Każdy, kto urządza nową kuchnię, planuje gruntowny remont starej lub chce tylko odświeżyć dotychczasową, stoi przed nie lada wyzwaniem. Kuchnię uważa się bowiem za pomieszczenie najtrudniejsze do urządzenia, bo wymaga to zarówno fachowej wiedzy, jak i wyczucia estetyki oraz – co również bardzo ważne – zaplecza finansowego. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia organizacja przestrzeni kuchennej uwzględniająca zasady ergonomii z zachowaniem odpowiedniego stopnia estetyki, mając na uwadze określony wcześniej budżet.
Meble do zabudowy kuchni – dostępne opcje
Urządzanie kuchni można powierzyć wybranemu studiu kuchennemu. Możemy wtedy liczyć na kompleksową obsługę: począwszy od projektu, przez dobór odpowiedniego sprzętu AGD i wykonanie mebli na wymiar, poprzez organizację całego remontu, kończąc na dekorowaniu. Inną drogą może być zlecenie wykonania projektu kuchni wykwalifikowanej osobie, a następnie zamówienie mebli u stolarza – w międzyczasie przeprowadzając odpowiednie prace wykończeniowe lub modernizacyjne w pomieszczeniu. Najtańszą, ale też najtrudniejszą opcją jest samodzielne rozplanowanie kuchni, przygotowanie pomieszczenia i zakup gotowego zestawu mebli kuchennych. Ile osób, tyle decyzji, gdyż każdy z wyżej wymienionych wariantów ma swoje wady i zalety.
Meble kuchenne na wymiar – idealnie dopasowane do każdego pomieszczenia
Niewątpliwą zaletą mebli kuchennych na wymiar jest ich precyzyjne dopasowanie do konkretnego pomieszczenia i maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. W przeciwieństwie do mebli fabrycznych nie ma tu właściwie żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o wielkości szafek. Jeśli zachodzi taka potrzeba, to szafka może mieć szerokość np. 53 cm, podczas gdy meble fabryczne obligują nas do wyboru szafki o szerokości 50 lub 60 cm – nie ma opcji pośredniej. Rodzi to konsekwencje w postaci niewykorzystanych centymetrów oraz nieestetycznych szpar. Kuchnia pod zabudowę to również mnogość funkcjonalnych rozwiązań, które w przypadku gotowych zestawów kuchennych z salonu meblowego często są niedostępne: szafki cargo, kosze do segregacji odpadów czy wkłady na sztućce to tylko niektóre z propozycji. Meble kuchenne pod zabudowę są oferowane przez studia kuchenne lub wykonywane przez stolarzy. Jedno i drugie łączy fakt, iż są personalizowane i idealnie dostosowane do istniejących warunków przestrzennych. Istotną różnicą między nimi jest to, iż zestawy mebli kuchennych oferowane przez studia kuchenne mogą być ograniczone do kilku modeli. Jest to powszechna praktyka, w zasadzie lubiana przez klientów, którzy widząc gotowy zestaw mebli kuchennych,od razu mają wyobrażenie, jak mogłaby wyglądać ich własna kuchnia. Na przykładzie takiego gotowego zestawu mebli może zostać stworzony projekt indywidualny, dopasowany do potrzeb klienta.
A może kuchnia na wymiar od stolarza?
Meble pod zabudowę wykonywane przez stolarza to z kolei pełna dowolność zarówno w zakresie rodzaju szafek, jak też ich wyposażenia czy kolorystyki. Tutaj każdy element zabudowy kuchennej może być zindywidualizowany. To rozwiązanie idealne dla tych najbardziej wymagających klientów, gdyż pozwala na realizację wszelkich kuchennych zachcianek. O ile studia mebli kuchennych najczęściej bazują na ofercie półproduktów jednego producenta, o tyle stolarz najczęściej ma do dyspozycji całe bogactwo wzorów, dekorów i kolorów – tak dużo, że czasem aż trudno podjąć decyzję. Jeśli wykonania kuchni nie poprzedza sporządzenie projektu, to zamawiając kuchnię u stolarza trzeba wykazać się wyobraźnią oraz chociaż minimalnym wyczuciem estetyki, by w ostatecznym rozrachunku była ona funkcjonalna i przynajmniej poprawna stylistycznie. Wadą kuchni robionej na wymiar jest też najczęściej wyższa cena, która wynika z lepszego wyposażenia szafek, ale również oddelegowania prac związanych z meblami na fachowca. Do zalet zaliczyć należy profesjonalny i szybki montaż, ale do wad – długi czas oczekiwania i ewentualne opóźnienia, które mogą zdezorganizować rodzinne życie (gdy trzeba funkcjonować w domu bez kuchni).
Meble kuchenne modułowe
Jak sama nazwa wskazuje, to pojedyncze szafki kuchenne (moduły), które kompletuje się i montuje zgodnie z własnymi potrzebami. Do dyspozycji osoby zainteresowanej jest szeroka gama kolorów i wzorów oraz różnorodna wysokość szuflad. Meble modułowe są złotym środkiem pomiędzy kuchnią robioną na zamówienie a gotowymi zestawami mebli kuchennych. W przeciwieństwie do gotowych zestawów dają one większą swobodę aranżacyjną, są też bardziej przystępne i przyjazne dla portfela inwestora w porównaniu do mebli robionych na wymiar. Tego typu meble są oferowane prze niektóre sieciowe sklepy meblowe lub budowlane. Kuchnia modułowa zawiera pasujące do siebie elementy: szafki dolne, górne czy fronty do sprzętów przeznaczonych do zabudowy są ujednolicone – wszystko po to, by całość po złożeniu wyglądała schludnie i estetycznie. Wymiary szafek kuchennych są standardowe i wynoszą najczęściej 30, 40, 45, 50, 60, 80 i 120cm. Samodzielny montaż kuchni modułowej wymaga pewnych umiejętności manualnych – jeśli takowych nie posiadamy, warto poprosić kogoś o pomoc lub zlecić to fachowcowi. Niektórzy sprzedawcy oferujący kuchnie modułowe proponują klientom wykonanie prostego projektu z wykorzystaniem dostępnych modeli mebli, co pozwala łatwiej wyobrazić sobie efekt ostateczny i rozplanować instalacje. W przypadku błędów pomiarowych lub montażowych trzeba liczyć się z tym, że mogą one być nieodwracalne i ich naprawienie może być kosztowne (np. wymagać będzie zakupu nowego modułu w miejsce zniszczonego). Samodzielny montaż trwa też zazwyczaj dłużej niż w przypadku mebli kuchennych do zabudowy, wymaga również posiadania podstawowych narzędzi.
Gotowe zestawy mebli kuchennych
Ta oferta najczęściej ma określoną grupę nabywców. Należą do nich osoby, które poszukują zestawu do kuchni w mieszkaniu przeznaczonym na wynajem. Znajdą się wśród nich również klienci, które nie mają wyobraźni przestrzennej i wolą widzieć, co kupują. Łatwiej im zdecydować się na gotową kuchnię, niż zamawiać przysłowiowego kota w worku. Wśród nabywców takich mebli znajdą się również klienci o ograniczonym budżecie, gdyż gotowe zestawy są najtańszym sposobem wyposażenia kuchni. Najczęściej za ceną idzie też jakość – nie można więc oczekiwać, że będą to meble wytrzymałe i wysokiej jakości. Należy je raczej uznać za rozwiązanie przejściowe i o krótkiej żywotności. Trzeba również liczyć się z tym, że wybrany komplet mebli kuchennych może nie pasować do konkretnego pomieszczenia – warto przeanalizować, czy jego modyfikacja nie będzie bardziej kosztowna niż wybór pozornie droższych mebli modułowych.
Meble pod zabudowę czy gotowe zestawy kuchenne – co wybrać?
Trzeba pamiętać, że zarówno meble kuchenne pod zabudowę, jak i gotowe zestawy mebli kuchennych mają swoich zwolenników i przeciwników, bo też każda z tych opcji ma wady i zalety. Do zalet mebli robionych na zamówienie zaliczyć należy dopasowanie ich do pomieszczenia oraz dobór wyposażenia adekwatny do potrzeb oraz możliwości finansowych, pełna dowolność w zakresie wyboru stylu i kolorystyki, dodatkowe akcesoria często wliczone w cenę kuchni (np.oświetlenie podszafkowe, samodomykające się okucia, wkład na sztućce), materiały lepszej jakości niż w przypadku mebli fabrycznych, brak konieczności samodzielnego pomiaru i montażu.
Wśród wad najczęściej wymieniane są wysoka cena oraz długi czas oczekiwania.
Do zalet mebli gotowych należy możliwość szybkiej realizacji, ale też wiedza, jak gotowa kuchnia będzie wyglądała w efekcie końcowym. Takie meble są też tańsze niż robione na zamówienie, ale wymagają dużo pracy własnej, zaangażowania i umiejętności manualnych. W przypadku kuchni gotowych lub modułowych wybór wzorów i kolorów jest ograniczony i nie ma tu pełnej dowolności. Nie da się jednoznacznie określić, które meble są lepszym, a które gorszym wyborem, ponieważ już z założenia są one skierowane do innych grup docelowych. Ważne, by wybierać kuchnię zgodnie ze swoimi możliwościami i potrzebami, zwracając w pierwszej kolejności uwagę na funkcjonalność, a dopiero później na estetykę.