Mała łazienka z wanną

Decydując się na wykończenie mieszkania często stajemy przed różnego rodzaju dylematami, dotyczącymi specyfiki czy wielkości konkretnych pomieszczeń. Często decydujemy się na to, aby łazienka była pomieszczeniem o stosunkowo niewielkim metrażu. Wówczas stajemy przed, dość standardowym w tym wypadku, pytaniem – wanna czy prysznic? Oczywistym rozwiązaniem wydawać by się mógł natrysk, bo, stereotypowo, zajmuje mniej miejsca. Tak naprawdę, podejmując tę decyzję nie musimy rezygnować z możliwości wzięcia gorącej, relaksacyjnej kąpieli – wystarczy zastosować się do kilku wskazówek, dzięki którym mimo małej przestrzeni, będziemy mogli cieszyć się ergonomicznym zagospodarowaniem łazienki.

Mała łazienka z pralką

Odpowiedni dobór kolorów to w małych łazienkach bardzo istotna rzecz
Odpowiedni dobór kolorów to w małych łazienkach bardzo istotna rzecz

Przy niewielkim metrażu mieszkania bądź samej łazienki zależy nam na tym, aby była funkcjonalna, a jej przestrzeń została odpowiednio zagospodarowana. Czy możliwe jest zatem, aby na kilku metrach kwadratowych znalazły się zarówno wanna, jak i pralka, nie sprawiając przy tym, że pomieszczenie będzie wydawało się zatłoczone i niefunkcjonalne? Przy odpowiednim wyborze oraz ułożeniu wszystkich elementów jest to, z całą pewnością, zadanie, możliwe do zrealizowania. Należy tutaj jednak pamiętać o tym, aby przed dokonaniem zakupu sprawdzić wymiary wszystkich urządzeń, które będą znajdowały się w łazience oraz podjąć próbę wizualizacji tego, jak pomieszczenie będzie zagospodarowane. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, że jeśli urządzenia będą w podobnej, a nawet tej samej kolorystyce – na przykład biała wanna oraz biała pralka – będą sprawiały wrażenie holistycznej całości, dzięki czemu pomieszczenie będzie wydawało się być przemyślane oraz stylowe. Jeśli uważamy, że zarówno pralka, jak i suszarka do ubrań, są dla nas niezbędnymi urządzeniami, warto rozejrzeć się za sprzętem typu 2w1, co pozwoli naturalnie zająć mniejszą powierzchnię w łazience.

Mała łazienka z narożną wanną

W małej łazience też można urządzić sobie domowe SPA
W małej łazience też można urządzić sobie domowe SPA

Decydując się już na wybór wanny, a nie prysznica, stajemy przed kolejnym dylematem – jakiego rodzaju wanna powinna to być? Najpopularniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o niewielkie przestrzenie są wanny narożne. Dzięki swojej asymetryczności po jednej ze stron kreuje ona miejsce na inne urządzenia czy meble, znajdujące się w wyposażeniu łazienki. Warto pamiętać o tym, że producenci oferują różnego rodzaju wymiary wanien, dzięki czemu, po dokonaniu pomiarów pomieszczenia, przeznaczonego na łazienkę, możemy dostosować je w dowolny sposób, aby nie kolidowały z naszą wizją finalnego designu pomieszczenia.

Mała łazienka w bloku z wanną

Wanna z dużą słuchawką prysznicową poprawia funkcjonalność małej łazienki
Wanna z dużą słuchawką prysznicową poprawia funkcjonalność małej łazienki

Mogłoby się wydawać, że jeśli dysponujemy niewielką przestrzenią w bloku mieszkalnym, to wanna nie wchodzi w grę – prysznic zajmuje mniej miejsca i może wydawać się być bardziej funkcjonalny. W rzeczywistości wanna może służyć jako prysznic, poprzez zastosowanie na przykład oszklonej kabiny na jednej z jej części bądź zasłonki, chroniącej przed zachlapaniami resztę łazienki. Dodatkowo wanna będzie urządzeniem, które o wiele lepiej sprawdzi się dla osób, mających na przykład dzieci – kąpiel w wannie jest o wiele prostsza i przyjemniejsza, zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców niż kąpiel w brodziku. Jeśli posiadamy pupila, także wanna będzie bardziej funkcjonalna, dzięki niej z łatwością będziemy mogli zadbać o czystość i komfort naszego zwierzaka.

Inspiracje,dotyczące małej łazienki z wanną

Warto, decydując się na wykończenie niewielkiej łazienki, w której zdecydowaliśmy się na wannę kilka rad, pozwalających optycznie zwiększyć pomieszczenie -obecność ogromnego lustra w łazience będzie zarówno rozwiązaniem wizualnym, jak i funkcjonalnym – dzięki niemu pomieszczenie będzie wydawało się być większe niż jest w rzeczywistości, a dodatkowo ułatwi to codzienną pielęgnację czy makijaż. Podejmując decyzje dotyczące designu warto także zapoznać się z obowiązującymi trendami, które także przyczynią się do tego, że nasza łazienka będzie wyglądała ciekawie i z pomysłem – jasne barwy, drewniane elementy czy różnego rodzaju mozaiki, stworzone na przykład z płytek ceramicznych, skupią na sobie uwagę, odrywając ją przy tym od niewielkiego metrażu.

Poprzedni artykułŁazienka 3m2
Następny artykułMała kuchnia