Narożnik do kuchni zdaje się reliktem przeszłości i typowym atrybutem babcinej kuchni. Te skojarzenia są jak najbardziej słuszne, bo właśnie kuchnie naszych babć były miejscem, gdzie na narożniku przy kuchennym stole zasiadała cała rodzina. Nierzadko dodatkowym elementem charakterystycznym dla tego sielskiego, rodzinnego widoku była kuchnia węglowa, która roztaczała wokół ciepło i cudowne aromaty wydobywające się z garnka. Serwowane były potrawy proste, niewyszukane, a jednak kojące ciało i duszę. Nikomu nie przeszkadzało skromne jedzenie, a umeblowanie pomieszczenia było sprawą drugorzędną.
Narożniki do kuchni
W dobie nowoczesności narożniki odeszły do lamusa, zepchnięte z kuchennego piedestału przez wyspy kuchenne i stołki barowe. Te ostatnie – choć modne i spełniające swoją podstawową funkcję, nie potrafią jednak zgromadzić na dłużej w jednym miejscu całej rodziny i sprawić, by beztrosko spędzała ze sobą czas nie tylko na spożywaniu posiłków, ale również zwyczajnym przebywaniu ze sobą. Narożniki do kuchni miały jakąś niespotykaną umiejętności gromadzenia wszystkich członków rodziny w atmosferze zgodności i jedności.
Największa popularności narożników przypadała na lata 80-90 XX w. Ich fenomen prawdopodobnie wynikał z kompaktowej budowy, co pozwalało umieścić je w prawie każdej kuchni. Zajmowały tyle samo miejsca, co stół z krzesłami, ale przy odrobinie gimnastyki zdołały pomieścić większą ilość osób niż odpowiadająca im ilość krzeseł. Bardzo często ich siedziska były podnoszone i znajdowały się pod nimi schowki na rzadziej używane rzeczy.
Narożnik do kuchni dawniej i dziś
Choć wydawało się, że narożnik w kuchni to pieśń przeszłości, to jednak okazuje się, że mebel ten powraca do łask – i to w wielkim stylu. Jego unowocześniona wersja świetnie wpisuje się we współczesny kanon. Prosta forma, najczęściej tapicerowana, w niczym nie przypomina topornych brył, jakie pamiętać możemy z własnego dzieciństwa. To zupełnie inne meble: wizualnie lekkie, na smukłych, wysokich nóżkach. Wyglądają nowocześnie i nie przywołują na myśl skansenu. Dzięki takiej konstrukcji sprzątanie w ich obrębie również nie stanowi większego problemu.
Współczesne narożniki do kuchni mogą być robione na zamówienie: klient ma więc możliwość indywidualnego doboru koloru drewna czy tapicerki, a także wielkości samego mebla. Producenci poza samymi narożnikami oferują również inne elementy, takie jak taborety, ławeczki, czy nawet krzesła idealnie pasujące to narożnika. To jedyne słuszne rozwiązanie dla miłośników spójnego wyglądu.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie narożnika?
Konfigurując własny narożnik, warto skierować swoją uwagę na aspekty praktyczne: twarde, odporne na uderzenia drewno czy plamo- i wodoodporną tkaninę, które to cechy będą naszymi sojusznikami w codziennym użytkowaniu. Warto również zwrócić uwagę, by siedzisko i oparcie były wypełnione pianką tapicerską wysokiej jakości, co pozwoli na jej długie użytkowanie. Kiepska, tania pianka szybko się odkształci i straci swoją sprężystość – co nie tylko będzie źle wyglądać, ale również znacząco zmniejszy komfort użytkowania.
Narożniki do kuchni sprawdzą się właściwie wszędzie – począwszy od małej kuchni, w której na kącik jadalniany można przeznaczyć niewielką ilość miejsca, skończywszy na dużych, przestronnych kuchniach, gdzie narożnik będzie stanowił świetne uzupełnienie zabudowy kuchennej. Narożniki kuchenne są szczególnie lubiane przez najmłodszych – będą więc doskonałym wyborem dla rodzin z dziećmi. Świetnie sprawdzą się również w domu otwartym dla gości – taki narożnik sprzyja wspólnym rozmowom i integracji. Dla tych, którym niestraszne niewygody narożnik może być również miejscem na krótką poobiednią drzemkę.