Jak urządzić przedpokój?

Przedpokój jest wizytówką mieszkania – dobrze więc, by był urządzony gustownie, jednak nad walorami estetycznymi powinny przeważać względy funkcjonalne. Przedpokój to bowiem nic innego jak trakt komunikacyjny, stanowiący łącznik pomiędzy domem/mieszkaniem a światem zewnętrznym. Warto więc zwrócić uwagę, by jego aranżacja nie stanowiła bariery utrudniającej poruszanie się – co jest szczególnie ważne w godzinach porannych, gdy codzienny pośpiech gna nas do przodu i musimy jak najszybciej opuścić nasze cztery kąty.

Jakie meble do przedpokoju?

Temat mebli do przedpokoju można rozważać w wielu aspektach: począwszy od ich ilości i rodzaju, poprzez kolorystykę, a na stylu kończąc. Ilość mebli powinna być oczywiście dostosowana do metrażu pomieszczenia. Wiadomo, że im mniejszy przedpokój, tym mniej się ich zmieści. Często będą one musiały pełnić również wielorakie funkcje (np. szafa na ubrania będzie musiała również służyć do przechowywania butów, bo nie ma na nie innego miejsca).
Podstawowym wyzwaniem, z jakim trzeba się mierzyć, urządzając przedpokój, jest zaplanowanie odpowiedniej ilości miejsca niezbędnego do przechowywania wierzchnich okryć, których szczególnie dużo jest zimą – a ta, jak wiadomo, jest w Polsce rozciągnięta w czasie i trwa wiele miesięcy. Należy więc wziąć pod uwagę, że przez co najmniej pół roku potrzebne będzie miejsce do odkładania kurtek, ale także czapek, szalików i rękawiczek.

Absolutnym minimum jest wyznaczona strefa do odwieszania kurtek. W wersji totalnie okrojonej może ona przybrać formę deski zamocowanej na ścianie, z przytwierdzonymi do niej haczykami. Alternatywą będzie wieszak stojący, który nie musi być stałym elementem przedpokoju. Te rozwiązania tworzą jednak optyczny chaos, trudny do ujarzmienia szczególnie jesienią i zimą, gdy ilość wierzchnich okryć jest duża, a kurtki są grube i puchate. Dużo lepszym rozwiązaniem jest więc szafa, która pozwoli schować nie tylko kurtki, ale również buty i dodatkowe akcesoria i galanterię. Należy jednak zadbać o prawidłową wentylację w meblach przeznaczonych do przechowywania kurtek i butów, gdyż wilgotne okrycia wierzchnie i obuwie mogą w krótkim czasie uczynić z szafy brzydko pachnący koszmar. Jeśli szafa jest odpowiednio głęboka, to kurtki mogą być wieszane na wieszakach umieszczonych na drążku meblowym. Jeśli tak nie jest, to wygodną alternatywą są klasyczne haczyki zamocowane na ściankach szafy.

Drugim ważnym elementem garderoby, wymagającym sporej ilości miejsca do przechowywania są buty. Oczywiste jest, że ich ilość będzie zależna od indywidualnych preferencji i potrzeb, ale również od ilości mieszkańców (i często ich płci, gdyż statystyka pokazuje, iż kobiety kupują i mają więcej par butów niż mężczyźni). Obuwie może więc być przechowywane w specjalnie do tego przeznaczonych szafkach z uchylnymi frontami, ale także w szafkach klasycznie otwieranych z półkami w środku. Zaletą tych drugich jest większa przestrzeń na poszczególne pary butów, co pozwoli schować nawet wyższe botki lub kozaki ze zgiętymi cholewkami. Wadą natomiast spora głębokość (minimum 40cm).
W przypadku dużego przedpokoju bardzo dobrym rozwiązaniem jest wstawienie dodatkowej niedużej komody, która może pomieścić zimowe akcesoria (czapki, szaliki, rękawiczki), ale również inne gadżety, takie jak kask rowerowy, akcesoria do pielęgnacji obuwia, dodatkowe torby czy plecaki, torby na zakupy itp.
Bardzo istotnym, a często pomijanym elementem wyposażenia jest lustro. Pozwala ono przed samym wyjściem szybko skontrolować, czy nasze ubrania są w należytym porządku, a buzia czysta i nieupstrzona po posiłku (szybko zjedzonym chwilę przed wyjściem z domu).

Komfortowym, ale nieobowiązkowym elementem umeblowania przedpokoju jest siedzisko, które pozwala usiąść i wygodnie włożyć buty. Jest to szczególnie pomocne dla osób starszych, ale praktyka pokazuje, że chętnie korzystają z niego osoby ze wszystkich grup wiekowych. Siedziskiem może być specjalnie przygotowany mebel z elementem tapicerowanym, ale też niska szafeczka z rzuconą na nią poduszką. W przypadku tej drugiej opcji należy się jednak upewnić, że konstrukcji szafki jest mocna, stabilna i wytrzyma ciężar nawet najcięższego mieszkańca lub gościa. Jeśli nie przewidujemy takiego rozwiązania, ale mamy taką potrzebę i wystarczającą ilość miejsca, to dobrym rozwiązaniem może być krzesło lub taboret wstawione do przedpokoju.

Meble na przedpokój — gotowe zestawy czy na wymiar?

Odpowiedź będzie niejednoznaczna: to zależy. Zależy od wielkości przedpokoju, ilości mieszkańców, ich potrzeb, budżetu, ale również kwestii, czy mieszkanie jest naszą własnością, czy jedynie wynajmowaną nieruchomością.
Jeśli gotowe meble odpowiadają naszym potrzebom i nam się podobają, to nic nie stoi na przeszkodzie, by w takie właśnie meble wyposażyć to pomieszczenie. Jeśli jednak przedpokój jest mały, a nam zależy na jak najlepszym wykorzystaniu przestrzeni, wtedy warto pomyśleć o meblach robionych na zamówienie. Duże pomieszczenia też mogą potrzebować mebli na wymiar – szczególnie gdy rodzina jest liczna i każdy potrzebuje dużo miejsca na swoje rzeczy. Meble robione na zamówienie będą również idealnym rozwiązaniem dla osób poszukujących unikalnego designu, ale również tych, którzy chcą, by meble w przedpokoju były spójne z umeblowaniem pozostałej części domu.

Przedpokoj — aranżacje i inspiracje

Przedpokój stanowi najczęściej jedno z mniejszych pomieszczeń w domu i zadaniem osoby projektującej go jest takie zaplanowanie poszczególnych elementów, by w miarę możliwości nie stanowiły one bariery komunikacyjnej, tzn. by poszczególne elementy wyposażenia nie utrudniały poruszania się w nim. Jeśli przedpokój dodatkowo połączony jest z klatką schodową, to należy również zapewnić wygodny dostęp do nich.
Gdy mamy do czynienia z długim i wąskim przedpokojem, to najlepiej ustawić meble wzdłuż jednej ze ścian, by nie trzeba było poruszać się slalomem. W przypadku pomieszczenia zbliżonego kształtem do kwadratu możemy sobie pozwolić na ustawienie mebli po obu stronach, pamiętając jednak, by pozostawić możliwość otwarcia drzwi na oścież. Docenimy swoją zapobiegliwość, wchodząc do domu z naręczem toreb zakupowych albo poruszając się o kulach (np. po niespodziewanym nieszczęśliwym wypadku). Ważnym elementem jest również dostateczne oświetlenie, które umożliwi ocenę wyglądu w lustrze przed wyjściem z domu, a w razie naglącej potrzeby pozwoli paniom wykonać szybki makijaż. To, co również istotne w przedpokoju, to dobór odpowiedniej podłogi. Powinna ona spełniać wiele kryteriów, ale najważniejsze z nich to trwałość i wodoodporność. Przedpokój to często również miejsce zbiegu różnych instalacji, tak więc mogą się tu znaleźć różne liczniki czy rozdzielnie – bardzo ważne jest, by uwzględnić wygodny dostęp do nich w trakcie urządzania tego małego, ale jak widać ważnego pomieszczenia.

Marta Langner
Marta Langner
Prawie zawsze perfekcjonistka, zawsze estetka. Introwertyczka i wyjątkowo wrażliwa osobowość o artystycznych zapędach. Kreatywna i rozważna jednocześnie . Miłośniczka zwykłej codzienności, która w każdym jej skrawku potrafi dostrzec magię. Blogerka, copywriterka, ale przede wszystkim pasjonatka fotografii i pięknych wnętrz.