Kuchnia narożna (rogowa)

Kuchnia narożna, zwana inaczej rogową, to sposób ustawienia mebli kuchennych w kształcie litery L – przy czym ramiona tej zabudowy mogą być symetryczne lub różnej długości. Jest to podyktowane dostępnym miejscem, ale również indywidualnymi preferencjami i potrzebami użytkowników kuchni

Jak urządzić narożną kuchnię

Kuchnia narożna z dominującą klasyczną bielą. Rozwiązanie ładne, modne i uniwersalne.
Kuchnia narożna z dominującą klasyczną bielą. Rozwiązanie ładne, modne i uniwersalne.

Pytanie „jak urządzić narożną kuchnię?” wymaga analizy wielu czynników. Pierwszym z nich jest wielkość kuchni: to parametr, który będzie determinował usytuowanie sprzętów. Drugim – nie mniej ważnym czynnikiem – jest rozmieszczenie punktów instalacji wodno-kanalizacyjnej. Często to właśnie usytuowanie odpływu determinuje punkt osadzenia zlewozmywaka i ustawienia zmywarki. Do tych sprzętów trzeba następnie dostosować pozostałą konfigurację mebli kuchennych. Istotna jest również obecność okien i drzwi na poszczególnych ścianach. Okno – choć cenne źródło światła – często okazuje się być przeszkodą ze względu na zbyt niskie jego osadzenie. W takim przypadku miejsce pod oknem nie będzie nadawało się na ustawienie standardowej zabudowy kuchennej o wysokości minimum 86cm. Istnieją jednak alternatywne rozwiązania na wykorzystanie tego miejsca – najlepiej przedyskutować je ze stolarzem wykonującym meble kuchenne lub projektantem ze studia mebli kuchennych.

Mała kuchnia narożna

Przytulna, domowa kuchnia narożna, otwarta na salon
Przytulna, domowa kuchnia narożna, otwarta na salon

Mała kuchnia narożna będzie wymagała w pierwszej kolejności rozplanowania sprzętów. Lodówka, jako największy i najbardziej masywny element – powinna być usytuowana na początku zabudowy. Za nią powinny być umieszczone pozostałe szafki, ale w miarę możliwości z zachowaniem kolejności „trójkąta roboczego” – tj. w pobliżu lodówki zlewozmywak (by szybko i sprawnie odłożyć i umyć produkty wyciągnięte z lodówki), a na końcu płyta grzewcza i piekarnik. O ile zlewozmywak może się znajdować w bezpośrednim sąsiedztwie lodówki, o tyle między zlewozmywakiem i płytą grzewczą powinien być zachowany odstęp (dotyczy to zwłaszcza płyty gazowej). To miejsce przeznaczone na odkładanie gorących garnków, a także przestrzeń oddzielająca strefę mokrą od płomienia kuchenki gazowej – nieopatrznie zgaszony przez chlapiącą wodę, mógłby spowodować niekontrolowane i niebezpieczne ulatnianie się gazu.

Duża kuchnia narożna

Połączenie szarości szafek, białych ścian i blatów oraz dużych płytek podłogowych daje bardzo dobry efekt
Połączenie szarości szafek, białych ścian i blatów oraz dużych płytek podłogowych daje bardzo dobry efekt

Duża kuchnia narożna daje o wiele więcej możliwości aranżacyjnych, aniżeli mała. Dzięki jej wielkości, poszczególne strefy prac w kuchni mogą być od siebie oddzielone większymi odcinkami blatu roboczego. Ułatwia to przygotowywanie posiłków – pod warunkiem jednak, że sprzęty zostały rozmieszczone w ergonomiczny sposób. Tu również obowiązuje zasada trójkąta roboczego. W dużej kuchni narożnej można się natomiast pokusić o dołożenie wysokiej szafki – słupka z zabudowanym piekarnikiem i mikrofalówką. To duże ułatwienie, ponieważ nie wymaga schylania się podczas doglądania np. piekącego się ciasta. Takie rozwiązanie docenią również rodzice małych dzieci – piekarnik umieszczony wyżej niż standardowo jest poza zasięgiem malutkich rączek, dzięki czemu ryzyko poparzenia zostaje zminimalizowane. Wyższe usytuowanie piekarnika w połączeniu z systemem „zimnej szyby” sprawia, że kuchnia nie stanowi już tak dużego zagrożenia dla małego dziecka. Większe odcinki blatów pomiędzy poszczególnymi stanowiskami docenią miłośnicy gotowania, a także posiadacze dużych rodzin. Miejsce na blacie obok płyty grzewczej czy piekarnika pozwoli na bezpieczne odkładanie gorących garnków czy blach, obok lodówki – na bezproblemowe przygotowywanie kanapek do szkoły lub pracy, a między zlewem i płytą grzewczą może się swobodnie odbywać magia gotowania.

Kuchnia narożna (rogowa) projekty, inspiracje, wizualizacje, aranżacje

Kuchnia narożna może być utrzymana w różnorodnej stylistyce: może być jednobarwna lub dwukolorowa, może być skandynawska, klasyczna lub eklektyczna, może być ultranowoczesna lub babcina – układ kuchni w kształcie litery L daje duże możliwości aranżacyjne i nie ogranicza do jednego słusznego stylu. Jeśli czujesz, że idealnym rozwiązaniem dla Ciebie jest kuchnia narożna projekty, ciekawe inspiracje, wizualizacje fotorealistyczne i aranżacje pomogą Ci stworzyć kuchnię Twoich marzeń!

Marta Langner
Marta Langner
Prawie zawsze perfekcjonistka, zawsze estetka. Introwertyczka i wyjątkowo wrażliwa osobowość o artystycznych zapędach. Kreatywna i rozważna jednocześnie . Miłośniczka zwykłej codzienności, która w każdym jej skrawku potrafi dostrzec magię. Blogerka, copywriterka, ale przede wszystkim pasjonatka fotografii i pięknych wnętrz.