Lustro i wieszak do przedpokoju — niezbędnik

Trudno wyobrazić sobie przedpokój bez wieszaka czy lustra. Wieszak na przedpokój to absolutne minimum wyposażenia tego pomieszczenia. Idealnie, jeśli jest uzupełnieniem szafy. Wieszaki na przedpokój mogą przybierać różną postać. Wybór odpowiedniego może być podyktowany kwestiami estetycznymi, ale priorytetem powinna być przede wszystkim wielkość pomieszczenia.

Wieszak do małego przedpokoju

Jeśli masz mały przedpokój, wieszak powinien zajmować jak najmniej miejsca. W takim przypadku dobrym pomysłem może być wieszak wiszący, w postaci deski lub płyty z przymocowanymi do niej haczykami. Decydując się na taki wieszak, przedpokój wyda się mniej zagracony, niż gdyby postawić w nim wieszak stojący. Ten ostatni będzie świetnym wyborem – ale w dużym, przestronnym pomieszczeniu. Ciekawą opcją są też pojedyncze wieszaki na ubrania do przedpokoju mocowane bezpośrednio do ściany. Ich mankamentem jest fakt, że podczas korzystania z nich ubrania wierzchnie mają bezpośredni kontakt ze ścianą, co powoduje, że ta szybciej się brudzi. Bardziej praktyczny wydaje się więc wieszak w postaci niewielkiej deski z haczykami, a optymalnym rozwiązaniem będzie większy arkusz płyty meblowej lub innego materiału, który pozwoli na zamocowanie haczyków, a jednocześnie ochroni ścianę przez zabrudzeniami i zniszczeniem.

Wieszak do dużego przedpokoju

Duży przedpokój to większe pole do popisu ze względu na większą dostępną przestrzeń. Większa przestrzeń otwiera z kolei nowe możliwości – takie, jakie nie byłyby odpowiednie do małego przedpokoju. Jeśli masz duży przedpokój, wieszaki ścienne przestają być jedynym słusznym rozwiązaniem — możemy się tu pokusić o wstawienie do przedpokoju większych konstrukcji.
Jeśli marzy nam się stojący wieszak na ubrania, przedpokój nie może być wąskim pomieszczeniem – im bardziej zbliżony na planie do kwadratu, tym łatwiej będzie taki wieszak w nim usytuować. Do podłużnych pomieszczeń ciekawą opcją jest przepierzenie z lameli, które jednocześnie są miejscem mocowania haczyków. Jeśli masz hol w takiem kształcie, do dzielące przedpokój wieszaki pozwolą na wyznaczenie stref, np. strefę z siedziskiem służącą do ubierania butów, strefę z lustrem do zakładania okryć wierzchnich czy wreszcie strefę z wieszakami do odwieszania kurtek.

Jak dobrać wieszak do przedpokoju?

Poza kwestią dostosowania wieszaka do wielkości pomieszczenia, dla uzyskania jak najlepszego efektu istotne jest też dobranie go zgodnie z ogólnym stylem, w jakim zaprojektowane jest wnętrze. Jeśli hol urządzony jest minimalistycznie, to wieszak również powinien być możliwie prosty, o geometrycznym kształcie i w stonowanym kolorze. Decydując się na wieszak loft przedpokój, powinien mieć również inne elementy utrzymane w klimacie fabrycznym i surowym, bez zbędnych ozdób – może to być np. betonowa lub ceglana ściana, albo oświetlenie z widoczną instalacją natynkową. Wieszak na przedpokój może również przybrać bardziej fantazyjną postać – np. konstrukcję wykonaną z wielu połączonych heksagonów lub wycięty laserowo w metalu napis z przytwierdzonymi do niego haczykami. Takie wieszaki powinny stanowić główny element dekoracyjny spokojnego, wyważonego wnętrza. Miłośnicy bardziej ozdobnych form również znajdą rozwiązania dla siebie: żeliwne, ciężkie, często bogato zdobione wieszaki na ubrania będą doskonałym uzupełnieniem wnętrza w stylu angielskim, klasycznym czy prowansalskim.

Lustro do przedpokoju

Innym istotnym elementem wyposażenia jest lustro na przedpokój. Pozwala skontrolować stan garderoby przed wyjściem z domu, ale też pełni rolę dekoracyjną w pomieszczeniu. Ponadto odbija światło – zarówno naturalne, wpadające do przedpokoju z innych pomieszczeń, jak i sztuczne.
Wielkość lustra najlepiej dobrać odwrotnie proporcjonalnie do wielkości przedpokoju. Jeśli masz mały przedpokój, lustra w dużych formatach będą strzałem w dziesiątkę! Jeśli zamontujesz duże lustro, przedpokój wyda się większy i bardziej przestronny, a światło wpadające do przedpokoju z innych pomieszczeń będzie zwielokrotnione.
Lustra na przedpokój powinny być oprawione w ramy – przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Ostre, niezabezpieczone ramą krawędzie mogą wyrządzić krzywdę przechodzącej osobie. Ponadto rama będzie stanowiła dodatkowy element dekoracyjny, osadzający lustro w konkretnym stylu. Stalowa, czarna rama będzie sugerowała styl loftowy, a drewniana, prosta doskonale sprawdzi się w pomieszczeniu urządzonym na modłę skandynawską. Jeśli zdecydujesz się na lustro fazowane, przedpokój wyda się bardziej elegancki i stylowy. Proste lustro z kolei sprawdzi się w nowoczesnych aranżacjach.

Jak zastosować lustro w przedpokoju?

Urządzając mały przedpokój, lustro powinniśmy umieścić w takim miejscu, by nie przeszkadzało w wygodnym użytkowaniu. Jeśli np. powiesimy lustro w mocno odstającej ramie blisko drzwi wejściowych i za każdym razem będziemy się o nie ocierać, to szybko doprowadzi nas to do frustracji. Przedpokój z lustrem to bardzo wygodne rozwiązanie, ale lepiej zawiesić lustro tam, gdzie nie będzie stanowiło przeszkody. Musimy również pamiętać, że jeśli całkowicie zrezygnujemy z lustra przedpokój stanie się mniej funkcjonalny.
Urządzając przedpokój, lustra możemy również potraktować jako okładzinę ścienną – dość wrażliwą na brud, ale łatwą do czyszczenia. Duże lustro na przedpokój będzie miało szereg wad i zalet. Do zalet należy łatwość utrzymania w czystości oraz wodoodporność, a także efekt optycznego powiększenia przestrzeni, do wad podatność na uszkodzenia oraz konieczność zabezpieczenia ostrych krawędzi.

Alternatywa dla lustra wiszącego

Dobrym pomysłem jest łączenie wielu funkcji w jednym meblu. Takim przykładem będzie szafa z lustrem na przedpokój – gdzie lustro będzie elementem frontu meblowego. Jeśli masz wąski przedpokój, szafa z lustrem będzie idealnym rozwiązaniem, ponieważ wyklucza konieczność wieszania dodatkowego lustra na ścianie, które zajmowałoby przestrzeń komunikacyjną. Jeśli marzy nam się szafa lustrzana, przedpokój będzie dla niej odpowiednim miejscem – znacznie lepszym niż np. sypialnia, gdzie po przebudzeniu lustrzane odbicia mogą wzbudzać niepokój. Szafa na przedpokój z lustrem może przyjąć formę szafy z drzwiami przesuwnymi, z lustrem zintegrowanym w jeżdżących frontach. Może to być też szafa klasycznie otwierana, z lustrami naklejonymi na drzwiczkach meblowych.
Ciekawą współczesną propozycją jest przedpokój z konsolą i lustrem. Najlepszy efekt wizualny daje niewielka konsola, która zdaje się „wychodzić” z lustra. Dobry stolarz bez problemu zamontuje ją w taki sposób, by wisiała stabilnie i bezpiecznie.

Inne niezbędniki w przedpokoju

Prozaiczne elementy, których nie można nazwać meblami, ale zdecydowanie się przydają, to półki na przedpokój. Dawniej umieszczane przede wszystkim nad wieszakami, jako miejsce przechowywania czapek. Dziś często spotykane jako alternatywa dla konsoli. To dobre miejsce do odkładania kluczy czy korespondencji po przyjściu do domu. Poza rolą użytkową półka na przedpokój pełni również funkcję dekoracyjną – to dobre miejsce dla dekoracyjnych bibelotów lub rodzinnych zdjęć. Musimy pamiętać, by półki na przedpokój były solidnie zamocowane – szczególnie te w zasięgu dzieci.
Jeśli mamy mały przedpokój wieszak i szafka na buty, jak również praktyczna półka w górnej części mogą być zintegrowane w jednym meblu. To szczególnie dobre rozwiązanie do mieszkań tymczasowych, np. studenckich – taki mebel w razie wyprowadzki łatwo zabrać ze sobą do kolejnego mieszkania.

Marta Langner
Prawie zawsze perfekcjonistka, zawsze estetka. Introwertyczka i wyjątkowo wrażliwa osobowość o artystycznych zapędach. Kreatywna i rozważna jednocześnie . Miłośniczka zwykłej codzienności, która w każdym jej skrawku potrafi dostrzec magię. Blogerka, copywriterka, ale przede wszystkim pasjonatka fotografii i pięknych wnętrz.