Czyszczenie i przechowywanie broni w domu – poradnik

Decydując się na posiadanie broni, należy mieć świadomość z jakimi wymaganiami się to wiąże. Przechowywanie broni w warunkach domowych, powinno być właściwie przeprowadzone. Mowa tutaj nie tylko o wymaganych formalnościach i niezbędnych dokumentach, ale także o kwestiach związanych z właściwym i bezpiecznym przechowywaniem pistoletu. 

Co polskie prawo mówi na temat warunków przechowywania broni?

Przed zapoznaniem się z konkretnymi zasadami dotyczącymi przechowywania broni w warunkach domowych, warto zwrócić uwagę na kwestie prawne, które regulują ten aspekt. Każdy posiadacz broni, powinien zapoznać się z dwoma dokumentami:

  1. ustawą z 21 maja 1999 roku o amunicji i broni,

  2. rozporządzeniu do ustawy o broni, dotyczące jej przechowywania, noszenia i ewidencji z 26 sierpnia 2014 roku. 

W dokumentach tych zawarte są wszelkie, najważniejsze informacje na temat przechowywania i użytkowania broni. 

Gdzie powinno się przechowywać broń?

W domowych warunkach broń powinno się przechowywać w specjalnych magazynach lub w odpowiednio zabezpieczonej szafie, sejfie lub kasetce przynajmniej o klasie S1. Ważne jest zadbanie o to, aby osoby niepowołane nie miały do niej dostępu. Te same przepisy dotyczą broni pamiątkowej lub kolekcjonerskiej. 

Należy także zaznaczyć, że w trakcie przechowywania broń powinna mieć wyjęty magazynek, a także powinna być rozładowana. Amunicję należy umieścić w specjalnym pojemniku, który uniemożliwia uderzenie w spłonkę. Przechowywanie magazynku, który jest załadowany w żadnym wypadku nie jest dozwolone. 

Powyższe zasady mają nie tylko zapewnić bezpieczeństwo, ale mogą być także egzekwowane w przypadku wizyty policji, która ma prawo skontrolowania, czy właściciel odpowiednio zabezpieczył broń. 

Magazyn na broń – wymagania

Przechowywanie broni zgodnie z przepisami w magazynku, wiąże się ze spełnieniem szeregu warunków. Przede wszystkim magazyn musi być oddzielnym pomieszczeniem, który ma murowane ściany. Powinno ono być także odporne na ogień i porządnie zabezpieczone stalową siatką, ważna jest także obecność antywłamaniowych szyb. Drzwi do pomieszczenia, powinny spełniać normy PN-EN 14450. Mogą być one także obite blachą. Warto też zdecydować się na specjalny zamek lub kłódkę zasuwkę. Wymagany jest też system alarmowy. 

Obowiązkowym wyposażeniem pomieszczenia, powinien być koc gaśniczy, a także gaśnica proszkowa. 

Kasetka, sejf oraz szafa na broń

sejf na bron w domu

Znacznie prostszą opcja niż budowanie magazynu, jest zaopatrzenie się w odpowiednią szafę, sejf lub kasetkę na broń. Takie rozwiązanie wiąże się z mniejszą ilością wymogów. Sejf na broń powinien mieć przynajmniej jeden zamek, a także otwór do kotwienia. Skuteczniejszym zabezpieczeniem są miejsca o klasie „0”.

Czyszczenie broni w domu

Oprócz właściwego przechowywania broni w domu, bardzo ważne jest także jej odpowiednie czyszczenie. Należy regularnie usuwać z jej powierzchni wszelkie zanieczyszczenia oraz ciała obce. Aby dokładnie i bezpiecznie wyczyścić broń, należy posiadać:

  • wycior,

  • szczotkę, która odpowiada kalibrowi lufy,

  • końcówkę do wyciora,

  • filcowy walec,

  • szmatkę wykonaną z tkaniny,

  • olej przeznaczony do lufy,

  • specjalny środek przeznaczony do czyszczenia broni.

Przed schowaniem broni do futerału jeszcze na strzelnicy, należy wlać do lufy odrobinę oleju. Dzięki temu można szybciej pozbyć się zanieczyszczeń. W dom, należy ponowną ilość oleju wprowadzić do lufy, a następnie naoleić szczotkę i przetrzeć lufę. Kolejnym krokiem jest przetarcie broni suchym filcem. Czynność tę powtarza się dwa razy. Na koniec trzeba zastosować środek przeznaczony do usuwania miedzi i pozostawić go na około 30 minut, po upływie czasu trzeba wytrzeć lufę walcem filcowym.