Posiłkując się dowolnym słownikiem języka polskiego, możemy przeczytać, iż pod pojęciem „barek” kryje się między innymi wydzielone miejsce w meblu do przechowywania trunków lub też specjalnie do tego celu przeznaczony mebel (najczęściej stolik) na kółkach. W nomenklaturze wnętrzarskiej barek może jednak oznaczać również półwysep kuchenny, oddzielający kuchnię od przestrzeni dziennej. W takim wariancie służyć może do przechowywania naczyń, ale też pełnić funkcję stolika. Barek może również integrować obie te funkcje: oddzielać kuchnię od salonu, a jednocześnie być miejscem do przechowywania trunków.
Barek w kuchni w zabudowie kuchennej
Barek w kuchni rozumiany jako miejsce do przechowywania alkoholu może przyjąć różnoraką postać. Może to być zamknięta przed wzrokiem osób trzecich szafka lub elegancka, przeszklona witryna. Dla koneserów jedyną słuszną opcją będzie specjalna chłodziarka na trunki, a alkoholowym ignorantom wystarczy wydzielona półka (lub nawet tylko jej część) w szafce kuchennej. Dla osób, które jednak chciałyby wyeksponować swoją kolekcję trunków, najprostszym rozwiązaniem będzie specjalny regał na butelki. W zależności od konfiguracji półek butelki mogą stać lub leżeć. Butelki stojące sprawdzą się na płytkich półkach, gdyż nie zajmują dużo miejsca – sprawdzą się więc na ograniczonej przestrzeni. W przypadku butelek leżących należy dla nich przeznaczyć minimum 30cm na głębokość – taki wymiar jednocześnie podsuwa myśl, że szafka na alkohol doskonale odnalazłaby się w ciągu szafek górnych. Do bardziej zaawansowanych rozwiązań należy witryna na alkohol. Przeszklona, a nawet podświetlona pozwoli wyeksponować każdą kolekcję szlachetnych trunków. Może jednocześnie służyć do przechowywania dedykowanych naczyń: kieliszków, szklanek, karafek, a nawet coolera (czyli specjalnego wiaderka na lód do schładzania alkoholu). Miejsce przeznaczone na alkohol może znajdować się w ciągu mebli kuchennych, ale może też stanowić ciekawe zakończenie zabudowy – szczególnie jeśli kuchnia połączona jest z salonem i barek stanowi jednocześnie granicę i łącznik tych dwóch pomieszczeń.
Barek jako osobny mebel
Dla tych, którzy nie chcą przeznaczać miejsca na alkohol w zabudowie kuchennej, dobrym rozwiązaniem może być osobny mebel – niewielka szafeczka lub stolik, najlepiej na kółkach, co jest szczególnie wygodne podczas imprez. Zaletą osobnego mebla jest bowiem jego mobilność i możliwość przestawienia zgodnie z aktualnymi potrzebami. Mobilność mebla ułatwia również sprzątanie w jego okolicy. Podobnie jak w przypadku wyżej opisanej witryny taki mebel może służyć do przechowywania zarówno butelek z trunkami, jak i naczyń. Dodatkowo w jego obrębie może znajdować się niewielka szufladka na drobne akcesoria typu szczypce do lodu lub mieszadełka do drinków. Zwolennicy perfekcyjnie urządzonych wnętrz docenią również możliwość dopasowania go do stylu domu. Funkcję barku rozumianego jako miejsce do przechowywania alkoholu mogą też pełnić zwyczajne, proste półki ścienne. W wersji budżetowej mogą być wykonane nawet z elementów palet.
Barek jako półwysep kuchenny
Barek rozumiany jako przepierzenie oddzielające kuchnię od salonu to z kolei bardzo lubiana część kuchni. Jednym z powodów jest fakt, że jest to element najczęściej wyższy od strefy roboczej, zazwyczaj zwieńczony wąskim blatem – dzięki czemu zasłania nieco kuchenny chaos, a jednocześnie stanowi wygodne miejsce do spożywania posiłków. Wybierając krzesła do tej strefy, należy zwrócić uwagę, by były to krzesła/hokery barowe, tj. wyższe niż standardowe. Poza funkcją użytkową miejsce to pełni również funkcję społeczną – pozwala na integrację gości z osobą gotującą w taki sposób, iż gość może wygodnie prowadzić rozmowę z gospodarzem, jednocześnie mu nie przeszkadzając, a z kolej gospodarz nie czuje się wyobcowany. Taki barek może też pełnić rolę bufetu przy wydawaniu posiłków. Barek oddzielający kuchnię od pokoju dziennego jest częścią zarówno kuchni, jak i salonu. Warto więc dopilnować, by jego wygląd był spójny zarówno z częścią kuchenną, jak i salonową.