Łazienka 4m2

Wygoda i piękno

Aranżacja łazienki o niewielkiej powierzchni często może stanowić problem dla właściciela mieszkania. Łazienka jest bowiem miejscem relaksu po długim dniu, powinna więc być jak najbardziej funkcjonalna, ale jednocześnie odpowiadać naszym indywidualnym wymaganiom oraz gustom. Jeżeli jesteś posiadaczem łazienki o małym metrażu, sprawdź w jaki sposób możesz sprawić, aby zmieścić w niej wszystko co chcesz!

Łazienka 4m2: jak urządzić niewielką łazienkę?

W małej łazience zazwyczaj decydujemy się na kabinę prysznicową
W małej łazience zazwyczaj decydujemy się na kabinę prysznicową

Najpopularniejszym metrażem łazienki spotykanym w blokach mieszkalnych jest łazienka o powierzchni 4m2. Jeżeli zmagasz się z urządzeniem łazienki w bloku, przede wszystkim musisz zadać sobie kilka pytań, dotyczących jej użytkowania. Odpowiedzi na najważniejsze z nich pozwolą Ci podjąć pierwsze decyzje dotyczące wnętrza. Zastanów się, ile osób będzie korzystało z łazienki, ilu domowników będzie przebywało w niej jednocześnie oraz jakie funkcje poza podstawowymi ma spełniać. Podstawowe sprzęty jakie z pewnością umieścisz w łazience to prysznic lub wanna, toaleta oraz umywalka. Bardzo często jednak łazienka jest również miejscem na umiejscowienie dodatkowej szafki, pralki czy suszarki, a wtedy nawet urządzenie tej o większej powierzchni może być problematyczne. Dlatego też ważne jest, aby dokładnie wymierzyć łazienkę oraz zaplanować ułożenie sprzętów i mebli jeszcze zanim zdecydujemy się na ich zakup. Dokładna wizualizacja pomieszczenia w kilku wariantach pomoże nam dokonać wyboru. Jeżeli nie radzimy sobie z planowaniem przestrzennym, warto zasięgnąć porady specjalisty od wystroju wnętrz – być może zaproponuje nam rozwiązania, o jakich nawet nie mieliśmy pojęcia.

Łazienka 4m2 z wanną. Czy to możliwe?

Jeżeli jesteś miłośnikiem kąpieli, a jednocześnie masz ograniczony metraż, wcale nie musisz rezygnować z wanny. W wielu niewielkich łazienkach wanny można umieścić dzięki zastanowieniu się nad rozplanowaniem przestrzeni. Wiele łazienek wyposażonych jest w niewielką wannę z parawanem, która umożliwia zarówno wzięcie prysznica jak i kąpiel. Takie rozwiązanie jest bardzo funkcjonalne szczególnie w mieszkaniach, w których żyją również dzieci – bardzo często obecność wanny bywa nieoceniona. W niewielkiej łazience możemy umieścić bez problemu wannę o długości 140 cm. W grę wchodzi również wanna narożna – obecnie modele tego typu wanien są odpowiednio wyprofilowane oraz posiadają ergonomiczny kształt. Dzięki temu zmieszczą się w niewielkiej przestrzeni. Często jednak narożna wanna może przeszkadzać nam w korzystaniu z umywalki – zdarza się jednak, że projektanci umieszczają ją częściowo nad wanną, co wpływa pozytywnie na oszczędność miejsca. Warto jednak pamiętać, że wokół wanny czy prysznica musimy zostawić przynajmniej 0,5 m przestrzeni, która pozwoli nam swobodnie z niej korzystać.

Łazienka 4m2 z prysznicem. Wygoda i funkcjonalność

Nie tracimy miejsca na brodzik decydując się na kabinę walk-in
Nie tracimy miejsca na brodzik decydując się na kabinę walk-in

Zdecydowanie mniejszą ilość przestrzeni w łazience zajmuje prysznic. Kabina prysznicowa zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż wanna, dzięki czemu w łazience z prysznicem pozostaje więcej miejsca. Jeżeli wybierzemy szklane drzwi w prysznicu, dodatkowym jego atutem będzie to, że wizualnie powiększy on pomieszczenie. Zazwyczaj wymiary kabiny prysznicowej to 80×80 lub 90×90 cm. Ważne jest jednak, aby wokół prysznica pozostawić (podobnie jak w przypadku wanny) około 0,5m miejsca aby nie mieć trudności podczas korzystania. Modnym trendem jest montaż kabiny prysznicowej bez brodzika, co pozwala umieścić w łazience szklane drzwiczki. Wygląda to nowocześnie i dużo bardziej estetycznie, niż plastikowa kabina prysznicowa. Eksperci często jednak polecają klientom głębokie brodziki, ponieważ często mogą one zastąpić wannę – można wykąpać w nich dziecko albo wykonać pranie. Na głębokość brodzika musi jednak mieć wpływ wysokość łazienki, ponieważ może on nie zmieścić się w pomieszczeniu. Nad prysznicem możemy też umieścić dodatkowe źródła światła, a dzięki dobiciu się go od szkła, rozproszone światło wizualnie powiększy pomieszczenie.

Łazienka 4m2 projekty inspiracje, wizualizacje, aranżacje

Mała łazienka z dobrym oświetleniem i lustrami powiększającymi optycznie przestrzeń
Mała łazienka z dobrym oświetleniem i lustrami powiększającymi optycznie przestrzeń

Jakie triki sprawią się w niewielkich przestrzeniach? Wybierając kolor ścian do niewielkiej łazienki, stawiaj na jasne barwy, które wizualnie powiększą pomieszczenie. Biały, beżowy czy jasne odcienie szarości to barwy, które lubią małe łazienki. Jeżeli chcemy wpleść odrobinę indywidualizmu w projekt łazienki, warto postawić na fantazyjne płytki albo łączenie wzorów. Nie decyduj się jednak na ciemne kolory – sprawią, że pomieszczenie będzie wydawało się małe i ciasne. W niewielkiej łazience grzejnik może być jednocześnie wieszakiem na ręczniki umożliwiającym ich suszenie. Miejsce pod umywalką można zagospodarować umieszczając pod nią szafkę, a szafka umieszczona za lustrem nad nią pozwoli na dodatkową oszczędność miejsca! Jedno źródło światła w niewielkiej łazience to za mało – najlepiej umieścić wiele lamp oraz postawić na srebrne elementy odbijające światło, które dadzą nam odczucie większej przestrzeni. Wpływa na nie również wielkość lustra – im większe, tym lepiej.

Projektując małą łazienkę, warto rozważyć trend glamour oraz skandynawski, których minimalizm oraz prostota sprawią, że nasza łazienka będzie zarówno funkcjonalna jak i szykowna. Biel, odcienie szarości, srebrne elementy oraz wiklinowe dodatki i orientalne płytki to świetny przepis na urządzenie pięknej łazienki, nawet o niewielkim metrażu.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł