Biel to kolor uniwersalny i ponadczasowy. Białe meble są zaś o tyle wdzięczne, że bardzo dobrze komponują się prawie ze wszystkimi barwami. W zależności od oczekiwanego efektu, możemy uzyskać wnętrze o stonowanym charakterze lub wprost przeciwnie: energetyczne i pobudzające.
Biel bieli nierówna
Białe ściany w połączeniu z białymi meblami sprawią, że wnętrze wyda się bardziej przestronne i optycznie większe, niż jest w rzeczywistości. Będzie bardzo jasne i rozświetlone – co doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy. Należy przy tym zwrócić uwagę, by biel zastosowana na ścianie miała podobny odcień jak kolor mebli. Jeśli meble mają chłodny odcień bieli, a ściany pomalujemy ciepłym – uzyskamy efekt pożółkłej ściany, która może sprawiać wrażenie, jakby powłoka malarska była stara i wymagała malowania. Podobnie ma się rzecz w przypadku śnieżnobiałych mebli i odcienia „przybrudzonej” bieli na ścianie – uzyskany efekt będzie równie niekorzystny.
Zastosowanie białych mebli w połączeniu z białymi ścianami da szerokie możliwości aranżacyjne: dzięki barwnym dodatkom można nieskończenie wiele razy zmieniać charakter wnętrza, bazując na uniwersalnym białym wyposażeniu. Jeśli do białych wnętrz dodać drewniane dodatki, mięsiste faktury i zieleń roślin – uzyskamy przytulne i przyjazne dla użytkownika wnętrze.
Dla odważnych – czerń
Przeciwny biegun stanowią białe meble w połączeniu z pomalowaną na czarno ścianą. Takie zestawienie da mocny efekt kontrastu. Zabieg ten jest genialnym sposobem, by podkreślić urodę lub niebanalny charakter mebla. Świetnie zda egzamin, gdy chcemy odwrócić uwagę od pozostałej części pomieszczenia – czarno-białe zestawienie będzie z pewnością przyciągać wzrok. Jeśli zdecydujemy się na czerń – ograniczmy się do pomalowania tym kolorem tylko jednej ściany. W przeciwnym razie pomieszczenie może stać się ciemne, mroczne i przytłaczające.
Uniwersalna szarość – zawsze sprawdzony wybór
Wersją pośrednią jest zastosowanie na ścianach szarości, która dobrze się sprawdzi we wnętrzach o różnorodnej stylistyce. Nieważne, czy pomieszczenie będzie urządzone białymi meblami w stylu shabby-chic, prowansalskim czy skandynawskim – w każdym przypadku szary kolor ścian będzie się komponował wyśmienicie. W bardziej nowoczesnych wnętrzach można pokusić się o ciemniejsze odcienie szarości, w klasycznych – ładniej będą się prezentować jaśniejsze ściany.
Intensywne barwy i pastele – dwa przeciwległe bieguny
Równie popularne są w tym sezonie zdecydowane barwy: turkus, butelkowa zieleń czy kobalt będą stanowić duet doskonały w połączeniu z białymi meblami. Ich intensywne nasycenie spowoduje, że białe meble zostaną pięknie wyeksponowane. Barwy te nie są jednak tak mocne jak czerń – mogą więc stanowić doskonałe rozwiązanie dla tych, którym marzą się ciemne ściany, ale jednocześnie trochę się ich boją – obawiając się przytłoczenia wnętrza.
Równie udane połączenie to białe meble i pastelowe ściany: delikatne odcienie różu, jasne zielenie, błękity czy beże będą stanowić idealne tło dla jasnych mebli. Malując ściany na pastelowe kolory, sprawimy, że wnętrze stanie się przytulne, ciepłe i pełne harmonii.
Czego unikać w połączeniu z białymi meblami?
Unikajmy natomiast intensywnych barw: ostrej czerwieni czy cytrynowej żółci – takie zestawienie uchodzi za mało gustowne i choć o gustach się nie dyskutuje, czasem warto posłuchać dobrej rady. Istnieje niezliczona ilość tak pięknych kolorów, które doskonale harmonizują z białymi meblami – że ten wąski wycinek zwany pstrokacizną warto w tym przypadku zostawić w spokoju. Jeśli już zdecydujemy się na czerwień – niech to będzie jej rubinowy lub szkarłatny odcień. Jeśli koniecznie żółć – to bardziej odcień musztardowy lub miodowy. Te kolory w zestawieniu z białymi meblami dają efekt klasy i elegancji.