Wysokość szafek kuchennych to jedna z podstawowych, a jednocześnie najważniejszych kwestii poruszanych podczas planowania kuchni. Aby przygotowywanie posiłków było komfortowe, wysokość mebli kuchennych musi być dostosowana do wzrostu użytkowników – ze szczególnym uwzględnieniem tych najczęściej gotujących. Na przestrzeni ostatnich 20 lat możemy zauważyć prawdziwą rewolucję w zakresie projektowania kuchni. Dawniej ergonomia pracy w kuchni traktowana była po macoszemu i uznawana za fanaberię. Dziś jest równie ważna, jak estetyka – kuchnia nie tylko ma dobrze wyglądać, ale przede wszystkim ma być wygodna w użytkowaniu.
Wysokość blatu w kuchni – dlaczego jest taka, a nie inna?
Oczywiste jest, że w przypadku dysproporcji wzrostu poszczególnych właścicieli kuchni jej wysokość dostosowuje się do tej osoby, która będzie częściej przyrządzała w niej posiłki. Dla niskiej osoby ustala się więc niższą wysokość. Analogicznie dla wyższej osoby blat w kuchni musi znajdować się wyżej. Przyjmuje się, że minimalna wysokość blatu kuchennego w ciągu roboczym to 86cm. Wynika to z wielkości zmywarki, której znormalizowane wymiary wymagają przestrzeni o wysokości minimum 82cm i szerokości 45 lub 60cm, by sprzęt ten mógł swobodnie zmieścić się pod blatem. Trudno bowiem wyobrazić sobie współczesną kuchni bez zmywarki. Statystycznie ludzie również są coraz wyżsi i wysokość blatu w kuchni na poziomie 86cm przestaje się traktować jako coś oczywistego – a do tej pory była to standardowa wysokość szafek kuchennych. Dziś częściej spotykane wysokości blatu w kuchni to 88-92cm. Przyjmuje się, że optymalna wysokość szafek kuchennych dla osoby o wzroście 165-170cm to 88-90cm. Należy przy tym pamiętać, że wyższa kuchnia nie oznacza automatycznie bardziej pojemnych szafek kuchennych. Wysokość szafek kuchennych reguluje się poprzez zastosowanie nóżek meblowych o odpowiedniej wysokości. W całościowym obrazie kuchni zmieni się więc jedynie wysokość cokołu.
Wyjątki od reguły: gdzie zastosujemy niestandardową wysokość blatu?
Oczywiście każde pomieszczenie rządzi się swoimi prawami i czasem kuchnia wymaga zróżnicowania wysokości blatu. Ważne jest, by chociaż w części ciągu roboczego trzymać się poziomu minimum 86cm – w przeciwnym razie korzystanie z dobrodziejstw zmywarki będzie niemożliwe. Zdarza się, że zabudowa kuchenna musi zostać zgrabnie wkomponowana w sąsiedztwie bardzo nisko osadzonego okna – wtedy wysokość szafek kuchennych obniża się do odpowiedniego poziomu. Przy sprzyjających warunkach warto na tych niższych szafkach zamontować głębszy blat, który będzie jednocześnie pełnił funkcję parapetu. Takie miejsce, wymoszczone miękkimi poduszkami, stworzy wygodny (i zapewne najbardziej oblegany) kącik w kuchni. Jeśli okno (lub inny artefakt) nie jest aż tak nisko i wymaga obniżenia blatu jedynie o kilka centymetrów – to ten fragment kuchni będzie doskonałym miejscem na kącik jadalniany. Należy bowiem pamiętać, że wysokość mebli kuchennych i klasycznego stołu różni się znacząco. Przyjmując, że blat umieszcza się na wysokości 88-90cm, a klasyczny stół ma wysokość 76cm, to daje minimum 12-14cm różnicy – a to już bardzo dużo. Kwestia ta jest szczególnie istotna podczas doboru krzeseł, które mają stać w obrębie blatu roboczego. Standardowe krzesła barowe dostosowane są do wysokości blatu około 110cm. Klasyczne – do stołu z blatem na poziomie 76cm. To rodzi problem natury technicznej, gdy w ciągu kuchennym koniecznie chcemy wygospodarować kawałek blatu jadalnianego i przychodzi moment zakupu krzeseł. Wyjściem z takiej sytuacji jest zakup krzeseł barowych o regulowanej wysokości, skrócenie ich nóżek (w przypadku braku regulacji) lub właśnie odpowiednie obniżenie blatu kuchennego (czasem wymuszone przez ukształtowanie pomieszczenia) do wysokości 76cm – tak, by można było zastosować klasyczne krzesła.
Barek kuchenny – na co zwrócić uwagę?
Barek kuchenny to częste rozwiązanie w kuchniach połączonych z pokojem dziennym, gdzie życie całej rodziny toczy się właściwie w jednym dużym pomieszczeniu. Ma to swoje zalety, ale też kilka znaczących wad. Jedną z nich jest kuchenny bałagan widoczny z salonu. Pomysłowym rozwiązaniem dla przysłonięcia ewentualnego rozgardiaszu jest zamontowanie podwyższonego blatu, pełniącego funkcję barku. W zależności od wybranych rozwiązań technicznych może to być tylko przysłonięcie prostą ścianką, bez wygospodarowania miejsca do siedzenia, ale częściej widuje się barki kuchenne służące do szybkiego spożywania posiłków lub towarzyszenia osobie gotującej podczas jej pracy w kuchni. W tym właśnie przypadku doskonale sprawdzają się wymienione wyżej krzesła barowe, dostosowane wysokością do podwyższonego blatu. Projektując takie rozwiązanie, warto zwrócić uwagę na zastosowanie odpowiedniej szerokości takiego blatu. Za optymalną uznaje się 40cm, co pozwala na wygodne postawienie talerza z posiłkiem i szklanki lub kubka z napojem. Sporadycznie zdarza się również zastosowanie w kuchni szafek wyższych niż klasyczne 90-92cm, ale niższych niż wysoki kuchenny słupek. Blat kuchenny znajduje się wtedy na wysokości około 1,4m i służy raczej jako miejsce na drobny sprzęt kuchenny (lub przestrzeń na niewielką ekspozycję dekoracyjną) niż powierzchnia robocza.
Szafki do kuchni – kilka technicznych sekretów, których nikt Wam dotąd nie zdradził
Wysokość blatu nie jest jedynym znormalizowanym parametrem w kuchni. Również szafki kuchenne muszą spełniać pewne standardy, aby dało się skomponować z nich zabudowę kuchenną. Kwestią nieoczywistą dla każdego jest to, że wysokość szafek dolnych regulowana jest za pomocą wysokości nóżek. Ale również nie każdy wie, że korpusy szafek kuchennych podlegają pewnym normom. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia ze stolarzem wykonującym meble na wymiar, czy meblami pochodzącymi z fabryki mebli kuchennych, ogólny zarys szafki kuchennej jest taki sam. Szafka kuchenna zbudowana jest z dwóch ścianek bocznych, wieńca dolnego (dna) i tzw.szelek w miejscu wieńca górnego. Głębokość szafki kuchennej jest ustalana w ten sposób, by podczas montażu kuchni pozostawić między ścianą a meblem 5-centymetrowy dystans. Ta pozostawiona przestrzeń znacznie ułatwia montaż kuchni, pozwala również na swobodną cyrkulację powietrza. Aby móc w ten sposób zamontować szafki kuchenne, sam korpus (bez frontu) musi mieć głębokość 51cm. Wyjątek w sposobie konstrukcji stanowią szafka zlewozmywakowa i przeznaczona pod indukcję, jednak tutaj również ich głębokość jest niezmienna i wynosi 51cm. Zdarzają się jednak odstępstwa od tej reguły i przykładem mogą być meble kuchenne znanej i popularnej szwedzkiej sieciówki. Szafki kuchenne są w tym przypadku głębsze i obligują klienta do zakupu blatu również u tego sprzedawcy, gdyż inne blaty dostępne na rynku nie są po prostu wystarczająco głębokie. Warto zwrócić na to uwagę już podczas zakupu.
Wymiary szafek kuchennych
Wymiary szafek kuchennych nie biorą się znikąd. Ich wielkość (a właściwie szerokość) jest następstwem zaplanowanego wyposażenia. Gdy mowa o szufladach, to optymalny rozmiar szafki kuchennej waha się pomiędzy 60-100cm. (przy czym 100cm to już maksimum – pomijając kwestie techniczne związane z wytrzymałością prowadnic, tak duże szuflady są po prostu niewygodne w użytkowaniu). Jeśli w planach jest zastosowanie cargo, to kosze do szafek kuchennych są przeznaczone najczęściej do szafek o wymiarach 150, 200, 300mm. Wielkość frontu szafki narożnej jest z kolej wymuszana przez zamontowany system do szafki narożnej – tutaj z pomocą przychodzi specyfikacja produktu dołączana przez producenta. Trochę więcej wolności dają szafki klasycznie otwierane – jednak ta wolność okupiona jest mniejszą wygodą w stosunku do szuflad czy koszy cargo. Szerokość takiej klasycznej szafki nie powinna również przekraczać 60cm. Z kolei kosz do segregacji śmieci do szafki szufladowej wymaga konkretnych, znormalizowanych wymiarów określonych przez producenta. Co jasne: im większe kosze do mebli kuchennych planujemy, tym większą musimy dysponować przestrzenią. Musi to też korelować z zastosowanymi prowadnicami. Duże obciążenia wymagają solidnych, bezawaryjnie działających okuć.