Czyszczenie i przechowywanie broni w domu – poradnik

Decydując się na posiadanie broni, należy mieć świadomość z jakimi wymaganiami się to wiąże. Przechowywanie broni w warunkach domowych, powinno być właściwie przeprowadzone. Mowa tutaj nie tylko o wymaganych formalnościach i niezbędnych dokumentach, ale także o kwestiach związanych z właściwym i bezpiecznym przechowywaniem pistoletu. 

Co polskie prawo mówi na temat warunków przechowywania broni?

Przed zapoznaniem się z konkretnymi zasadami dotyczącymi przechowywania broni w warunkach domowych, warto zwrócić uwagę na kwestie prawne, które regulują ten aspekt. Każdy posiadacz broni, powinien zapoznać się z dwoma dokumentami:

  1. ustawą z 21 maja 1999 roku o amunicji i broni,

  2. rozporządzeniu do ustawy o broni, dotyczące jej przechowywania, noszenia i ewidencji z 26 sierpnia 2014 roku. 

W dokumentach tych zawarte są wszelkie, najważniejsze informacje na temat przechowywania i użytkowania broni. 

Gdzie powinno się przechowywać broń?

W domowych warunkach broń powinno się przechowywać w specjalnych magazynach lub w odpowiednio zabezpieczonej szafie, sejfie lub kasetce przynajmniej o klasie S1. Ważne jest zadbanie o to, aby osoby niepowołane nie miały do niej dostępu. Te same przepisy dotyczą broni pamiątkowej lub kolekcjonerskiej. 

Należy także zaznaczyć, że w trakcie przechowywania broń powinna mieć wyjęty magazynek, a także powinna być rozładowana. Amunicję należy umieścić w specjalnym pojemniku, który uniemożliwia uderzenie w spłonkę. Przechowywanie magazynku, który jest załadowany w żadnym wypadku nie jest dozwolone. 

Powyższe zasady mają nie tylko zapewnić bezpieczeństwo, ale mogą być także egzekwowane w przypadku wizyty policji, która ma prawo skontrolowania, czy właściciel odpowiednio zabezpieczył broń. 

Magazyn na broń – wymagania

Przechowywanie broni zgodnie z przepisami w magazynku, wiąże się ze spełnieniem szeregu warunków. Przede wszystkim magazyn musi być oddzielnym pomieszczeniem, który ma murowane ściany. Powinno ono być także odporne na ogień i porządnie zabezpieczone stalową siatką, ważna jest także obecność antywłamaniowych szyb. Drzwi do pomieszczenia, powinny spełniać normy PN-EN 14450. Mogą być one także obite blachą. Warto też zdecydować się na specjalny zamek lub kłódkę zasuwkę. Wymagany jest też system alarmowy. 

Obowiązkowym wyposażeniem pomieszczenia, powinien być koc gaśniczy, a także gaśnica proszkowa. 

Kasetka, sejf oraz szafa na broń

sejf na bron w domu

Znacznie prostszą opcja niż budowanie magazynu, jest zaopatrzenie się w odpowiednią szafę, sejf lub kasetkę na broń. Takie rozwiązanie wiąże się z mniejszą ilością wymogów. Sejf na broń powinien mieć przynajmniej jeden zamek, a także otwór do kotwienia. Skuteczniejszym zabezpieczeniem są miejsca o klasie „0”.

Czyszczenie broni w domu

Oprócz właściwego przechowywania broni w domu, bardzo ważne jest także jej odpowiednie czyszczenie. Należy regularnie usuwać z jej powierzchni wszelkie zanieczyszczenia oraz ciała obce. Aby dokładnie i bezpiecznie wyczyścić broń, należy posiadać:

  • wycior,

  • szczotkę, która odpowiada kalibrowi lufy,

  • końcówkę do wyciora,

  • filcowy walec,

  • szmatkę wykonaną z tkaniny,

  • olej przeznaczony do lufy,

  • specjalny środek przeznaczony do czyszczenia broni.

Przed schowaniem broni do futerału jeszcze na strzelnicy, należy wlać do lufy odrobinę oleju. Dzięki temu można szybciej pozbyć się zanieczyszczeń. W dom, należy ponowną ilość oleju wprowadzić do lufy, a następnie naoleić szczotkę i przetrzeć lufę. Kolejnym krokiem jest przetarcie broni suchym filcem. Czynność tę powtarza się dwa razy. Na koniec trzeba zastosować środek przeznaczony do usuwania miedzi i pozostawić go na około 30 minut, po upływie czasu trzeba wytrzeć lufę walcem filcowym. 

Kuchnia narożna (rogowa)

Kuchnia narożna, zwana inaczej rogową, to sposób ustawienia mebli kuchennych w kształcie litery L – przy czym ramiona tej zabudowy mogą być symetryczne lub...

Przedpokój ze schodami

  Przedpokój to często miejsce styku różnych pomieszczeń domu lub mieszkania. Nierzadko stanowi też punkt zakotwiczenia schodów prowadzących na inne kondygnacje. Projektując przedpokój ze schodam,i...

Kuchnia w stylu angielskim

Styl angielski w kuchni uchodzi za najbardziej reprezentacyjny. Nic dziwnego: mnogość elementów dekoracyjnych i precyzyjnie wykończonych detali wpływa na zjawiskowy wygląd kuchni urządzonej w...

Garderoba do przedpokoju

Przedpokój to pierwsze pomieszczenie domu lub mieszkania, z którym mamy do czynienia po przekroczeniu jego progu. To ono odpowiada za pierwsze wrażenie – dlatego...

Jaki blat do kuchni?

Wybór blatu do kuchni to jedna z najważniejszych decyzji, jakie przychodzi nam podjąć podczas jej urządzania. Mnogość możliwości wcale nie ułatwia zadania. Do tematu...

Przedpokój z siedziskiem

Siedzisko staje się coraz bardziej popularnym elementem wyposażenia przedpokoju. Jest lubianym rozwiązaniem, bo pełni funkcję nie tylko dekoracyjną, ale przede wszystkim użytkową. Zastosowanie siedziska...