Poddasze nie takie straszne
Pod skos to trochę jakby mieć pod górkę, co jednak nie musi oznaczać samych uciążliwości, bo trudny projekt może dawać więcej satysfakcji z efektu. Faktem jest, że zaprojektowanie łazienki na poddaszu, rozmieszczenie wszelkich niezbędnych sprzętów, nie jest łatwe. W takim projekcie powierzchnia podłogi nie ma tak dużego znaczenia, jak wielkość pełnowartościowej powierzchni łazienki, która zależy od wysokości ścianki kolankowej łazienki. Co to takiego? Jest to ścianka dobudowana na wieńcu ostatniej kondygnacji budynku. Podnosi ona dach i tym samym zwiększa powierzchnię użytkową poddasza. Może być tak, że dach opiera się na stropie albo, że ścianka jest bardzo niska. Wtedy pełnowartościowej powierzchni łazienki pozostanie znacznie mniej niż tej liczonej po podłodze w łazience. A przemyślany projekt takiej łazienki, o tyle jest ważniejszy niż w innych pomieszczeniach ze skosami, że łazienkę raczej przemeblować trudno, umywalkę, prysznic, toaletę montuje się na stałe. Jak więc się do tematu zabrać?
Duża łazienka na poddaszu

Jeśli pomieszczenie jest duże, to i więcej możliwości aranżacji. Więcej przestrzeni, bowiem, pozwala na odsunięcie urządzeń od ścian. Możliwe jest także zaprojektowanie dodatkowych ścianek, do których już na dogodnych wysokościach montujemy urządzenia. Skosy można swobodnie zabudować, tworząc schowki i półki we wnękach. Większy metraż pozwala także na wykorzystanie opcji zarówno z wanną, jak i prysznicem. Ten drugi swoje miejsce powinien znaleźć po stronie łazienki pozbawionej skosów żeby móc pod nim stanąć wyprostowanym. Jeśli to niemożliwe, to w celu zagospodarowania tej skomplikowanej przestrzeni możemy posiłkować się specjalnymi kabinami robionymi na zamówienie. Kabina i drzwi prysznicowe mają wtedy obudowę ściętą pod odpowiednim skosem. Wanna może stanąć zarówno pod ścianą ze skosami (pod skośnym oknem fundujemy sobie tym samym piękny, relaksujący widok gwieździstego nieba), jak i można spróbować wybrać wannę wolnostojącą i zamontować ją bardziej na środku pomieszczenia. Można też pokusić się o takie nowoczesne rozwiązanie, jakim jest wanna wpuszczana w podłogę. Jeśli chodzi o toaletę i umywalkę to można na nie przeznaczyć miejsce, gdzie wysokość stropu jest mniejsza. Natomiast pod samymi skosami jest miejsce na wszystko o niskiej zabudowie – komódki i półki do przechowywania.
Mała łazienka na poddaszu

Tu zapewne mamy mniejsze pole manewru. Powierzchnia nie pozwala już na pewne manewry, na jakie mogliśmy sobie pozwolić w dużej łazience. Jeśli chodzi o wannę, to jeżeli kąt nachylenia sufitu na to pozwala, możemy w przestrzeni pod skosem umiejscowić wannę. Tyle, że musi ona stać tak, by chociaż na jednym jej końców dało się stanąć wyprostowanym. Możemy tu próbować zastosować wanny mniej typowe np. narożne, owalne lub asymetryczne. Dobrze będzie w małej łazience zamontować wannę w rogu pomieszczenia, tuż pod skosem. Pozwoli to zaoszczędzić nieco miejsca np. na pralkę. Jeśli wanna ni w ząb nie chce stanąć, zdecydujmy się na rozwiązanie z prysznicem. Można go tak zaaranżować, żeby był oddzielony od reszty łazienki tylko szklaną szybą. Dzięki temu nie wpływa optycznie na zmniejszenie łazienki. Stosując dodatkowo jasne kolory ścian i mebli plus duże lustro sprawiamy, że wydaje się ona większa. Możemy też zrezygnować z brodzika, który swoją zabudową odbierałby część powierzchni łazienki. Zarówno w małej, jak i większej łazience można wykorzystać całą ścianę pod skosem na prysznic odgradzając go szybą. Skośna ściana zazwyczaj służy tylko w miejscu w którym jest najwyższa, a z dalszą częścią skosu nie wiadomo co zrobić. Czyli wykorzystujemy całą przestrzeń użytkową montując prysznic na całej długości pod skosem. Jeśli chodzi o szafki, starajmy się zamiast wstawiać dodatkowych mebli, wykorzystywać każdą wnękę lub wolną przestrzeń pod skosem do zabudowy na wymiar. Zaoszczędzimy wtedy sporo miejsca.
Poddasze ze skosami
Sporo o poddaszu ze skosami zostało już powiedziane, ale jeszcze nie wszystko. W to pomieszczenie trzeba wkomponować takie niezbędne urządzenia, jak umywalka, toaleta. Tą pierwszą zazwyczaj montuje się na wysokości 85 cm od posadzki. Jeśli chcemy, a raczej chcemy, powiesić nad nią lustro, będzie potrzebna ściana o minimalnej wysokości 2 m. Trzeba jeszcze doliczyć ok.70 cm wolnej przestrzeni do poruszania się, która to przestrzeń również powinna mieć wysokość 2 m. Toaletę montuje się na wysokości 40-45 cm od powierzchni podłogi. Człowiek w pozycji siedzącej potrzebuje ok. 130 cm wolnej przestrzeni, a człowiek stojący 2 m. Toalety kompaktowe potrzebują 80 cm wysokości na spłuczkę, wiszące standardowo 130, choć można znaleźć i takie z obniżonym stelażem do wysokości 80 cm. Specjalnie jest to przewidziane do montażu w ściankach kolankowych. Przed miską toalety należy zostawić wolną powierzchnię o wymiarze 60-80 cm. Chcielibyśmy zapewne żeby w łazience znajdowała się pralka. Dla niej potrzebna jest minimalna wysokość skosu 85 cm. Głębokość pralki to ok 60 cm. Jako, że korzystamy z niej w pozycji zgiętej, należy liczyć, że nad pralką powinna być pozostawiona wysokość 150 cm. Jeśli skosy pomimo aranżacji nam przeszkadzają, spróbujmy zakamuflować je jakimiś dekoracjami, typu kwiaty w donicach, drewniane siedzisko, stylowy szklany dzban, a może jakiś ciekawy kosz na bieliznę. Ciekawym sposobem na przełamanie nadmiaru skosów będzie powieszenie okrągłych luster lub okrągłych czy owalnych lamp. Z nadmiarem światła wpadającego przez okna połaciowe możemy sobie poradzić ciekawym doborem żaluzji. Pamiętajmy, że przez okna połaciowe wpada 60% więcej światła. Na rynku istnieje szeroka gama żaluzji, zarówno jeśli chodzi o materiał, z jakiego są wykonane, jak i kolorystykę. Możemy nimi nadać odpowiedniego klimatu i szyku w naszej łazience.
Łazienka na poddaszu z prysznicem

Decydując się na rozwiązanie z prysznicem, trzeba przyjrzeć się tematowi nieco bardziej technicznie. Jak wiemy, pod prysznicem stoimy wyprostowani, innej opcji nie ma. Kabina prysznicowa więc wymaga wysokiej przestrzeni- najlepiej 2,10 m. Najmniejsze kabiny mają wymiary 80 x 80 cm, ale wygodniejsze są te o wielkości 90 x 90 cm. W tej drugiej opcji mniej miejsca zajmują takie narożne, półokrągłe. Dodatkowo przed kabiną należy zachować ok.90 x 100 cm wolnej powierzchni. Tak więc jeśli chodzi o prysznic tyle miejsca na niego potrzeba tam, gdzie jest ta wymagana wysokość 2,10 m. Najczęściej więc prysznic montuje się najdalej ścianki kolankowej, często w pobliżu drzwi do łazienki.
Łazienka na poddaszu z wanną
Jeśli chodzi o wannę, to sprawa też jest skomplikowana, ale nie niemożliwa. Standardowo wanna bez nóżek ma 40-50 cm wysokości. Z nóżkami lub z obudową trzeba liczyć 55-60 cm. Gdy już człowiek w niej zasiądzie, to jego czubek głowy jest na wysokości 95-110 cm. Tyle najmniej powinno być od posadzki doi najniższego miejsca skośnego sufitu nad wanną. Aby móc swobodnie stanąć obok wanny by do niej wejść czy wyciągnąć z niej dziecko, potrzeba 2 m wysokości, a jeszcze żeby dzieckiem nie uderzyć w sufit, uznajmy, że co najmniej 2,20 m. Przed wanną powinniśmy mieć ok. 70×100 cm wolnej powierzchni o tej wysokości.
a może wanna narożna?
Wanny narożne będą dobrym rozwiązaniem w mniejszych lub nieustawnych poddaszowych pomieszczeniach, podobnie jak wanny asymetryczne. Można znaleźć na rynku właśnie takie narożne wanny zaprojektowane specjalnie z myślą o małych łazienkach, w których nie chcemy z wanny rezygnować. Nie zajmują one dużo miejsca, a jednocześnie pozostają dostatecznie obszerne i wygodne. Ich wnętrze jest bardzo dobrze wyprofilowane, często wanny takie zaopatrzone są w dodatkowe półeczki na akcesoria kąpielowe. Wanna narożna sprawdzi się pod skosem przy ściance kolankowej mającej ponad 1 m, np. 1,10 m. Z takiej wanny, bowiem, nie korzysta się siedząc równolegle do ścianki, tylko pod kątem.
Projekty, aranżacje, inspiracje, wizualizacje
Przedstawiamy poniżej ciekawe aranżacje i pomysły, które mogą zainspirować tych, którzy aktualnie stoją przed problemem zaprojektowania łazienki na poddaszu dla siebie lub kogoś.