Drewniane meble kuchenne – przeżytek czy wielki „come back”?

Meble drewniane kuchenne uchodzą za najbardziej ekskluzywne. Nic dziwnego – szlachetność materiału, jakim jest drewno, czyni je wyjątkowymi. Mówiąc o meblach z drewna należy rozróżnić, czy mowa jest o meblach wykonanych z litego drewna czy też wykończonych fornirem lub obłogiem (czyli cieńszą lub grubszą warstwą drewna naklejoną na płytę nośną i mocno sprasowaną). Meble fornirowane są co prawda wykończone prawdziwym surowcem, ale w rzeczywistości jedynie imitują drewno. Stanowią tańszą, choć wciąż atrakcyjną wizualnie alternatywę dla prawdziwych mebli drewnianych. To rozwiązanie raczej do współczesnych wnętrz – ze względu na to, że fornir (lub obłóg) to jedynie cienka warstwa naklejona na płytę (wiórową lub MDF), nie ma możliwości wykonywania na frontach ozdobnych frezów czy płycin charakterystycznych dla bardziej dekoracyjnych stylów. Meble z litego drewna dają więcej możliwości aranżacyjnych: dzięki konstrukcji frontu wykonanej z masywnej klejonki, możliwe jest wykonywanie misternych rzeźbień czy frezów. Jest to szczególnie cenione w meblach kuchennych w stylu klasycznym czy angielskim. Na szczególną uwagę zasługują zdobienia takie jak pilastry, dekoracyjne kolumny czy inne przejawy artyzmu, których wykonanie nie byłoby możliwe w żadnym innym materiale poza drewnem. Najczęściej spotykane są meble kuchenne dębowe lub jesionowe – jako najbardziej trwałe, a jednocześnie dostępne w naszym kraju.

Meble kuchenne z drewna

Meble drewniane mają swoją dość wąską grupę odbiorców: będą jedyną słuszną opcją dla fanatycznych wielbicieli naturalnych surowców, znajdą swoich zwolenników wśród miłośników klasyki, opcję tę wybiorą również osoby z wyjątkowym zmysłem estetycznym, których wysublimowany gust zaspokoić może jedynie finezyjna i dopracowana w każdym detalu zabudowa kuchenna. Drewniana zabudowa nie jest opcją dla każdego – nie każdy dobrze się będzie czuł wśród ciężkich, przysadzistych mebli. Dla innych barierą w ich nabyciu może być koszt: na cenę wytworzenia mebli z litego drewna składa się nie tylko koszt drogiego surowca, ale również technologia wykonania. Produkcja takich mebli wymaga nie tylko większego i bardziej urozmaiconego parku maszynowego, ale również znacznej wiedzy i doświadczenia w pracy z drewnem. Jest bardziej praco- i czasochłonna, co w oczywisty sposób przekłada się na cenę ostateczną. Meble z prawdziwego drewna są jednak niezwykle wdzięczne w obróbce i pięknie się starzeją. Upływ czasu odciska na nich swoje piętno, pozostawiając cudowną patynę, cenioną zwłaszcza przez koneserów.

Jeśli nie drewniane meble kuchenne, to co?

Jak już zostało wspomniane wcześniej, alternatywą dla kuchni drewnianych są meble kuchenne fornirowane – umownie nazywa się tak technologię wykonania mebli, których powierzchnia została wykończona fornirem lub obłogiem. Fornir to nic innego, jak cienki płat drewna pozyskiwany przez skrawanie płaskie lub obwodowe. Ma grubość 0,6-1mm – jest więc cieniutki i bardzo delikatny. Zdecydowanie trwalszy jest obłóg, którego grubość oscyluje pomiędzy 1,5-4mm. Wśród fornirów wyróżnić możemy forniry naturalne, modyfikowane i czeczotowe. Forniry naturalne to te pozyskiwane z popularnych drzew takich jak: dąb, brzoza, jesion, buk czy klon. Forniry modyfikowane uzyskiwane są z naturalnego surowca, ale w sposób kontrolowany przez człowieka: skrawki drewna sklejane są w bloki, a następnie rozcinane i skrawane tak, by swoim rysunkiem przypominały drewno. Mogą być barwione, co pozwala na uzyskiwanie oryginalnych kolorów . Do tej grupy zaliczamy również okładziny pozyskiwane z egzotycznych gatunków drewna: iroko, merbau czy palisandru. Najrzadziej spotykany jest fornir czeczotowy pozyskiwany z drzew dotkniętych czeczotą – chorobą, która tworzy na pniu charakterystyczne zgrubienia. Wybór konkretnego rodzaju forniru będzie się oczywiście bezpośrednio przekładał na stronę wizualną kuchni.
Okleiny naturalne doskonale sprawdzą się w kuchniach z klasycznym sznytem, w kuchniach w duchu japońskiego minimalizmu, świetnie uzupełnią mieszkanie urządzone w stylu skandynawskim, a nawet glamour. Z kolei forniry modyfikowane będą doskonałym rozwiązaniem w bardziej awangardowych aranżacjach – często spotykany mocniejszy rysunek drewna raczej nie sprawdzi się w spokojnej kuchni w stylu klasycznym, ale pokocha go wnętrze urządzone na modłę pop-art’u. Warto przy tym zwrócić uwagę, by na kolejnych frontach zachowana była ciągłość usłojenia, co eliminuje wrażenie przypadkowości i chaosu – zwłaszcza przy bardzo wyrazistych fornirach. Okładziny czeczotowe, bardzo dekoracyjne i raczej dalekie od subtelności świetnie sprawdzają się jako niewielkie wstawki i nie są polecane do wykorzystania w dużych formatach na całych meblach kuchennych.

A może meble z palet do kuchni?

Dla amatorów majsterkowania, miłośników ekologii i poszukiwaczy nietuzinkowych rozwiązań pewnym rozwiązaniem mogą być meble z palet do kuchni. Jest o rozwiązanie może nie najprostsze, ale z pewnością bardzo przyjazne dla środowiska i… portfela. Meble kuchenne wykonane z palet będą z pewnością odbiegać od typowych wyobrażeń o meblach kuchennych z drewna – w przeciwieństwie to finezyjnych, frezowanych frontów szafki z palet będą raczej siermiężne i proste, utrzymane raczej w stylu wiejsko – rustykalnym, aniżeli klasycznym (mimo iż jedne i drugie wykonane są przecież z tego samego materiału). Decydując się na wykonanie mebli z palet, warto najpierw spróbować swoich sił na mniejszych okazach: na początek dobrze by było zacząć np. od półki na ścianę lub wyspy kuchennej. Zaletą mebli z palet jest plastyczność surowca, z jakiego są wykonane: można je dowolnie przycinać, malować, postarzać – bez obaw o ewentualne duże straty finansowe w przypadku niepowodzenia.

Drewniane meble kuchenne – solo czy w duecie?

Oczywiście chęć zastosowania drewna w kuchni nie obliguje nas do wykonania całej zabudowy kuchennej z tego materiału. Równie dobrze może to być tylko jeden z elementów wyposażenia: drewniany blat, ciąg szafek górnych albo urocza witrynka stojąca gdzieś obok. Popularnym rozwiązaniem są meble kuchenne biały połysk z drewnem – biel optycznie powiększa pomieszczenie, a drewno daje wrażenie ciepła i przytulności. Równie dobrze sprawdzają się meble kuchenne białe matowe z drewnem – z tą różnicą, że na matowej powierzchni frontów odciski palców są mniej widoczne niż na błyszczącej. Równie udanym zestawieniem jest drewno z czarnym kolorem – ponadczasowym i eleganckim jak biel. Świetnym sposobem na ożywienie kuchni może być drewniana ściana stanowiąca tło dla jednobarwnych mebli.
Niezależnie od tego, w którym miejscu kuchni zostanie zastosowane drewno, bardzo ważne jest jego odpowiednie zabezpieczenie. Można to zrobić za pomocą lakieru lub specjalnego oleju. Lakier tworzy na powierzchni drewna twardą, wodoodporną powłokę, jednak przewagą oleju nad lakierem jest możliwość miejscowej renowacji. W przypadku zarysowania zaolejowanego drewna wystarczy miejscowo przetrzeć je papierem ściernym, a następnie zaaplikować w tym miejscu niewielką ilość nowego oleju, by uszkodzenie przestało być widoczne – bez konieczności odnawiania całego elementu. Drewno jest też łatwe w pielęgnacji: do codziennego czyszczenia wystarczy czysta ściereczka i ciepła woda (ważne, by ścierka była nasączona tylko w minimalnym stopniu). Meble i inne elementy drewniane warto co jakiś czas odświeżać nową warstwą oleju, co utrzyma je w nienagannej kondycji przez wiele lat. Uwaga również na wysokie temperatury – nieopatrznie postawiona na drewnianym blacie szklanka z gorącym napojem może pozostawić na nim trwały ślad.

Marta Langner
Marta Langner
Prawie zawsze perfekcjonistka, zawsze estetka. Introwertyczka i wyjątkowo wrażliwa osobowość o artystycznych zapędach. Kreatywna i rozważna jednocześnie . Miłośniczka zwykłej codzienności, która w każdym jej skrawku potrafi dostrzec magię. Blogerka, copywriterka, ale przede wszystkim pasjonatka fotografii i pięknych wnętrz.