Meble kuchenne narożne

Zagospodarowanie narożników kuchennych to prawdopodobnie najbardziej problematyczna kwestia zarówno podczas procesu projektowania, jak również w trakcie codziennego korzystania z kuchni. Szafki narożnikowe do kuchni ze względu na swoją specyficzną konstrukcję nie są tak wygodne, jak pozostałe meble w kuchni. Z powodu ograniczonego dostępu do ich wnętrza trudniej się z nich korzysta, dlatego często są traktowane jako magazyn rzeczy rzadko używanych.

Narożne szafki kuchenne – z półką czy rozwiązaniem systemowym?

W odpowiedzi na ten problem powstało wiele różnych rozwiązań systemowych, które łączy wspólna wada: wysoka cena. Szafki narożnikowe mogą więc być wyposażone z zestaw koszy wysuwających się z głębi lub w system obrotowy. Wbrew pozorom nie są to najbardziej pojemne rozwiązania: konstrukcja koszy nie wypełnia ściśle całego światła szafki, pozostawiając sporo wolnej i niemożliwej do wykorzystania przestrzeni. Jeśli dodać do tego fakt, że nie każdy kuchenny przedmiot zmieści się do owego kosza, to okazuje się, że klasyczne szafki narożnikowe kuchenne (z półką zamiast systemowego rozwiązania) sprawdzają się zdecydowanie lepiej. Szczególnie meble kuchenne narożne do małej kuchni powinny być dobrze przemyślane – wszak w niewielkich przestrzeniach należy rozsądnie wykorzystać każdy centymetr dostępnego miejsca. Inaczej sprawa wygląda w dużych kuchniach – tu można pokusić się o zastosowanie rozwiązania systemowego w szafce narożnej, szczególnie jeśli zależy nam na wygodzie. Niewątpliwą zaletą tych rozwiązań jest bowiem fakt, że dzięki nim nie trzeba sięgać głęboko do szafki, a cała jej zawartość jest widoczna i łatwo dostępna. Finalnie o sposobie zagospodarowania narożników może przesądzić budżet zaplanowany na kuchnię: ceny rozwiązań do szafek narożnych od wiodących producentów zaczynają się od około 800zł i rosną.

Meble kuchenne narożnikowe – kilka słów o konstrukcji

Meble kuchenne narożne mogą przyjmować różną postać: mogą być zwykłą szafką usytuowaną w ciągu mebli kuchennych (wtedy dwa ciągi meblowe na sąsiednich ścianach tworzą ze sobą kąt 90 stopni), mogą też przybrać postać szafki z frontem ustawionym pod kątem 45 stopni. W tym drugim wariancie narożniki do kuchni mogą być traktowane jako klasyczne szafki do przechowywania, ale mogą pełnić również funkcję szafki przeznaczonej na kuchenkę lub zlewozmywak. Szafka narożna pod zlewozmywak będzie musiała mieć wymiary ściśle dostosowane do wymagań stawianych przez narożny zlewozmywak. Będzie zajmowała dużo miejsca, gdyż szafki narożne wymiary mają większe niż klasyczne szafki stojące w ciągu zabudowy kuchennej. Przyjmuje się, że na szafkę narożną umieszczoną w rogu kuchni należy przewidzieć po 120-125cm miejsca wzdłuż każdej ściany.

Czy w każdej kuchni konieczne są narożne meble kuchenne?

Obecność szafek narożnych w kuchni będzie podyktowana układem zabudowy. Meble kuchenne z szafkami narożnymi występują wtedy, gdy kuchnia ustawiona jest na kształt litery „L”, „U” lub nawet „G”. Meble narożne do kuchni mogą być wykonane na zamówienie przez stolarza, choć również w sklepach dostępne są zestawy mebli kuchennych narożnych. Przed zakupem warto zastanowić się, czy ważne są dla nas rozwiązania systemowe i czy nasz budżet je przewiduje, czy może wystarczy nam zwykła półka. Trzeba również brać pod uwagę, że nie zawsze narożny zestaw mebli kuchennych kupowany w sklepie będzie dawał możliwość wyboru sposobu zagospodarowania tej najbardziej kłopotliwej szafki. Czasem przyszli użytkownicy zastanawiają się, czy meble kuchenne narożne z wyspą będą dobrym pomysłem? Odpowiedź brzmi: tak! Może to być wyspa lub półwysep o wymiarach dostosowanych do wielkości pomieszczenia. Takich dylematów nie mają użytkownicy kuchni z zabudową liniową (w jednym lub dwóch ciągach, ustawionych naprzeciw), gdzie szafki kuchenne narożne dolne nie występują.

Inne pomysły na zagospodarowanie narożników kuchennych

Mówiąc o zabudowie meblowej służącej stricte do przygotowywania posiłków, koniecznie trzeba wspomnieć o tym, że zabudowanie narożników szafkami to nie jedyna opcja ich zagospodarowania. Doskonałym pomysłem będzie również wykorzystanie rogów pomieszczenia na urządzenie kącika śniadaniowego. Poza oczywistym rozwiązaniem, jakim jest stół z krzesłami, doskonałą aranżacją będzie również rogówka do kuchni. Choć może ta obco brzmiąca nazwa nie kojarzy się z wyposażeniem kuchennym, to pod tym pojęciem kryje się narożnik kuchenny, najczęściej tapicerowany, przeznaczony do siedzenia. Rogówki kuchenne są bardzo wygodnym rozwiązaniem, ponieważ stanowią doskonałe miejsce do spożywania posiłków dla całej rodziny. W zależności od ich budowy mogą również oferować dodatkowe miejsce do przechowywania. Nowoczesne narożniki kuchenne w niczym nie przypominają babcinych, staromodnych siedzisk – teraz to piękne, tapicerowane meble swym wyglądem nawiązujące do salonowych kanap, z ozdobnymi pikowaniami i przeszyciami. Dobrą opcją na zapełnienie kłopotliwego narożnika w kuchni może być też regał kuchenny narożny lub witrynka, które pozwolą wyeksponować np. ciekawą zastawę kuchenną.

Marta Langner
Prawie zawsze perfekcjonistka, zawsze estetka. Introwertyczka i wyjątkowo wrażliwa osobowość o artystycznych zapędach. Kreatywna i rozważna jednocześnie . Miłośniczka zwykłej codzienności, która w każdym jej skrawku potrafi dostrzec magię. Blogerka, copywriterka, ale przede wszystkim pasjonatka fotografii i pięknych wnętrz.