Mówiąc o płytkach w kuchni mamy na myśli najczęściej dwie strefy: podłogę oraz przestrzeń między szafkami dolnymi i górnymi. W obu miejscach ich wybór musi być rozsądny i dobrze przemyślany, aby w przyszłości płytki te nie stały się źródłem frustracji i niepotrzebnych nerwów. Co należy przez to rozumieć? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w poniższym artykule.
Płytki podłogowe w kuchni
Kuchnia z założenia jest miejscem intensywnie użytkowanym. To właśnie tu najczęściej toczy się życie rodzinne, tu też spędza się mnóstwo czasu na przygotowywaniu (a często też spożywaniu) posiłków. Wybierając kafle na podłogę do kuchni należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Pierwszym i prawdopodobnie najważniejszym jest odporność. Równie istotny jest wymiar praktyczny. Dużo trudniej utrzymać w czystości płytki o jednolitej, błyszczącej powierzchni – bardziej przyjazne wydają się być kafelki matowe lub o wykończeniu zwanym lappato, dodatkowo z delikatnym rysunkiem na powierzchni. Kwestia koloru jest równie ważna, ale powinna być rozpatrywana w kontekście pozostałego wyposażenia kuchni i reszty mieszkania. Jeśli kuchnia jest przedłużeniem przedpokoju lub salonu, to częstym zabiegiem jest stosowanie tych samych płytek we wszystkich połączonych pomieszczeniach w celu uzyskania harmonijnego efektu. Inaczej przedstawia się sprawa w przypadku kuchni oddzielonej od pozostałych pomieszczeń – tu płytki podłogowe mogą być dobierane bez nawiązywania do reszty mieszkania.
Kuchnia często jest jednym z pierwszych pomieszczeń, do którego wchodzi się z dworu. W zależności od zwyczajów panujących w domu, może to mieć istotne znaczenie dla wyboru glazury podłogowej. W bardziej konserwatywnych społecznościach obowiązuje nakaz zdejmowania obuwia wierzchniego zaraz po wejściu do domu. W liberalnych rodzinach ten zwyczaj nie jest tak skwapliwie przestrzegany, co sprawia, że podłoga w kuchni narażona jest na kontakt z wszystkimi zabrudzeniami wnoszonymi do domu na butach. Trochę lepiej sprawa wygląda w przypadku mieszkań – tam pierwszy brud z butów zostaje na klatce schodowej, a im wyższe piętro, tym mniej zanieczyszczeń wnoszonych do własnych czterech ścian. Dodatkowym zagrożeniem dla podłogi w kuchni są zwierzęta domowe – oczywiście prawdopodobieństwo ewentualnego uszkodzenia podłogi, jak i stopień jej zabrudzenia wzrastają wprost proporcjonalnie do wielkości zwierzęcia.
Jak dobrać kolor płytek do mebli kuchennych?
Wybierając konkretny kolor płytek na podłogę lepiej unikać krzykliwych barw i skoncentrować się na neutralnej gamie kolorystycznej. Dużo lepiej sprawdzą się szarości czy beże, aniżeli np. zieleń, czerwień czy odcienie niebieskiego. Oczywiście istotne znaczenie będzie miał styl, w jakim urządzona została cała kuchnia. Zabudowa w stylu prowansalskim będzie uzasadniała położenie na podłodze płytek w kolorze spalonej słońcem cegły – mile widziane będą wszelkie odcienie rdzawe i terakota. Kuchnia zaaranżowana w stylu klasycznym, z drewnianymi meblami i kamiennymi blatami, będzie doskonale współgrała z czarno-białymi kafelkami podłogowymi, ułożonymi naprzemiennie na wzór szachownicy. Miłośnicy drewna, którzy nie chcą w kuchni układać prawdziwego parkietu docenią kafle, które swym wyglądem do owego parkietu nawiązują. Stworzą one zgrany duet z meblami kuchennymi w kolorze białym, szarym czy beżowym. Zjawiskowo będą się też komponować z czarną zabudową meblową, a także z tak modnymi ostatnio odcieniami butelkowej zieleni i granatu. Tym, którym absolutnie nie przeszkadza konieczność intensywnej pielęgnacji, producenci ceramiki użytkowej proponują połyskliwe piękności, błyszczące na podłodze niczym lustrzana tafla. Aby trochę zmniejszyć stopień ich uciążliwości w codziennym użytkowaniu, warto wybrać wariant z delikatnym rysunkiem na powierzchni płytek: mogą to być żyłki innego koloru imitujące marmur lub – w przypadku ciemnych płytek – łupek. Najgorszym do sprzątania wariantem jest czysta, głęboka czerń, na której widać absolutnie każdy okruszek i drobinkę kurzu. Troszkę lepsza jest biel i inne, pośrednie warianty kolorystyczne. Błyszczące płytki podłogowe będą dobrze wyglądać w kuchni w stylu glamour. Stworzą również spójną całość z klasycznymi, drewnianymi meblami. Na fali stylu boho popularnością cieszą się też płytki typu patchwork – kolorowe lub monochromatyczne. Ich matowa, wielokolorowa powierzchnia ukrywa drobne, codzienne zabrudzenia. Tego typu płytki najkorzystniej wyglądają z jasną (białą lub kremową), ewentualnie inną monochromatyczną zabudową kuchenną. Należy bowiem pamiętać, że tak mocny akcent, jakim jest wielokolorowa podłoga, nie potrzebuje żadnego innego wyrazistego towarzystwa.
Płytki na ścianie w kuchni
Inwestorzy często zadają sobie pytanie: „jaki kolor mebli kuchennych jest praktyczny?”, czasem zapominając o tym, że nie sam kolor mebli stanowi kwintesencję praktyczności. Dużą rolę odgrywać będą również odpowiednie płytki na podłodze (wspomniane wyżej), rodzaj wybranych uchwytów, typ zastosowanego blatu, ale również – o czym często się zapomina – wariant okładziny ściennej między szafkami dolnymi i górnymi. Może to być ten sam materiał, z którego wykonana jest kuchnia, szkło (gładkie lub z fototapetą), ale również płytki ceramiczne. Te ostatnie wydają się być najbardziej praktycznym wyborem, bo prawdopodobnie najlepiej znoszą trudy codziennego użytkowania kuchni. Higieniczne, łatwe do utrzymania w czystości, o dużym potencjale estetycznym wydają się być wyborem idealnym. Decydując się na płytki pomiędzy szafkami górnymi i dolnymi stajemy przed dylematem, jakie płytki do kuchni wybrać, aby pasowały do mebli, były ładne i jednocześnie funkcjonalne. Oto kilka podpowiedzi:
1. Gładkość i stopień połyskliwości – tutaj obowiązuje podobna zasada, jak w przypadku płytek podłogowych. Kafle błyszczące wymagają więcej uwagi i zaangażowania, by utrzymać je w idealnym stanie. Po każdym czyszczeniu należy je wypolerować na sucho, aby na ich powierzchni nie pozostały nieestetyczne smugi (widoczne szczególnie, gdy ściana z płytkami usytuowana jest prostopadle do okna).
2. Delikatny rysunek na powierzchni płytek znacznie ułatwia codzienną pielęgnację. Kafelki imitujące kamień (granit, marmur, łupek) lub beton są uniwersalnym i eleganckim, a jednocześnie bardzo praktycznym wyborem.
3. Płytki jednobarwne w wyrazistych kolorach są z pewnością jednym z elementów przyciągających wzrok, ale jednocześnie istnieje ryzyko, że… szybko się znudzą. Dlatego bezpieczniej jest wybierać kafle o neutralnym zabarwieniu.
4. Istotną, ale jednocześnie nierzadko ignorowaną kwestią są… fugi. Tymczasem mają one duże znaczenie nie tylko dla ostatecznego wyglądu ściany, ale również niebagatelny wpływ na wygodę użytkowania. Generalna zasada jest taka: im mniej fug, tym mniej pracy. Idealnie więc, gdy łączeń między płytkami jest niewiele. Warto również dobrze przemyśleć kolor fugi: białe i jasne wyglądają czysto, świetliście i elegancko niestety jedynie na początku – z czasem zwyczajnie się brudzą. Powoduje to konieczność ich regularnego czyszczenia, często dość uciążliwego i zawsze czasochłonnego.
Jak dobrać kolor płytek między szafkami w kuchni do mebli kuchennych?
Ściana w kuchni stanowi niejako odrębny byt i swoim wyglądem nie musi nawiązywać do podłogi, jednak miłośnicy minimalizmu odnajdą w tym rozwiązaniu wizualną harmonię. Wybierając jasne płytki do jasnej kuchni (białej, beżowej, jasnoszarej, o jasnych odcieniach drewna) uzyskamy efekt rozświetlenia, optycznie dodatkowo powiększający kuchnię. Decydując się na ciemny wariant, dodajemy ścianie głębi. W sąsiedztwie jasnych mebli szczególnie dobrze będą też wyglądać kafelki typu patchwork. Dla poszukiwaczy bardziej odważnych i awangardowych rozwiązać producenci proponują płytki lustrzane. Mogą to być kafelki o kształcie cegiełki lub mozaiki, z efektem czystego lub postarzanego lustra. Jeśli już mowa o płytkach w kształcie cegiełki, to występują one w wielu wariantach kolorystycznych i rodzajach wykończenia krawędzi. Łączy je kształt regularnego prostokąta, ale mnogość form, kolorów i wariantów ułożenia sprawia, że w każdej kuchni wyglądać będą inaczej. Rewelacyjnie prezentują się białe płytki typu metro w zestawieniu z szarymi frontami ramiakowo-płycinowymi i drewnianym blatem. Analogiczne ciemne płytki dodają kuchni charakteru i odrobinę tajemniczości, stanowiąc jednocześnie doskonałe tło dla kuchennych utensyliów: drewnianych desek do serwowania, młynków do soli i pieprzu czy doniczek z ulubionymi ziołami. Barwne płytki typu metro zarezerwowane są dla wielbicieli kolorów. Jest w czym wybierać: głęboka zieleń, turkus, błękit, a nawet róż czy złoto – oferta rynkowa jest naprawdę bogata.
Dysponując meblami kuchennymi w kolorze drewna należy unikać płytek drewnopodobnych – zestawienie zbliżonych, ale nie identycznych struktur będzie się prezentować wyjątkowo niekorzystnie. W takim przypadku lepiej wybrać płytki jednobarwne lub o rysunku kamienia. Jeśli meble są jasne, można skusić się na ciemne płytki. W przypadku ciemnej zabudowy zdecydowanie lepiej prezentować się będą płytki jasne. Dużą popularnością cieszą się płytki imitujące marmur lub beton, co zapewne zawdzięczają swojej uniwersalności i praktyczności. Przy tym ostatnim należy jednak zwrócić szczególną uwagę na pozostałe elementy wyposażenia, by kuchnia w ostatecznym rozrachunku nie stała się zbyt „surowa” w odbiorze. Do łask wraca również lastryko w różnych odcieniach i mniej siermiężnym wyglądzie niż kilkadziesiąt lat temu. Ciemne, prawie czarne płytki w połączeniu z drewnianym blatem i czarną zabudową kuchenną są bardzo eleganckim zestawem, ale tylko do przestronnych pomieszczeń. W małych kuchniach przyprawi raczej o klaustrofobię.
Nie da się jednoznacznie stwierdzić, że wybór konkretnego koloru płytek będzie w danym przypadku najlepszy. Istnieje zbyt wiele zmiennych. Dla przykładu: pod pojęciem „szare płytki” każdy człowiek będzie oczami wyobraźni widział coś innego. To określenie kryje całe spektrum możliwości: mogą to był duże lub małe kafle, a nawet drobna mozaika. Kolor może wahać się od jasnego do ciemnego, przybierając postać ciepłych lub zimnych odcieni. Mogą to być płytki jednobarwne lub z rysunkiem kamienia, betonu, a nawet drewna lub patchworku. Glazura ta może mieć błyszczące lub matowe wykończenie. Każdorazowo dobór płytek do mebli i pozostałego wyposażenia kuchennego wymaga więc całościowej analizy aranżacyjnej, bo – jak widać – kolor to nie jedyne kryterium udanego doboru ceramiki.