Łazienka 3m2

Projekty, inspiracje, aranzacje

Małe może być piękne. Aranżacja łazienki 3m2 to nie lada wyzwanie. Nie musimy chyba nikogo przekonywać, że wystrój łazienki jest tak samo ważny, jak wystrój innych pomieszczeń. W łazience, podczas kąpieli w wannie możemy się zrelaksować i odpocząć co wpływa na na nasze samopoczucie i psychikę. W jaki sposób zaprojektować łazienkę, aby stała się funkcjonalnym i przyjemnym miejscem?

Łazienka 3m2 - projekty, inspiracje, aranżacje
Jasne kolory i dobre oświetlenie to klucz, by z małej łazienki zrobić przytulne miejsce

Mała łazienka 3m2 z wanną

Wanna dla wielu jest najważniejszym elementem wyposażenia w łazience. W niej możemy się zrelaksować po całym dniu. W małej łazience ustawienie wanny nie jest takie proste, ponieważ zajmuje ona więcej miejsca niż prysznic.
Mamy wanny prostokątne, owalne, okrągłe i naroże. Wanna może być także zabudowana i wolnostojąca. Który typ najlepiej sprawdzi się w przypadku małej łazienki z wanną? Warto pamiętać, że przy małym metrażu wanna nie może być za duża, ponieważ musi ona zachować odpowiedni odstęp od innych urządzeń sanitarnych. Nie powinna ona także optycznie wyglądać na za dużą, w porównaniu do niewielkiego metrażu. Najlepiej sprawdzą się małe wanny prostokątne, albo narożne wanny asymetryczne.
Narożne asymetryczne wanny idealnie wpasowują się w małe metraże łazienek. Zaskakujące wyprofilowanie i załamania są dużo bardziej wygodne i pojemne aniżeli klasyczne długie wanny. Co więcej asymetryczne przyjmują bardzo designerskie kształty i formy, więc świetnie wpasowują się w nowoczesne aranżacje. Dodatkowo, jeżeli wanna jest dosyć wysoka, to pod nią możemy zaaranżować miejsce na szufladę do przechowywania środków czystości. Wanny prostokątne również są bardzo praktyczne, ale zazwyczaj w przypadku niewielkich łazienek ograniczona jest długość wanny.
Obecnie na rynku mamy szeroki wybór wanien. Warto udać się do specjalnego sklepu, gdzie obsługa również może nam doradzić jaka opcja będzie dla Nas najlepsza. Warto wcześniej przygotować się, zmierzyć wymiary łazienki oraz ustalić czy chcemy aby wanna miała jakieś dodatkowe udogodnienia jak hydromasaż czy miejsce do siedzenia. Coraz popularniejsze stają się wanny z kabiną. Możemy w ten sposób połączyć wannę z prysznicem i każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.

Proste formy, biała ceramika optycznie powiększają pomieszczenie...
Proste formy, biała ceramika optycznie powiększają pomieszczenie…

Łazienka 3m2 z pralką

Aby w łazience ustawić pralkę, która będzie ładowana od frontu, potrzebujemy około 40×60 cm do 60×60 cm. Zależy czy chcemy mieć pralkę wąską, typu slim czy pełnogabarytową o większej pojemności. Większość takich pralek jest wysoka na około 85-90 cm. Sposobem na pralkę jest nie ustawianie jej jako osobnego mebla, tylko zabudowanie jej. Daje nam to także więcej dodatkowej powierzchni nad pralką. W łazienkach niewielkich rozmiarów pralkę możemy zabudować pod blatem umywalki bądź we wnęce, wtedy wnękę możemy dopasować do rozmiaru pralki. Miejsce pod i nad pralką można wykorzystać na szufladę bądź półkę. W małych łazienkach warto również zainwestować w pralko-suszarkę.  Jak sama nazwa wskazuje pralko-suszarka to urządzenie, które zarówno pierze jak i suszy.
Innym sposobem na pralkę, jest ustawienie jej w równej linii z szafkami i przykrycie jej blatem. Sam front pralki może zostać widoczny bądź zasłonięty drzwiczkami. Tym sposobem otrzymujemy dodatkowe miejsce nad pralką.
Bardzo modnym pomysłem w ostatnim czasie stają się także zabudowy pod sufit, ponieważ dają one wiele możliwości. Pralkę ustawiamy na dole zabudowanej wnęki, a górne półki możemy przeznaczyć na przechowanie detergentów, ręczników bądź mniejszych urządzeń AGD.

... ale nie bójmy sie odważnych akcentów, to one mogą nadać charakteru
… ale nie bójmy sie odważnych akcentów, to one mogą nadać charakteru

Łazienka 3m2 – projekty, inspiracje, wizualizacje, aranżacje

Wpływ ma na to między innymi to, od której strony znajduje się wejście do łazienki i czy znajduje się ona wtedy w pionie czy poziomie.
Rzecz, która idealnie sprawdza się przy małym metrażu – lustro. Lustro nad umywalką czy przy wejściu optycznie ją powiększa. Wchodząc do łazienki mamy wrażenie, że jest ona niemal dwa razy większa niż w rzeczywistości. Warto jednak zwrócić uwagę na miejscu, w którym lustro zostanie powieszone. Dobrze, gdy w lustrze nie odbijają się drzwi, ręczniki czy inne rzeczy, które nie pasują do wystroju wnętrza. Odbicie w lustrze powinno być przyjemne dla oka.

Aranżując łazienkę musimy zwrócić uwagę na każdy element, na użyte materiały, faktury, kolory oraz wzory. Ważne aby wszystko skupiało się w jednym stylu. Warto dobrze wszystko przemyśleć, nie zapominając o potrzebach, wygodzie i bezpieczeństwie. Przecież korzystanie z łazienki powinno być jak najbardziej komfortowe. W ostatnim czasie modne style, jakie znajdują zastosowanie w łazienkach to : minimalizm, glamour, retro oraz styl ekologiczny. Wszystkie style znacznie się od siebie różnią, warto więc dobrze się zastanowić nad wyborem, ponieważ powinno nam to posłużyć przez długie lata.

Poprzedni artykułGarderoba do przedpokoju
Następny artykułMała łazienka z wanną