Garderoba do przedpokoju

Przedpokój to pierwsze pomieszczenie domu lub mieszkania, z którym mamy do czynienia po przekroczeniu jego progu. To ono odpowiada za pierwsze wrażenie – dlatego tak ważne jest, by było to pomieszczenie uporządkowane i harmonijne. Ze względu na niewielką powierzchnię i trudność w ustawieniu mebli, często jest traktowane po macoszemu – a to błąd, gdyż wbrew pozorom wcale nie jest to rzadko użytkowane pomieszczenie. Wszak dom lub mieszkanie opuszczamy codziennie, okazjonalnie podejmujemy inkasenta, a nierzadko widzi je kurier lub listonosz.

Mała garderoba do przedpokoju

Niezależnie od metrażu konieczne jest wydzielenie w przedpokoju miejsca na odłożenie wierzchniego okrycia oraz obuwia. Kurtki czy płaszcze powinny mieć wyznaczone miejsce do ich przechowywania. Może to być wieszak stojący lub ścienny, albo wydzielona przestrzeń w zabudowie meblowej. Nawet w przypadku małego metrażu przedpokoju, warto zdecydować się choćby na niewielką garderobę – wydzielenie miejsca na ubrania i buty da wrażenie porządku i organizacji. Taka garderoba powinna obejmować miejsce na okrycia wierzchnie, aktualnie noszone obuwie, najczęściej wykorzystywane dodatki (np. zimą będą to czapki, szaliki i rękawiczki, a latem – apaszki). Dobrze by było, gdyby miała też lustro, ułatwiające przygotowanie się do wyjścia z domu.

Garderoba w postaci szafy do przedpokoju

Odnowiona stara szafa może być stylowym i funkcjonalnym elementem wyposażenia przedpokoju
Odnowiona stara szafa może być stylowym i funkcjonalnym elementem wyposażenia przedpokoju

Posiadacze dużych stref wejściowych mogą pokusić się o wykonanie szafy pełniącej funkcję garderoby. Taka szafa pomieści znacznie więcej potrzebnych rzeczy. W jednym miejscu możemy zgromadzić np. kurtki zarówno na okres zimowy, jak i przejściowy czy wiosenno-jesienny. W dużej szafie mogą być zebrane buty i dodatki całej rodziny. Ponadto warto przeznaczyć niewielką przestrzeń na dodatkowe akcesoria: pasty i szczotki do butów, rolki do odkłaczania i golarki do ubrań, parasole, a także damskie torebki. Szafa, by dobrze służyła, powinna być odpowiednio zorganizowana. Najlepszą opcją jest podział ze względu na domowników: każdy z nich powinien posiadać swój segment, co znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie i przyspiesza moment wyjścia z domu.

Garderoba do przedpokoju z siedziskiem

Na wygodnym krześle można przysiąść i dokończyć przed wyjściem kawę, czekając aż partner/ka skończy się ubierać
Na wygodnym krześle można przysiąść i dokończyć przed wyjściem kawę, czekając aż partner/ka skończy się ubierać

Ciekawym rozwiązaniem jest również garderoba z siedziskiem, które ułatwia zakładania butów. Ponadto skrzynia siedziska może służyć za dodatkowy schowek. W zależności od sposobu otwierania przestrzeń tę możemy przeznaczyć na duże rzeczy lub drobne utensylia, gdyż do wyboru mamy otwieranie od góry (niczym wieko skrzyni) lub w formie szuflad (jednej lub więcej). Docenią je zwłaszcza rodzice dzieci – którym dużo łatwej jest wtedy założyć buty. Ponadto siedzisko może być wykonane z różnych tkanin. Jeśli kupujemy gotową garderobę z siedziskiem, wybór najczęściej mamy ograniczony. Jeśli jednak zlecamy wykonanie tego typu mebla – wtedy mamy pełną dowolność kolorystyczną. Tkanina, z której wykonane zostanie siedzisko może być więc utrzymana w podobnej barwie jak pozostałe tekstylia w domu czy mieszkaniu. Da to wrażenie harmonii i spójności z resztą pomieszczeń.

Biała garderoba do przedpokoju

Niezależnie od stylistyki, w jakiej utrzymana jest reszta pomieszczeń w domu, zawsze dobrym rozwiązaniem będzie biała garderoba. Biel to kolor uniwersalny i ponadczasowy, pasujący zawsze i wszędzie. Biorąc pod uwagę, że w przeważającej większości przedpokoje są niewielkimi pomieszczeniami – biel garderoby ich nie przytłoczy. Wprost przeciwnie – kolor biały rozjaśnia i optycznie powiększa pomieszczenia. Jeśli więc do białej garderoby dodamy białe ściany, uzyskamy złudzenie wnętrza większego, niż jest w rzeczywistości. Biała garderoba może być też utrzymana w różnorodnej stylistyce, dopasowanej do reszty pomieszczeń. Styl skandynawski, nowoczesny czy prowansalski – każdy doskonale odnajdzie się w białych meblach.

Propozycja nowoczesna

Pięknie doświetlony hall wejściowy z dużą garderobą, gotową na przyjęcie gości
Pięknie doświetlony hall wejściowy z dużą garderobą, gotową na przyjęcie gości

Jeszcze lepszym sposobem na rozświetlenie pomieszczenia jest zastosowanie błyszczących frontów i dużych tafli luster. Takie połączenie da nam w końcowym efekcie nowoczesną garderobę. W połączeniu z prostymi, geometrycznymi dodatkami (np. wieszakiem, stojakiem na parasole, lampą wiszącą czy kinkietem) uzyskamy na wskroś nowoczesne wnętrze. To dobra taktyka, gdy w podobnej konwencji utrzymana jest reszta domu lub mieszkania. Unikajmy takiego rozwiązania jedynie wtedy, gdy pozostałe pomieszczenia urządzone są w skrajnie odmiennym stylu. Dążmy do tego, by przedpokój swoim wyglądem nie odstawał od nich i był integralną częścią domu lub mieszkania.

Projekty inspiracje, wizualizacje, aranżacje

Urządzając przedpokój warto poszukiwać inspiracji, gdyż może to być pierwszy krok do ciekawego i nietuzinkowego urządzenia pomieszczenia. Korzystajmy z albumów, magazynów wnętrzarskich czy portali inspiracyjnych, a niebanalnie zaaranżowane wnętrze przedpokoju zrekompensuje nam czas, jaki na to poświeciliśmy.

Poprzedni artykułŁazienka 4m2
Następny artykułŁazienka 3m2