Nadchodzi taki moment w życiu każdego rodzica, że dziecko wyrasta ze swojego łóżeczka niemowlęcego i zachodzi konieczność zakupienia innego. Najczęściej ma to miejsce w okolicy drugiego roku życia dziecka – gdy jest ono już na tyle duże, że samodzielnie przesypia noce.
Wybierając łóżko dla dwulatka rodzice kierują się wieloma kryteriami, a szeroka oferta wcale nie ułatwia wyboru. Poszczególne modele łóżek mogą się znacznie różnić: konstrukcją, estetyką, funkcjonalnością i ceną. Na co więc zwrócić uwagę, kupując dziecięce łóżko?
Zdrowie i bezpieczeństwo przede wszystkim
W pierwszej kolejności należy mieć na uwadze zdrowie i komfort snu dziecka – z tego powodu lepiej wybrać standardowe łóżko, aniżeli rozkładany tapczanik. Klasyczne łóżko to gwarancja dobrej jakości materaca, który będzie stanowił odpowiednie podparcie dla kręgosłupa dziecka. Dobry materac – wykonany np. z pianki termo elastycznej, zapewni dziecku komfort snu.
W przypadku łózek dziecięcych bardzo ważna jest też kwestia bezpieczeństwa: łóżka takie powinny być wyposażone w barierkę, która zapobiegnie upadkowi z łóżka w trakcie snu.
Wygoda i funkcjonalność – ważne dla dziecka i rodziców
Na wygodę podczas wypoczynku ma również wpływ wielkość łóżka: standardowo dla dzieci przewidziane są wielkości 140x70cm lub 160x80cm – nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wybrać łóżko większe, w rozmiarze przeznaczonym dla dorosłego. Jeśli powierzchnia pokoju na to pozwoli – warto rozważyć taką opcję: sprawdzi się, gdy rodzić będzie musiał spędzić noc wspólnie z dzieckiem, da większy komfort podczas wieczornego wspólnego czytania i oferuje więcej przestrzeni do zabawy (wszak łóżko to w oczach dzieci najlepsza trampolina!). Taki wybór pozwoli również na dłuższe użytkowanie łóżka.
Jeśli borykamy się z niewielką ilością miejsca w pokoju dziecięcym, warto zdecydować się na łóżko z szufladą: do dodatkowe miejsce na dziecięce skarby lub przestrzeń, w której możemy przechowywać rzadziej używane przedmioty. Wybierając łóżko z szufladą, należy zwrócić uwagę, by szuflada płynnie wyjeżdżała spod łóżka, by była stabilna i dobrze wykonana: niedopuszczalne są dna szuflad wykonane z płyty o grubości 3mm i nie wzmocnione od spodu dodatkową listwą.
Łóżka drewniane – wybór na lata
Poszukując łóżeczka dla dwulatka, warto zwrócić szczególną uwagę na modele wykonane z drewna: wykonane z naturalnego materiału, wytrzymałe i odporne na dziecięce harce, o zróżnicowanej stylistyce i możliwości metamorfozy, gdy już się znudzi – łóżko drewniane zdaje się być idealnym wyborem. Pewnym mankamentem może być cena – wyższa niż w przypadku łóżek wykonanych z płyty laminowanej. Wyższą cenę rekompensuje jednak bogata oferta: rodzice mogą wybierać spośród łóżek o klasycznym wyglądzie, poprzez łóżka w kształcie domków, na łóżkach piętrowych skończywszy. Należy przy tym zwrócić uwagę, by łóżko było pomalowane farbą nietoksyczną, przeznaczoną do użytkowania przez dziecko.
A może łóżko dla dwulatka w kolorze?
Stylistyka, w jakiej utrzymane jest łóżko, pełni również ważną role podczas jego wyboru. Gust rodziców często jednak nijak się ma do upodobań dziecka. Klasyczne łóżka – choćby były najlepszej jakości, nie zawsze podobają się dzieciom – a kolorowe modele niekoniecznie przypadną do gustu rodzicom. Bajkowe łóżeczka mogą być jednak kartą przetargową w walce o samodzielny sen we własnym łóżku.
Od czego zależy cena łóżka dziecięcego?
Cena łóżka dziecięcego jest często odzwierciedleniem jakości: im bardziej starannie wykonane, z większą dbałością o szczegóły, z zastosowaniem lepszych materiałów i o ciekawym designie – tym droższe. Wybierając łóżko dla dwulatka warto wybrać złoty środek i znaleźć taki model, który będzie odpowiedniej wielkości i funkcjonalny oraz będzie posiadał wygodny materac i odpowiadał gustowi dziecka i rodziców.
Jakie łóżko dla 3-latka?
Podobnymi kryteriami możemy kierować się, wybierając łóżko dla trzylatka – łóżko powinno być solidnie wykonane, komfortowe, bezpieczne, funkcjonalne i ładne. Trzylatek – choć już trochę starszy, to wciąż dziecko, którego łóżko powinno spełniać podobne standardy jak łóżko dla dwulatka. Tym bardziej, że trzylatek to już bardzo pomysłowy młody człowiek – należy więc zwrócić uwagę, by łóżko nie miało żadnych wystających, ostrych elementów, widocznych śrub czy zaślepek które można oderwać. W dalszym ciągu powinno posiadać barierkę zabezpieczającą – optymalnie, by istniała możliwość jej zdemontowania w późniejszym okresie życia dziecka.