Półka w kuchni rzecz niezbędna?

Zwykło się mówić, że kuchnia funkcjonalna to kuchnia z dużą ilością szafek dolnych i górnych – oczywiście zamkniętych. Tym sposobem większość kuchni to ciężkie, masywne i… nudne bryły. Tymczasem nowoczesne projektowanie kuchni nie sprowadza się do uczynienia z niej jedynie iście perfekcyjnego miejsca do gotowania – dziś dużą uwagą zwraca się również na to, że ma to być przytulna przestrzeń, w której przebywać będziemy z przyjemnością i która swym wyglądem nie ma odbiegać od pozostałych pomieszczeń w domu. Wszak kuchnia jest miejscem, w którym spędza się mnóstwo czasu nie tylko podczas przygotowywania posiłków, ale też ich spożywania, sprzątania po posiłkach czy zwyczajnej, rodzinnej rozmowy przy stole.

Półki do kuchni wiszące

Dla niektórych kwiaty i tekstylia, dla pozostałych sztuka, a dla jeszcze innych kolekcja ulubionych naczyń będą sposobem na dodanie wnętrzu odrobiny ciepła. Choć pewnie zewsząd uniosą się głosy krytyki, że dla takich „kurzołapów” nie powinno być miejsca w tym pomieszczeniu, to np. półka w kuchni z interesującą zastawą może być ciekawym środkiem urozmaicającym kuchenne środowisko. To nie musi być drogocenna porcelana ani wysmakowana kolekcja rzadkich talerzy – w roli eksponatów doskonale sprawdzą się nasze codzienne, ładne kubki, które łączy jakaś wspólna cecha (np.kształt czy paleta barw). Taka półka może też być użyteczna: jeśli w jej obrębie skompletujemy akcesoria do kawy (np. kubki, ładne puszki z kawą, kawiarkę), to w jednym miejscu stworzymy wygodny kącik kawowy z bardzo łatwym dostępem do najczęściej używanych kawowych akcesoriów. Wygoda i uroda w jednym. Dla osób lubiących gotować półka to z kolei doskonałe miejsce na trzymanie najbardziej potrzebnych przypraw, które zawsze muszą być pod ręką. Umieszczona w pobliżu płyty kuchennej usprawni proces gotowania i pozwoli na wygodne kontrolowanie dostępności produktów. Półki do kuchni wiszące zdecydowanie dodają lekkości wnętrzu i „odciążają” zabudowę kuchenną, sprawiając, że nie jest tak przytłaczająca.

Półka jako element dekoracyjny

Kuchnia często nazywana jest sercem domu i pokojem zwierzeń. Wspólne przygotowywanie posiłków i ich spożywanie skłania do otwierania serc i szczerych rozmów — a takiego efektu nie da się uzyskać w kuchni wyglądającej jak laboratorium. Dlatego warto zadbać o stworzenie w kuchni przytulnej i kojącej atmosfery. Podstawą powinny być odpowiednio zaprojektowane meble kuchenne: ergonomiczne, ale również estetyczne i niestraszące użytkownika wrażeniem nadmiernej sterylności. Również wszelkie półeczki wiszące do kuchni nie muszą pełnić funkcji jedynie użytkowej. Będą przecież doskonałym sposobem, by przełamać zimno bezosobowego wnętrza i wprowadzić doń trochę osobowości i charakteru właścicieli. Taka półka może służyć do eksponowania rodzinnych fotografii. Doskonale sprawdzi się również do ustawienia dekoracji takich jak świeczniki czy gustowne rzeźby. Na półce świetnie prezentować się będą obrazy czy ciekawe plakaty.

Półka jako element zabudowy czy oddzielny byt?

Półka w kuchni niekoniecznie musi oznaczać element wiszący na ścianie. Półka może być również częścią zabudowy meblowej. Dobrym przykładem takiego rozwiązania są półeczki stanowiące element wykończeniowy zabudowy kuchennej. Takie rozwiązanie szczególnie dobrze sprawdzi się w kuchni połączonej z salonem – półka stanowić będzie integralną część zabudowy meblowej, ale jednocześnie daje miejsce na dekoracje i inne przedmioty charakterystyczne dla strefy salonowej. Półka nie musi być wykonana z identycznego materiału jak pozostałe meble kuchenne, warto jednak, by charakterem do nich nawiązywała. W zależności od obranego zamysłu stylistycznego sposób mocowania półek może być widoczny lub niewidoczny. Niewidoczny system mocowania szczególnie dobrze sprawdzi się we wnętrzach w stylu glamour. Z kolej półki do kuchni wiszące na metalowych wspornikach i innych stalowych elementach konstrukcyjnych szczególnie dobrze będą wyglądać we wnętrzu loftowym.

Marta Langner
Prawie zawsze perfekcjonistka, zawsze estetka. Introwertyczka i wyjątkowo wrażliwa osobowość o artystycznych zapędach. Kreatywna i rozważna jednocześnie . Miłośniczka zwykłej codzienności, która w każdym jej skrawku potrafi dostrzec magię. Blogerka, copywriterka, ale przede wszystkim pasjonatka fotografii i pięknych wnętrz.