Oświetlenie do sypialni. Wybieramy lampy i lampki

Pokój sypialniany to miejsce w domu, w którym szuka się wytchnienia. Jest to przestrzeń do relaksu, przystań, w której można poczuć się swobodnie i zregenerować siły. Odpowiednie wyposażenie i wystrój tego pomieszczenia ma ogromne znaczenie dla wypoczynku i samopoczucia. Jednym z istotnych elementów, na które powinno zwrócić się uwagę, aranżując ten pokój, jest oświetlenie. Znaczenie ma zarówno rozmieszczenie urządzeń oświetlających, jak i barwa, temperatura i natężenie światła. Jaki żyrandol wybrać? Jaka lampa do sypialni się sprawdzi?

Oświetlenie sypialni – główne źródło światła

Projektując oświetlenie w sypialni, pod uwagę należy wziąć wielkość i rozkład pomieszczenia, wysokość sufitów i rozmieszczenie mebli. Główne źródło światła stanowi fundament, który powinien być dostosowany do konkretnych warunków pokoju oraz potrzeb jego użytkowników. Rodzaj oprawy sufitowej może znacząco wpłynąć na wygląd sypialni. Jeśli pokój jest przestronny i wysoki, sprawdzi się np. długa lampa sufitowa. Odpowiednio dobrany plafon również rozjaśni pomieszczenie i pomoże zbudować odpowiedni nastrój. Oprawa świetlna, która przylega do sufitu, nie zabiera miejsca, może stanowić element wyposażenia także niewielkich sypialni. Żyrandole, które mają kilka źródeł światła, dobrze je rozpraszają, rozjaśniając wnętrze. Ich dekoracyjna forma dodaje elegancji sypialnianym pomieszczeniom. Decyzja dotycząca wyboru rodzaju centralnego oświetlenia powinna być zestawiona z wysokością ścian, metrażem pokoju i jego wystrojem.

Lampka nad łóżko, lampki nocne na ścianę

Dodatkowym źródłem światła może być lampka nocna na ścianę. Można znaleźć różne modele np. metalowe lub wykonane z materiału o rozmaitych kształtach, by dopasować dany wariant do stylizacji pokoju. Odpowiednio dobrane kinkiety pozwalają na funkcjonalne doświetlenie sypialni. Są przydatne, gdy chce się np. poczytać książkę w łóżku.
Mogą być praktycznym rozwiązaniem w małych pomieszczeniach – lampka nad łóżko z powodzeniem zastąpi modele ustawiane na nocnych stolikach, na które nie zawsze jest miejsce. Warto podkreślić również to, że są wygodne w użyciu, łatwo się je reguluje i dostosowuje kierunek światła oraz kąt świecenia w taki sposób, by nie rozjaśniać całego pokoju i nie zakłócać snu drugiej osobie. Nie trzeba wychodzić z łóżka, by wyłączyć światło przed snem.

Lampki przy łóżku, lampy stołowe

Kolejnym źródłem oświetlenia sypialni mogą być lampy stołowe, czy też lampki umieszczane na stolikach nocnych. Są one subtelnym dodatkiem do centralnego światła. Dzięki nim można zadbać o intymny, przytulny charakter pokoju. Stanowią ważny element dekoracyjny. Delikatne, ciepłe światło o niewielkiej intensywności wprowadza w błogi nastrój, pomaga się odprężyć i odpocząć.
Dostępne są w różnorodnych stylach, kształtach i kolorach, co pozwala dopasować je do wystroju i przeznaczenia pomieszczenia. Można wybierać w rozmaitych modelach od klasycznych lamp z abażurem, przez kryształowe formy glamour, aż po nowoczesne lampki w minimalistycznej formie. Można nabyć m.in. warianty wyposażone w inteligentne czujniki dotykowe, które obsługuje się bez szukania włącznika, wystarczy dotknąć powierzchnię przedmiotu, by subtelnie rozjaśnić wnętrze.

Lampy stojące

Lampy podłogowe nie tylko dobrze rozjaśniają pomieszczenie, ale pełnią też funkcję ozdobną. Dostępne są w różnych stylach, wzorach i kolorach, co pozwala harmonijnie dobierać je do indywidualnych preferencji i wystroju wnętrza. Doskonale pasują do przestronnych pomieszczeń, którym dodają przytulności i charakteru. Mogą być wyrazistym akcentem aranżacji lub stanowić jej subtelne dopełnienie. To mobilne oświetlenie – można wedle potrzeb zmieniać ich ustawienie. Lampy stojące w sypialni czasem zastępują oświetlenie centralne. Mogą również być przydatne jako oświetlenie zadaniowe. Wiele z nich wyposażonych jest w ruchome elementy, elastyczne ramiona czy regulowane klosze, które pozwalają skoncentrować światło na konkretnym obszarze, np. podczas czytania książki czy przy zabiegach pielęgnacyjnych przy toaletce.

Jakie żarówki do sypialni?

Odpowiednie oświetlenie sypialni powinno być przede wszystkim stonowane, komfortowe, dobrze dopasowane, by można było się zrelaksować, ale też przeczytać książkę, czy móc je szybko wyłączyć bez konieczności wstawania z łóżka. Preferowane barwy są ciepłe, czyli najlepiej te mieszczące się w przedziale 2700-3700 Kelwinów – kojarzą się z przytulnością, wprawiają w intymny nastrój.

Światło nie może być jaskrawe i intensywne. Wybierając oświetlenie punktowe, można zastosować żarówki o mniejszej mocy 5-10W. W niewielkim pomieszczeniu przy głównym świetle wystarczy użyć żarówki 10-15W. Oczywiście rozmieszczenie kilku źródeł światła, jak i korzystanie z lampek z wmontowanym systemem ściemniania również jest rozwiązaniem na to, by budować odpowiedni nastrój i dowolnie regulować poziom jasności. Warto dodać, że ledy w sypialni, jak i w innych pomieszczeniach są ekonomicznie lepszym wyborem, niż tradycyjne żarówki – pobierają mniej energii.