnia będzie bowiem tylko wtedy nowoczesna w odbiorze, gdy jej elementy składowe zostaną uproszczone. Dodatkowym elementem podkreślającym urodę drewnianych szafek może być zestawienie ich z gładkimi płaszczyznami: taflą szkła na ścianie lub prostymi frontami w intrygujących kolorach: szmaragdowym, granatowym czy bordowym.

 

Hasło „kuchnia drewniana” niejednokrotnie przywodzi na myśl kuchnie w stylu góralskim (w jego zakopiańskiej odmianie). Tymczasem świat designu poszedł do przodu i kuchnia drewniana nie musi już oznaczać kuchni przaśnej, sielskiej i wiejskiej. Wraz z postępem w urządzaniu wnętrz nawet kuchnia góralska ewoluowała, dzięki czemu współczesne kuchnie drewniane bardziej przypominają eleganckie, wysmakowane formy znane ze stylu chalet. Dziś staromodne drewniane kuchnie odeszły w niepamięć – zastąpiły je szlachetne, proste meble, czego dowodem mogą być poniższe inspirujące projekty, wysmakowane wizualizacje i nowoczesne aranżacje.

Poprzedni artykułKuchnia w stylu skandynawskim
Następny artykułSzara kuchnia
Marta Langner
Prawie zawsze perfekcjonistka, zawsze estetka. Introwertyczka i wyjątkowo wrażliwa osobowość o artystycznych zapędach. Kreatywna i rozważna jednocześnie . Miłośniczka zwykłej codzienności, która w każdym jej skrawku potrafi dostrzec magię. Blogerka, copywriterka, ale przede wszystkim pasjonatka fotografii i pięknych wnętrz.